W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapewniamy bezpieczne miejsca dla dzieci z terenów dotkniętych powodzią

22.09.2024

W niedzielny poranek odbyło się kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego we Wrocławiu. Minister Edukacji Narodowej Barbara Nowacka przedstawiła program “Zielone szkoły”, który skierowany jest do dzieci z terenów dotkniętych powodzią. To bezpłatne wyjazdy w bezpieczne miejsce z zapewnionym wsparciem psychologicznym i nauką. Podczas sztabu Premier apelował do Polek i Polaków o nieodwoływanie wyjazdów, które zaplanowali na południe Polski.

Premier Donald Tusk podczas sztabu kryzysowego we Wrocławiu.

„Zielone szkoły”

 Powódź, która przeszła przez południe Polski dotknęła również dzieci, które potrzebują teraz opieki psychologicznej i bezpiecznego schronienia.

„Wszędzie, gdzie jesteśmy, widzimy problem z dzieciakami, szczególnie tam, gdzie zalane są szkoły i przedszkola. To są duże liczby. Rodzice chcą osuszać, sprzątać i stąd ta idea “Zielonej szkoły”"

– powiedział podczas sztabu Premier.

„Zielone szkoły” to bezpłatne wyjazdy dla dzieci z terenów dotkniętych powodzią. Zapewniony jest bezpieczny transport, zajęcia edukacyjne, wyżywienie i opieka psychologiczna. To także wsparcie dla rodziców, którzy potrzebują teraz skupić uwagę na usuwaniu skutków powodzi.

„Dzisiaj wyrusza pierwsza grupa zorganizowana. Tu wielkie podziękowania dla miasta Sopot, na które zawsze można liczyć – 60 dzieciaków rusza w tej chwili z Kłodzka i będzie tam przez dwa tygodnie”

– powiedziała Minister Edukacji Narodowej Barbara Nowacka.

Skierowała ona również podziękowania do resortów, samorządów, szkół i przedsiębiorców, którzy wspierają organizacją wyjazdów.

„Szczególne podziękowania dla resortu infrastruktury za szybkie wsparcie ze strony PKP. Wszystkie dzieci, które będą jechały na „Zielone szkoły”, będą miały zapewniony bezpłatny przejazd”

– dziękowała szefowa resortu edukacji.

Ministerstwo Sportu udostępnia miejsca w centralnych ośrodkach sportu. To placówki z bardzo dobrą infrastrukturą, gdzie zapewnione są dla dzieci dodatkowe zajęcia sportowe.

„W sześciu centralnych ośrodkach sportu 2,5 tysiąca dzieci spędzi pobyt. To dostęp do zajęć sportowych i infrastruktury sportowej – basenów, hal sportowych, ścianek wspinaczkowych”

– wymieniał Wiceminister Sportu i Turystyki Piotr Borys.

Na stronie internetowej zieloneszkoly.men.gov.pl można zgłaszać ośrodki, które są w stanie przyjąć dzieci z terenów popowodziowych. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewni bezpieczeństwo dzieci i bezpieczny transport.

Szkoły szkołom

Na terenie objętym stanem klęski żywiołowej znajduje się 3044 placówek, w których uczy się około 412 tysięcy dzieci i młodzieży.

„Na piątek stan zamknięcia placówek edukacyjnych to było 431 placówek. Niektóre z nich były zamknięte dlatego, że były punktami pomocy ewakuacji. […] Szacujemy, że ponad 200 z tych placówek wymaga remontów – od remontów drobnych po remonty całkowite. […] Jesteśmy gotowi do tego, żeby wesprzeć ich w jak najszybszej odbudowie”

– zaraportowała Minister Edukacji Narodowej.

Uruchomiony został system szkoły szkołom, który umożliwia zgłaszanie zapotrzebowania przez placówki oświatowe, które ucierpiały w wyniku powodzi.

„Można wystawić potrzeby, których dana szkoła potrzebuje. Tu nie chodzi tylko o te potrzeby na pilne sprzątanie, ale perspektywicznie - co będzie potrzebne. Szkoły mogą wesprzeć inne szkoły”

– zaznaczyła Barbara Nowacka.

Minister Edukacji Narodowej zapewniła, że wszystkie dzieci ze wszystkich szkół podstawowych będą miały zapewnione podręczniki szkolne, jakich będą potrzebowały.

Turystyka na południu Polski

W południowej Polsce zalane zostały tylko niektóre miejsca. Branża turystyczna i gastronomiczna z tego regionu potrzebuje teraz wsparcia turystów. Ministerstwo Sportu i Turystyki przygotowuje kampanię społeczną, tak aby turyści nie odwoływali swoich rezerwacji.

„Gorąco zapraszamy do tego, żeby skorzystać z miejsc, które są atrakcjami turystycznymi, ale które nie zostały zniszczone w powodzi. To jest bardzo ważne dla tego całego południa naszego kraju”

 – podkreślił Piotr Borys.

„Wiele miejsc turystycznych funkcjonuje normalnie, nawet te, które były częściowo zalane. Osoby, które wykupiły wypoczynek w tych miejscach dostaną uczciwą odpowiedź, czy miejsce, do którego chcieli się udać, jest w stanie normalnym czy są tam szkody, które uniemożliwiają ten wypoczynek”

– dodał Donald Tusk.

W trakcie powodzi uszkodzone zostało także wiele obiektów infrastruktury sportowej. Wiceminister Sportu i Turystyki zapewnił, że zostały zabezpieczone środki na ich odbudowę.

Działania państwa

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych złożyła zapotrzebowanie na 10 tysięcy osuszaczy w ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności.

„Dociera do nas coraz więcej sygnałów, że brakuje osuszaczy. Czekamy na ich dostawę z krajów europejskich, które zadeklarowały pomoc w ramach mechanizmów ochrony ludności”

– poinformował szef rządu.

Premier zapowiedział, że w Warszawie odbędzie się sztab, podczas którego będą przygotowywane niezbędne zmiany w rozporządzeniach i ustawach. We wtorek zajmie się nimi Rada Ministrów.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}