Zapowiedź: Pierwsze oficjalne spotkanie premierów Polski i Słowacji
09.06.2021
Na 10 czerwca zaplanowano roboczą wizytę premiera Republiki Słowackiej Eduarda Hegera w Polsce, który spotka się z Prezesem Rady Ministrów Mateuszem Morawieckim. Premier Heger pierwszy raz po nominacji na stanowisko szefa rządu 1 kwietnia 2021 roku odbędzie oficjalne dwustronne spotkanie z premierem Morawieckim.
W agendzie rozmów szefów rządów znajdą się kwestie z zakresu politycznej i gospodarczej współpracy dwustronnej oraz współpracy regionalnej, w tym w formacie Grupy Wyszehradzkiej oraz w ramach Inicjatywy Trójmorza.
Podczas wizyty w Polsce premierzy złożą wspólnie kwiaty przy pomniku upamiętniającym 535 pluton Armii Krajowej „Słowaków”.
Omówienie zagadnień z agendy unijnej
Premierzy będą omawiać tematy takie jak wyzwania związane z przeciwdziałaniem i zwalczaniem skutków pandemii COVID-19, polityką społeczną i migracyjną, a także najważniejsze bieżące kwestie z zakresu polityki rozszerzenia. Tematem rozmów będzie także polityka wschodnia Unii Europejskiej, w tym sytuacja na Białorusi oraz relacje z Rosją – w kontekście przygotowań do debaty przywódców planowanej podczas czerwcowego posiedzenia Rady Europejskiej.
Obecna współpraca polsko-słowacka
Współpraca Polski i Słowacji w ostatnich latach pozostaje bardzo intensywna. Regularnie odbywają się spotkania polityczne na najwyższym szczeblu, zarówno w formule dwustronnej, jak i wielostronnej – zwłaszcza w ramach Grupy Wyszehradzkiej.
W lipcu 2020 roku wizytę roboczą w Warszawie złożył ówczesny premier Igor Matovič. Ponadto funkcjonują regularne platformy świadczące o szczególnych relacjach, takie jak Polsko-Słowackie Konsultacje Międzyrządowe. Dynamicznie rozwija się również współpraca parlamentarna.
Pomoc Polski w czasie pandemii
Wyrazem szczególnych relacji sąsiedzkich była pomoc, jakiej udzieliliśmy Słowacji w ramach drugiej rundy ogólnonarodowego testowania pod kątem COVID-19 w styczniu 2021 roku. Do południowego sąsiada pojechało wówczas ponad 200 medyków i strażaków-ratowników medycznych z Polski. Udostępniliśmy również pacjentom ze Słowacji miejsca w szpitalach.
Pandemia COVID–19 znalazła odzwierciedlenie w polsko-słowackiej wymianie handlowej (w 2020 r. obroty handlowe spadły o 4,8%), jednak Polska pozostaje trzecim największym partnerem handlowym Słowacji z obrotami na poziomie 10 mld euro. W 2020 roku Polska zajmowała pozycję trzeciego najważniejszego partnera w słowackim eksporcie i czwarte miejsce w słowackim imporcie. Corocznie odbywają się spotkania w ramach Słowacko-Polskiego Forum Gospodarczego.
Partnerstwo władz regionalnych
Szczególnym wymiarem relacji polsko-słowackich jest współpraca na szczeblu władz samorządowych regionów, miast i gmin. Słowackie i polskie regiony mają podpisanych 9 umów o partnerstwie. Prawie trzysta polskich miast i gmin współpracuje z ponad dwustoma słowackimi miastami i gminami. Współpracę realizują także miasta partnerskie. Wspólne projekty regionalne realizowane są między innymi w ramach europejskiego programu Interreg. Intensywne kontakty rozwijają się na pograniczu, w tym w ramach euroregionów Tatry, Beskidy i Karpaty.
Wspólne projekty obu państw – drogi oraz przesył gazowy
Polska i Słowacja współdziałają przy realizacji kluczowych projektów infrastrukturalnych, takich jak połączenia drogowe i przesyłowe na osi północ-południe. Trwa budowa nowego połączenia między gazowymi systemami przesyłowymi Polski i Słowacji. Projekt znajduje się na unijnej liście priorytetowych projektów infrastrukturalnych (PCI) i otrzymał dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej. Jest to jeden z kluczowych projektów składających się na gazowy Korytarz Północ-Południe, który umożliwi bezpośredni przesył gazu między Polską i Słowacją oraz innymi krajami regionu. W konsekwencji połączenie Polska-Słowacja przyczyni się do dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu, a tym samym do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego w naszym regionie Europy.
Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller