Zapowiedź: Polsko-słowackie konsultacje międzyrządowe z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego
21.04.2022
W najbliższy piątek, 22 kwietnia na Słowacji odbędą się polsko-słowackie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premierów Mateusza Morawieckiego i Eduarda Hegera. Tematem rozmów będzie m.in. rosyjska agresja wymierzona w Ukrainę oraz polityka energetyczna i gospodarcza. To trzecia edycja konsultacji. Ostatnie odbyły się w maju 2017 r. w Warszawie. Są to jednocześnie pierwsze konsultacje międzyrządowe organizowane przez gabinet premiera E. Hegera, który pełni swoją funkcję od kwietnia 2021 r.
Sytuacja w Ukrainie i skutki gospodarcze wojny – główne tematy rozmów
Premierzy omówią bieżące tematy dwustronne oraz kwestie związane z rosyjską agresją skierowaną w Ukrainę, w tym odpowiedź państw europejskich oraz sposoby wsparcia naszego walczącego sąsiada.
W agendzie rozmów znajdą się także kwestie z zakresu polityki energetycznej i gospodarczej w kontekście dynamicznego wzrostu cen energii w Unii Europejskiej. Po spotkaniu dwustronnym odbędzie się posiedzenie plenarne pod przewodnictwem obu premierów.
Konsultacje będą prowadzone w obszarach: spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych, środowiska, gospodarki, energii, transportu, polityki regionalnej, rolnictwa, polityki rodzinnej i społecznej.
Wojna w Ukrainie
Rosyjska inwazja na terenie Ukrainy zmienia sytuację geopolityczną w Europie oraz nasze bezpieczeństwo. Przed takim scenariuszem Polska ostrzegała od wielu miesięcy. Prezydent Władimir Putin chce odbudować Imperium Rosyjskie. To powinno być powodem do niepokoju dla naszego regionu.
Ukraińcy walczą o bezpieczeństwo Europy. Bucza, Irpień, Hostomel, Motyzin to tylko niektóre z licznych miejscowości, w których Rosjanie dopuścili się ludobójstwa. Te zbrodnie muszą zostać osądzone.
Polska postuluje o nakładanie twardych sankcji na Rosję
Od początku trwania wojny w Ukrainie Polska konsekwentnie walczy o twarde sankcje. Opowiadamy się za daleko idącymi ograniczeniami, w tym za rezygnacją przez Unię Europejską z importu rosyjskich surowców. Popieramy również europejskie ambicje Ukrainy. Szef polskiego rządu regularnie spotyka się z politykami z całego świata, aby przedstawić kluczowe zagadnienia związane z atakiem Federacji Rosyjskiej na teren Ukrainy.
Polska wspiera swoich wschodnich sąsiadów
Jeszcze przed rosyjską agresją na Ukrainę Polska podjęła działania, aby przygotować się na możliwy kryzys uchodźczy. Dzięki temu bardzo szybko byliśmy w stanie zorganizować pomoc dla osób, które uciekały z Ukrainy przed wojną.
Dotychczas do Polski wjechało ponad 2,8 mln uchodźców. Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy, pozwala na legalny pobyt naszym sąsiadom w Polsce. Mogą oni m.in. podjąć pracę czy kontynuować naukę i edukację. Wsparcie finansowe otrzymują również osoby, które przyjęły pod swój dach obywateli ukraińskich.
Obecny kryzys uchodźczy jest największym exodusem ludności w Europie od 80 lat – od zakończenia II wojny światowej. Polska podejmuje działania, aby Unia Europejska i cały świat zachodni wzięły współodpowiedzialność za sytuację osób, które w wyniku rosyjskiej agresji musiały uciekać ze swojego kraju. Potrzebna jest pomoc humanitarna i wsparcie dla państw przyjmujących największą liczbę uchodźców. Ważne jest również większe zaangażowanie wspólnoty w przyjmowanie osób uciekających przed wojną.
Materiały
Zapowiedź: Polsko-słowackie konsultacje międzyrządowe z udziałem premiera Mateusza MorawieckiegoZapowiedź_konsultacji_polsko-słowackich.mp4 1.55MB