W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapowiedź: premier Donald Tusk weźmie udział w szczycie Unia Europejska-Bałkany Zachodnie oraz posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli

13.12.2023

Premier Donald Tusk uda się 13 grudnia 2023 r. do Brukseli, aby reprezentować Polskę na szczycie Unia Europejska-Bałkany Zachodnie. Premier weźmie następnie udział w posiedzeniu Rady Europejskiej, przewidzianym na 14 i 15 grudnia 2023 r. Dyskusje Rady poświęcone będą dalszemu wsparciu Unii Europejskiej dla Ukrainy, sytuacji na Bliskim Wschodzie, rozszerzeniu Unii Europejskiej, a także kwestiom bezpieczeństwa i migracji.

Flaga Unii Europejskiej

Szczyt Unia Europejska-Bałkany Zachodnie

13 grudnia 2023 r. w Brukseli odbędzie się szczyt UE–Bałkany Zachodnie. Premier Donald Tusk spotka się z delegacjami Albanii, Bośnii i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Kosowa i Serbii. Spotkanie ma miejsce w przeddzień posiedzenia Rady Europejskiej, która ma przyjąć konkluzje odnoszące się do rozszerzenia Unii Europejskiej.  Omówione zostaną postępy w zakresie reform dokonywanych przez państwa Bałkanów Zachodnich oraz cyberbezpieczeństwo i zwalczanie rosyjskiej dezinformacji. Ponadto liderzy poruszą kwestie integracji gospodarczej, zielonej agendy dla regionu, i zarządzania migracją.

Aktualne kwestie bezpieczeństwa 

Premier Donald Tusk weźmie udział w posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli. Głównymi tematami dyskusji pomiędzy przywódcami europejskimi będą sprawy bezpieczeństwa, w tym m.in. dalsze wsparcie dla Ukrainy, bieżąca sytuacja na Bliskim Wschodzie, a także migracje.

Na posiedzeniu Rady Europejskiej liderzy omówią również wzmacnianie unijnego bezpieczeństwa oraz zdolności obronnych Unii Europejskiej i jej krajów. Dotyczy to w szczególności zwiększenia inwestycji w sektorze zbrojeniowym. Polska podkreśla znaczenie współpracy z NATO i utrzymania więzi transatlantyckiej dla bezpieczeństwa wspólnoty. Ważne jest ponadto, aby Unia Europejska podejmowała dalsze kroki w kierunku wzmocnienia swoich granic zewnętrznych i walki z nielegalną imigracją.

Wsparcie dla Ukrainy to jeden z najważniejszych tematów dla Polski i Europy

Przywódcy podczas Rady Europejskiej dokonają przeglądu działań na rzecz kontynuacji wsparcia dla Ukrainy. Polski i Europa wspierają Ukrainę w wymiarze finansowym, gospodarczym, humanitarnym, militarnym i dyplomatycznym. Dalsze decyzje w tym zakresie pozwolą na zapewnienie przez Unię Europejską trwałego wsparcia dla bezpieczeństwa, odbudowy, a także reform przedakcesyjnych w Ukrainie.

Jednym z kluczowych tematów będzie także rozszerzenie Unii Europejskiej. Przywódcy przeprowadzą dyskusję w oparciu o dotychczasowe prace w Radzie Unii Europejskiej. Polska popiera rozszerzenie i otwarcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią oraz nadania Gruzji statusu kraju kandydującego do Unii Europejskiej.

{"register":{"columns":[]}}