Zapowiedź: premier Mateusz Morawiecki spotka się z premierem Republiki Chorwacji
23.11.2021
Dziś, premier Mateusz Morawiecki po szczycie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej spotka się z premierem Republiki Chorwacji Andrejem Plenkoviciem. Rozmowy będą dotyczyć bieżącej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy UE. Dyskusja odbędzie się w szerszym kontekście związanym z aktualnymi zagrożeniami geopolitycznymi w Europie. To już kolejna wizyta w ramach spotkań premiera z europejskimi przywódcami. Stanowią one element koordynacji reakcji państw europejskich i członków NATO w stosunku do działań hybrydowych ze strony Białorusi.
Europa stoi w obliczu nowych zagrożeń
Od czerwca 2021 r. reżim Białorusi prowadzi wobec Unii Europejskiej działania o charakterze wojny hybrydowej. Nielegalna migracja wspierana przez białoruskie służby ma doprowadzić do destabilizacji sytuacji politycznej i zagrozić bezpieczeństwu Polski i Unii Europejskiej. W ostatnich tygodniach nasiliły się próby łamania integralności terytorialnej państw UE oraz prowokacje białoruskich służb. Istnieją liczne przesłanki, że przez wiele miesięcy, a nawet lat, ten kryzys geopolityczny będzie kontynuowany. Polska nie ulegnie szantażowi i zrobi wszystko, żeby bronić granic UE, ze wsparciem naszych sojuszników.
Widoczne są także intensywne działania inicjowane na Wschodzie – cyberataki czy manipulacje cenami i dostawami gazu, które mają na celu wywołanie kryzysu energetycznego. W rękach Rosji pojawiło się też nowe narzędzie szantażu – planowane uruchomienie gazociągu Nord Stream 2.
Skoordynowane działania państw europejskich są w stanie powstrzymać zagrożenie ze Wschodu
Kryzys międzynarodowy wywołany przez działania Aleksandra Łukaszenki powoduje, że sytuacja geopolityczna jest bardzo poważna i wymaga licznych działań oraz zabiegów dyplomatycznych ze strony polskiego rządu. Dlatego premier Mateusz Morawiecki odbywa wiele spotkań i rozmów z liderami społeczności międzynarodowej.
W niedzielę, 21 listopada złożył wizytę na Litwie, Łotwie i w Estonii, gdzie spotkał się z premierami tych krajów. Rozmowy dotyczyły bieżącej sytuacji na granicach z Białorusią oraz koordynacji wspólnych działań państw Unii Europejskiej. Stanowczy opór Polski i krajów bałtyckich doprowadził do wyhamowania działań białoruskiego reżimu. Premier podkreśla, że jako UE i kraje Sojuszu Transatlantyckiego musimy być przygotowani na potencjalne zagrożenia oraz wypracować sprawne i skuteczne mechanizmy współpracy w obliczu kolejnych ataków i prowokacji.
Szef rządu rozmawiał również m.in. z premierem Iraku i Regionalnego Rządu Kurdystanu w temacie migracji. Dotychczasowe akcje dyplomatyczne podjęte przez Polskę zostały zwieńczone sukcesem, już dzisiaj dociera dużo mniej migrantów do Białorusi. Ponadto 19 listopada szef polskiego rządu spotkał się z Avril Haines, dyrektor Wywiadu Narodowego USA. Uzgodnili, że niezbędna jest bliska współpraca w zakresie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO.
Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller