W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapowiedź: premier Mateusz Morawiecki spotka się z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą

01.04.2022

2 kwietnia szef polskiego rządu spotka się z przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą. W wyniku rosyjskiej napaści na naszego wschodniego sąsiada, polską granicę przekroczyło już ponad 2,4 mln osób. Uciekający przed wojną znajdują pomoc i wsparcie w Polsce.

Premier Mateusz Morawiecki podczas przemowy w Parlamencie Europejskim

Spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z Robertą Metsolą

Tematem rozmów przewodniczącej Parlamentu Europejskiego z szefem polskiego rządu będzie m.in. wzmocnienie i koordynacja wszechstronnej pomocy unijnej dla Ukrainy oraz ukraińskich uchodźców wojennych. Będzie to również okazja do omówienia bilateralnych i międzynarodowych inicjatyw wsparcia Ukrainy wobec inwazji Rosji i jej skutków.

Szerokie wsparcie dla Ukrainy

Na Ukrainie codziennie toczą się walki i giną niewinni ludzie. Wiele osób, w szczególności kobiety i dzieci, uciekło do Polski w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. W tym trudnym i bolesnym momencie ukraińskim uchodźcom pomaga cała Polska – rząd, samorządy, fundacje, organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe, prywatne firmy oraz przede wszystkim zwykli obywatele.

Polski rząd przygotował specjalną ustawę, dzięki której możliwy jest legalny pobyt Ukraińców w Polsce. Mogą oni m.in. podjąć pracę, skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej czy kontynuować naukę i edukację. Wsparcie finansowe otrzymują również osoby, które przyjęły pod swój dach obywateli ukraińskich.

Jednocześnie w naszym kraju działa już ponad 40 punktów recepcyjnych, które przyjmują obywateli ukraińskich uciekających przed wojną. Otrzymują oni tam informacje na temat pobytu w Polsce, posiłek, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostaje im wskazane tymczasowe zakwaterowanie. Ponadto, we wszystkich miastach wojewódzkich, przy dworcach PKP i wybranych dworcach autobusowych, działają punkty informacyjne dla uchodźców z Ukrainy. W całej Polsce działa prawie 150 punktów informacyjnych, prowadzonych zarówno przez samorządy, jak i wojewodów.

Skoordynowane działania na rzecz pomocy humanitarnej

Polski rząd prowadzi szeroko zakrojone działania koordynacyjne dotyczące pomocy Ukrainie. Nasz kraj stał się wielkim hubem humanitarnym. Za pośrednictwem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych przez polsko-ukraińską granicę przejeżdżają tiry z pomocą rzeczową dla mieszkańców kraju ogarniętego wojną. Pomagamy Ukrainie wysyłając m.in. żywność, lekarstwa, środki higieny osobistej czy ubrania.

Uruchomiliśmy również uproszczony system odpraw na granicy polsko-ukraińskiej oraz platformę internetową pomagamukrainie.gov.pl. Dzięki temu, każda organizacja pozarządowa może łatwo zarejestrować się, a następnie przejść odprawę celną w uproszczonej procedurze, wioząc pomoc humanitarną na Ukrainę.

{"register":{"columns":[]}}