Zapowiedź: premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w 6. Szczycie Unia Europejska – Unia Afrykańska
16.02.2022
17 i 18 lutego premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w 6. Szczycie Unia Europejska – Unia Afrykańska w Brukseli. Spotkanie, pierwotnie planowane na październik 2020 r., z powodu pandemii przesunięto o kilkanaście miesięcy. Szczyt ma zakończyć się przyjęciem dokumentu politycznego definiującego strategiczne relacje UE–UA, w tym odnowienie i pogłębienie partnerstwa z Afryką.
Prezentacja Polskiego stanowiska
Obrady 6. Szczytu będą toczyły się w nowej formule – 7 stolików tematycznych. Premier Mateusz Morawiecki pierwszego dnia będzie miał możliwość zaprezentowania stanowiska Polski w obszarze zmian klimatycznych i transformacji energetycznej oraz cyfryzacji i transportu, a drugiego – rolnictwa i zrównoważonego rozwoju.
Liczne rozmowy premiera z innymi przywódcami
Udział w szczycie będzie także doskonałą okazją do rozmów premiera Mateusza Morawieckiego z przywódcami wybranych krajów afrykańskich na temat wzmocnienia współpracy w wielu obszarach. Jednocześnie, wobec aktualnych wydarzeń w Europie, odbędą się rozmowy z partnerami unijnymi o aktualnej sytuacji w sprawie Ukrainy.
W kuluarach szczytu będą prowadzone liczne rozmowy dotyczące trudnej sytuacji geopolitycznej. Szefowie rządów będą omawiać politykę wschodnią i bezpieczeństwo regionalne, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na Ukrainie. Rosja wywiera rosnącą presję na Ukrainę poprzez zaangażowanie militarne wokół ukraińskiej wschodniej granicy. Na poligonach w obwodach graniczących z Ukrainą rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe, w których biorą udział tysiące rosyjskich żołnierzy.
Szczyty Unia Europejska – Unia Afrykańska zwiększa współpracę obu wspólnot
Szczyty Unia Europejska – Unia Afrykańska na szczeblu szefów państw i rządów odbywają się co dwa lata naprzemiennie w jednym z krajów członkowskich Unii Afrykańskieji w Brukseli. Pierwszy Szczyt odbył się w kwietniu 2000 r. w Kairze. Podczas 2. Szczytu w Lizbonie (grudzień 2007) ustanowiono Strategiczne Partnerstwo oraz przyjęto Wspólną Strategię Afryka–UE, w której wyróżniono osiem priorytetowych obszarów współpracy: pokój i bezpieczeństwo; demokratyczne rządy i prawa człowieka; integracja regionalna, handel i infrastruktura; Milenijne Cele Rozwoju; energetyka; zmiany klimatyczne i ochrona środowiska, migracje, mobilność i zatrudnienie; nauka, społeczeństwo informacyjne i przestrzeń kosmiczna. 3. Szczyt (listopad 2010) – z udziałem przedstawicieli 80 państw Afryki i Unii Europejskiej – odbył się w Trypolisie pod hasłem „Inwestycje, wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy”. W 4. Szczycie (kwiecień 2014) w Brukseli udział wzięły 82 delegacje, ustalając priorytetowe obszary współpracy na lata 2014–2017 (bezpieczeństwo, prawa człowieka i tzw. good governance, rozwój społeczny, trwały i inkluzywny wzrost gospodarczy oraz integracja kontynentalna). Tematem przewodnim 5. Szczytu w Abidżanie (listopad 2017) była młodzież, co stanowiło wyraz zrozumienia dla konieczności tworzenia w Afryce warunków sprzyjających ograniczaniu migracji.
Unia Afrykańska – integruje cały kontynent
Unia Afrykańska (UA) zrzesza wszystkie państwa afrykańskie. Powstała 9 lipca 2002 r. w miejsce Organizacji Jedności Afrykańskiej na szczycie w Durbanie. Siedzibą organizacji jest Addis Abeba. UA promuje rozwiązania demokratyczne na kontynencie, wspiera rozwój gospodarczy i społeczny państw członkowskich, działa na rzecz integracji polityczno-gospodarczej kontynentu (celem jest m.in. wspólna waluta Afro), wspiera walkę z nędzą i korupcją, a także działa na rzecz upowszechniania i ochrony praw człowieka.
Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller