W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapowiedź: premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Europejskiej

08.02.2023

W czwartek, 9 lutego premier Mateusz Morawiecki uda się do Brukseli na dwudniowy Szczyt Rady Europejskiej. Posiedzenie poświęcone będzie dalszym działaniom na rzecz bezpieczeństwa Europy, kwestiom ekonomicznym oraz migracji.

Flaga Unii Europejskiej.

Bezpieczeństwo Europy

Rosja jest agresorem. Przez lata ostrzegaliśmy przed jej imperializmem. Dlatego Polska jako pierwsza stanęła po stronie Ukrainy i jako pierwsza pokazała, że to nie jest wojna tylko naszego sąsiada, ale jest to wojna o przyszłość Europy i całego wolnego świata. Bezpieczeństwo Ukrainy to bezpieczeństwo Polski. Jesteśmy jednym z liderów wsparcia dla naszego wschodniego sąsiada. Przekazujemy sprzęt wojskowy oraz angażujemy się w pomoc humanitarną i logistyczną.

Podczas Szczytu będziemy zabiegać o zwiększanie pomocy UE na rzecz Ukrainy m.in. w zakresie wsparcia wojskowego, finansowego, odbudowy infrastruktury krytycznej i ochrony ludności. Podkreślamy, że zakończenie wojny możliwe jest tylko na zasadach zaakceptowanych przez samą Ukrainę. Dążymy również do postępu prac w zakresie odbudowy powojennej Ukrainy. Apelujemy o utrzymanie dynamiki jej procesu akcesyjnego.

Polska wskazuje również na konieczność pilnego przyjęcia nowego pakietu sankcji wobec Rosji. Opowiadamy się za konfiskatą i wykorzystaniem zamrożonych rosyjskich aktywów do odbudowy Ukrainy.

Wzmocnienie konkurencyjności Unii Europejskiej

Rozmowy w Brukseli będą dotyczyć także propozycji Komisji Europejskiej w sprawie wzmocnienia długoterminowej konkurencyjności UE, tzw. Green Deal Industrial Plan for the Net-Zero Age. Dyskusja obejmie w szczególności kwestie uproszczenia zasad przyznawania pomocy publicznej w UE, a także rozwiązań budżetowych, które mają na celu wzrost inwestycji.

Polska podkreśla konieczność poprzedzenia wszelkich istotnych zmian w zakresie pomocy publicznej dogłębną analizą. Nawołujemy do dalszego rozwoju jednolitego rynku, usunięcia barier i stworzenia optymalnego otoczenia regulacyjnego dla przedsiębiorstw. Należy umożliwić państwom członkowskim transformację energetyczną w nowych okolicznościach, biorąc pod uwagę konieczność odejścia od importu paliw z Rosji.

Migracje – wyzwania

Liderzy państw omówią również kwestie działań w obliczu zwiększonego napływu migrantów do UE. Nie tylko w kontekście uchodźców wojennych, ale również nielegalnych przekroczeń granicy na szlakach południowym i bałkańskim.

Polska apeluje o dalsze wspieranie państw, które przyjęły uchodźców wojennych z Ukrainy. Jednocześnie wskazujemy na pogorszenie sytuacji w wielu państwach trzecich, wywołane skutkami agresji Rosji na Ukrainę. W tym kontekście za priorytetowe uznajemy wzmacnianie ochrony granic zewnętrznych UE, zwłaszcza poprzez dostęp do nowoczesnego sprzętu oraz inwestycje w infrastrukturę na granicy.

Rzecznik Prasowy Rządu Piotr Müller

 

{"register":{"columns":[]}}