W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapowiedź: Premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli

26.10.2023

Premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w posiedzeniu Rady Europejskiej, które odbędzie się 26 i 27 października w Brukseli. Szczyt poświęcony będzie bezpieczeństwu i sytuacji geopolitycznej, w tym także wydarzeniom na Bliskim Wschodzie. Liderzy państw omówią również Wieloletnie Ramy Finansowe na lata 2021-2027, kwestie gospodarcze, migracyjne oraz wybrane zagadnienia z zakresu polityki zagranicznej.

Flaga Unii Europejskiej

Bezpieczeństwo Polski i Europy

Premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w debatach Rady Europejskiej wokół kwestii geopolityki i bezpieczeństwa. Rosyjska agresja na Ukrainę nadal trwa i wymaga dalszej koordynacji działań państw europejskich w celu wzmocnienia bezpieczeństwa naszego regionu i całej Europy. Na najbliższym szczycie Rady Europejskiej, Polska opowiadać się będzie za przyjęciem kolejnych sankcji wobec Rosji i Białorusi.

Jednym z kluczowych tematów będzie również sytuacja na Bliskim Wschodzie. Liderzy państw Unii Europejskiej przeprowadzą kolejną dyskusję o ostatnich wydarzeniach w tym regionie. Jednoznacznie potępiamy wszelkie akty terroryzmu, przemoc i działania wojenne wobec ludności cywilnej. Polska popiera międzynarodowe wysiłki koordynacyjne, które mają na celu przywrócenie pokoju oraz udzielenie pomocy humanitarnej.

Wieloletnie Ramy Finansowe 2021-2027

Przywódcy UE przeprowadzą pierwszą dyskusję na temat śródokresowej rewizji budżetu wieloletniego Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Jej rezultatem mają być wytyczne w sprawie dalszych prac. Polska będzie konsekwentnie podnosić kwestię należytego uwzględnienia potrzeb państw członkowskich, które ponoszą największe konsekwencje wojny na Ukrainie.

W ramach dyskusji o kwestiach gospodarczych, Rada Europejska dokona oceny realizacji działań w zakresie odporności i konkurencyjności gospodarki europejskiej. Polska podkreśla znaczenie Jednolitego Rynku i swobodnego przepływu osób, towarów, usług i kapitału jako czynników, które wzmacniają konkurencyjność UE.

Premier Mateusz Morawiecki przedstawi również polskie stanowisko w temacie energetyki – w szczególności w kwestii wspierania technologii jądrowych, które aktualnie rozwijamy w kraju. Uważamy, że transformacja energetyczna powinna być sprawiedliwa i społecznie akceptowalna.

Migracje to jeden z najważniejszych tematów

Premier Mateusz Morawiecki weźmie także udział w dyskusji nt. migracji. Już podczas nieformalnego spotkania w Grenadzie 6 października 2023 r. szef polskiego rządu przedstawił konkretne propozycje, które przewidują m.in.:

  • silniejszą ochronę granic zewnętrznych UE,
  • walkę z przemytnikami ludzi i tymi, którzy ich wspierają,
  • wstrzymanie pomocy socjalnej dla nielegalnych migrantów,
  • organizację unijnego referendum nt. nielegalnej migracji.

Jednocześnie wskazujemy na konieczność zmiany kierunku dyskusji wewnątrz UE. Sprzeciwiamy się negocjowanym obecnie propozycjom mechanizmu obowiązkowej solidarności i relokacji migrantów. Polska przypomina, że powyższe rozwiązania przyjęto wbrew ustaleniom podjętym przez Radę Europejską w 2016 r., 2018 r. i 2019 r.

Rzecznik Prasowy Rządu Piotr Müller

{"register":{"columns":[]}}