Zapowiedź: premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w szczycie Rady Europejskiej
13.12.2022
W czwartek, 15 grudnia premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w formalnym posiedzeniu Rady Europejskiej. Szczyt poświęcony będzie konsekwencjom rosyjskiej agresji na Ukrainę, bieżącej sytuacji na rynku energii, bezpieczeństwu i obronności. Dzień wcześniej szef polskiego rządu będzie uczestniczył w szczycie Unii Europejskiej z państwami Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).
Kontynuowanie wsparcia na rzecz Ukrainy
Agresja Rosji na Ukrainę pozostaje w centrum dyskusji przywódców. Rada Europejska omówi dalsze wsparcie Unii Europejskiej dla Ukrainy, we wszystkich jego wymiarach.
Polska podkreśla konieczność zwiększenia skali unijnej pomocy, zwłaszcza humanitarnej i w zakresie odbudowy infrastruktury krytycznej Ukrainy. Polska z satysfakcją przyjęła wiadomość o tym, że Rada Unii Europejskiej uzgodniła pakiet legislacyjny, który umożliwi UE udzielanie Ukrainie pomocy finansowej w wysokości 18 mld euro w 2023 r. Liczymy na to, że ten pakiet pomocy zostanie jak najszybciej przyjęty. Zabiegamy też o zwiększenie presji na Rosję poprzez przyjęcie nowego pakietu sankcji jeszcze przed najbliższą Radą Europejską.
Energia i kwestie ekonomiczne
Liderzy unijnych państw będą kontynuować dyskusję na temat bieżącej sytuacji na rynku energetycznym oraz jej wpływu na gospodarkę. Rada Europejska dokona podsumowania wdrażania swoich wytycznych z października 2022 r. w zakresie reform unijnego rynku energii.
Polska wskazuje na odpowiedzialność Rosji za obecny kryzys energetyczny i ekonomiczny. Widzimy potrzebę dalszych sankcji w sektorze energii. Uważamy ponadto, że jednym z wniosków, które Unia Europejska powinna wyciągnąć z kryzysu cen energii, jest rezygnacja z nakładania dodatkowych obciążeń finansowych na gospodarstwa domowe w zakresie kosztów ogrzewania oraz transportu.
Bezpieczeństwo i obronność
Rada Europejska podsumuje wdrażanie wcześniejszych wytycznych, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa i dalszego rozwoju zdolności obronnych.
Polska podkreśla, że w obecnej sytuacji priorytetem jest wzmacnianie więzi transatlantyckiej oraz rozwój strategicznego partnerstwa Unii z NATO. UE powinna wspierać wszelkie działania państw członkowskich, które służą rozwojowi i odtworzeniu ich zdolności bojowych, w tym również zakupów uzbrojenia dokonywanych indywidualnie. Pożądaną formą wsparcia ze strony UE byłoby elastyczniejsze stosowanie reguły wydatkowej UE odnośnie do wzrostu deficytu budżetowego, jeżeli wynika on ze zwiększonych inwestycji obronnych.
Relacje zewnętrzne
Rozmowy będą dotyczyć również współpracy z państwami południowego sąsiedztwa. Politycy odniosą się również do postępów procesu rozszerzenia, w tym zwłaszcza do sytuacji Bałkanów Zachodnich.
Polsce zależy na utrzymaniu wysokiej dynamiki polityki rozszerzenia, zarówno w odniesieniu do państw Bałkanów Zachodnich, jak i partnerów wschodnich. Rada Europejska powinna docenić wysiłki Ukrainy, a także Mołdawii i Gruzji na rzecz spełnienia priorytetowych reform, zachęcić do dalszych działań
i zobowiązać się do wsparcia na tej drodze.
Szczyt ASEAN
Pierwszy w historii szczyt przywódców państw członkowskich UE i państw ASEAN po ustanowieniu Partnerstwa Strategicznego UE-ASEAN w 2020 r. Ma on potwierdzić wolę zacieśnienia współpracy między obiema organizacjami oraz wskazać na strategiczny charakter kontaktów. Podczas Szczytu mają zostać odnotowane takie inicjatywy jak: zawarcie kompleksowej umowy o transporcie lotniczym UE-ASEAN (CATA), propozycja ustanowienia partnerstwa na rzecz sprawiedliwej transformacji energetycznej z Indonezją i Wietnamem czy partnerstwa cyfrowego z Singapurem. Szczyt UE-ASEAN ma stanowić również impuls do dalszych negocjacji umów o wolnym handlu z Indonezją i ew. wznowienia negocjacji z Tajlandią, Filipinami i Malezją. Spotkanie będzie również okazją do upamiętnienia 45. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między UE a ASEAN.
Rzecznik Prasowy Rządu Piotr Müller