Zapowiedź: premier na nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej oraz Szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej
05.10.2022
6 października premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w pierwszym spotkaniu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Pradze z udziałem szefów państw i rządów Unii Europejskiej oraz 17 przywódców europejskich państw partnerskich. Kolejnego dnia, 7 października, szef polskiego rządu będzie uczestniczył w nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej, które zostanie poświęcone tematom: wsparcia Ukrainy, energii oraz kwestiom ekonomicznym.
Pogłębianie współpracy w Europie – Szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej
Spotkanie ma służyć pogłębieniu dialogu i współpracy w Europie w kwestiach związanych z bezpieczeństwem, energią, klimatem i sytuacją gospodarczą. Do udziału w szczycie zaproszonych zostało 27 szefów państw i rządów UE oraz 17 przywódców państw partnerskich (Norwegii, Islandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Liechtensteinu, Ukrainy, Gruzji, Mołdawii, Azerbejdżanu, Armenii, Turcji oraz państw Bałkanów Zachodnich: Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej, Serbii).
Polska popiera pogłębianie dialogu między demokratycznymi państwami europejskimi. Inicjatywę Europejskiej Wspólnoty Politycznej traktujemy jako próbę umocnienia Zachodu i sił demokratycznych w obecnej sytuacji. Liczymy, że Szczyt w Pradze przyczyni się do budowania jedności europejskiej w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz przekonania wszystkich partnerów do zbliżenia z Unią swojej polityki wobec Rosji, w tym przyjęcia sankcji.
Kwestie energetyczne i dalsze wsparcie dla Ukrainy – tematy nieformalnego posiedzenia Rady Europejskiej
Podczas rozmów liderzy omówią kwestie wsparcia Unii Europejskiej dla Ukrainy w obliczu podjętych przez Rosję działań eskalacyjnych, w tym nielegalnej aneksji kolejnych okupowanych terytoriów Ukrainy, ogłoszenia częściowej mobilizacji oraz intensyfikacji gróźb zastosowania broni jądrowej.
Polska podkreśla konieczność dalszego wspierania sił zbrojnych Ukrainy oraz ograniczenia możliwości Rosji do przegrupowania wojsk i odbudowania swoich zdolności bojowych. Popieramy wysiłki Unii Europejskiej na rzecz odbudowy Ukrainy, która powinna być powiązana z reformami i przybliżyć ją do standardów europejskich, przygotowując kraj do dołączenia do wspólnoty.
Polska zachęca Komisję Europejską do jak najszybszego przedstawienia propozycji dotyczącej pozostałej części 9 mld euro wsparcia dla Ukrainy, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Rady Europejskiej.
Przywódcy omówią także sposoby ograniczenia dalszych wzrostów cen oraz funkcjonowanie rynku energii w UE. Polska podkreśla rolę zapewnienia sobie przez Unię stabilnych dostaw gazu z zewnątrz oraz zwiększenia produkcji krajowej. Przypominamy również o polskich propozycjach dotyczących zamrożenia cen ETS. Rada omówi również obecną sytuację ekonomiczną, w tym wyzwania związane z inflacją oraz koordynacją podejmowanych rozwiązań na szczeblu krajowym.
Rzecznik Prasowy Rządu Piotr Müller