W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapowiedź: premier spotka się z Wysokim Komisarzem Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców

31.03.2022

1 kwietnia premier Mateusz Morawiecki spotka się z Filippo Grandim, Wysokim Komisarzem Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców. Będzie to drugie spotkanie, pierwsze odbyło się 7 marca br. Głównym tematem rozmów będzie pomoc dla uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Od momentu rosyjskiej napaści na naszego wschodniego sąsiada do Polski wjechało blisko 2,4 mln osób. Wszyscy, którzy potrzebują pomocy, otrzymują wsparcie w naszym kraju.

Detailed 3d rendering closeup of the flag of the United Nations. Flag has a detailed realistic fabric texture.

Pomoc i wsparcie dla uchodźców w Polsce


W Ukrainie codziennie giną niewinni ludzie, a wiele osób, w szczególności kobiety i dzieci, uciekło w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia, znajdując je przede wszystkim w Polsce. 
Osoby uciekające przed wojną otrzymują pomoc m.in. w specjalnie przygotowanych punktach recepcyjnych. To 41 ośrodków w całej Polsce, w których na przybywających do Polski Ukraińców czeka posiłek, doraźna opieka medyczna czy miejsce na odpoczynek. To także miejsce, w którym uzyskają najważniejsze informacje na temat pobytu w Polsce i miejscu tymczasowego zakwaterowania.  

Niezależnie od punktów recepcyjnych uruchomiono dodatkowe 148 punktów informacyjnych dla cudzoziemców, głównie przy dworcach PKP/PKS oraz urzędach wojewódzkich i miejskich. 
Od początku konfliktu w pomoc osobom uciekającym przed wojną zaangażowały się miliony Polaków. Poza miejscami noclegowymi utworzonymi przez władze centralne i lokalne, liczna rzesza Ukraińców znalazła schronienie w ich prywatnych domach. Udzielenie pomocy na tak szeroką skalę nie byłoby możliwe, gdyby nie to wyjątkowe, budzące szeroki podziw zaangażowanie. 


Specjalne działania systemowe


Z inicjatywy polskiego rządu 12 marca 2022 r. Sejm przyjął Ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. To zbiór przepisów, które umożliwiają Ukraińcom w Polsce m.in.: 

  • szybsze podjęcie pracy,
  • ułatwiony dostęp do opieki zdrowotnej,
  • dostęp do usług oświaty i szkolnictwa wyższego,
  • uzyskanie specjalnej pomocy finansowej.


Skoordynowane działania na rzecz osób uciekających przed wojną


Polski rząd prowadzi szeroko zakrojone działania koordynacyjne w zakresie pomocy uchodźcom z Ukrainy. Nasz kraj stał się wielkim hubem humanitarnym. Za pośrednictwem Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych przez polsko-ukraińską granicę przejeżdżają tiry z pomocą rzeczową dla mieszkańców kraju ogarniętego wojną. 

Podczas pierwszego spotkania premier Mateusz Morawiecki oraz Wysoki Komisarz Filippo Grandi omówili kwestię pomocy UMHCR dla osób przekraczających naszą wschodnią granicę.
Wysoki Komisarz ONZ ds. uchodźców z uznaniem odniósł się do dotychczasowych działań polskiego rządu oraz budzącej podziw postawy polskiego społeczeństwa. Zwrócił także uwagę na sprawną i skoordynowaną pracę rządu, władz wojewódzkich i samorządowych, a także służb granicznych w pomocy uchodźcom.


Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców


Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców to urząd ONZ koordynujący międzynarodowe działania na rzecz ochrony uchodźców i rozwiązywania ich problemów na całym świecie. Do głównych działań urzędu należy zapewnienie praw uchodźców oraz pomoc w zapewnieniu azylu lub repatriacji. 

Siedziba urzędu znajduje się w Genewie, w Szwajcarii. Wysoki Komisarz jest nominowany przez sekretarza generalnego ONZ i wybierany przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. 

Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller

 

{"register":{"columns":[]}}