W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapowiedź: premier weźmie udział w nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Europejskiej

29.05.2022

30 maja rozpocznie się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Poświęcony będzie rosyjskiej agresji na Ukrainę, obronności, energetyce i bezpieczeństwu żywnościowemu. Uczestnicy szczytu planują jest połączyć się w formie wideo z prezydentem Ukrainy, Wołodymirem Zełenskim.

Flaga Unii Europejskiej.

Rosyjska agresja na Ukrainę

Wobec trwającej agresji Rosji na Ukrainę, Polska podkreśla konieczność zwiększania presji sankcyjnej na Rosję - w tym przyjęcia 6. pakietu sankcji i rozpoczęcia prac nad kolejnym. Niezmiennie opowiadamy się również za dalszym wsparciem Ukrainy, m.in. w wymiarze makrofinansowym.

Przywódcy omówią możliwości zwiększenia pomocy dla Ukrainy – w tym wsparcia humanitarnego, finansowego, politycznego i wojskowego. Z zadowoleniem przyjmujemy kierunek działań KE ws. odbudowy Ukrainy ze zniszczeń wojennych, ale podkreślamy, że powinny być one podejmowane niezwłocznie. Oczekujemy również na szybkie uruchomienie Europejskiego Funduszu Powierniczego Solidarności Ukrainy.

Polska zwraca również uwagę na potrzeby państw członkowskich tzw. pierwszej linii, które powinny mieć dostęp do wsparcia finansowego UE, aby dalej efektywnie pomagać uchodźcom z Ukrainy i samej Ukrainie.

Rada Europejska odniesie się również do współpracy wspólnoty i państw członkowskich z ukraińskimi władzami oraz Międzynarodowym Trybunałem Karnym w zakresie śledztwa, które dotyczy rosyjskich zbrodni na Ukrainie.

Obronność

Polityka obronna UE to kolejny ważny temat, który poruszą uczestnicy szczytu. Polska opowiada się za zwiększaniem zdolności obronnych, w taki sposób, aby zapewnić ścisłą koordynację działań w ramach UE i NATO – z poszanowaniem praw krajowych.

Zabiegamy o przyspieszenie i zwiększenie inwestycji w mobilność wojskową, co ma szczególne znaczenie dla państw wschodniej flanki. Apelujemy również do wszystkich państw członkowskich o zwiększenie wydatków na obronność co najmniej do poziomu 2% PKB.

Energetyka

RE ponownie odniesie się do kwestii redukcji uzależnienia UE od Rosji w zakresie paliw kopalnych – w tym do zaprezentowanego ostatnio przez KE planu REPowerEU. Polska wspiera działania, które mają na celu zwiększenie niezależności energetycznej Europy – w szczególności odejście od importu rosyjskiej ropy, gazu i węgla. Wiąże się z tym konieczność ujęcia w planie postanowień, które umożliwią przyspieszenie realizacji projektów niezbędnych dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw – w tym również w zakresie sektora gazu ziemnego.

Zwracamy uwagę, że dalsze podnoszenie i tak już ambitnych celów dla OZE wymaga przedstawienia nowych narzędzi, które umożliwią osiąganie nowych celów w praktyce.

Bezpieczeństwo żywnościowe

Przywódcy odniosą się do istotnego następstwa rosyjskiej inwazji przeciwko Ukrainie, jakim jest nasilający się kryzys żywnościowy. Polska widzi potrzebę skoordynowania działań UE na rzecz usprawnienia funkcjonowania globalnych łańcuchów dostaw, zwiększenia dostępności cenowej żywności oraz środków produkcji rolnej.

Popieramy podjęcie przez UE działań w celu wsparcia ukraińskiego sektora rolnego i ułatwienia eksportu żywności z Ukrainy różnymi szlakami lądowymi – w szczególności dotarcie do Morza Bałtyckiego, Morza Czarnego i Adriatyku.

Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller

 

Materiały

Rzecznik rządu - zapowiedź Nadzwyczajnego Posiedzenia Rady Europejskiej
MPM​_zapowiedzBruksela.mp4 0.79MB
{"register":{"columns":[]}}