W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapowiedź: premier weźmie udział w posiedzeniu Rady Europejskiej oraz szczycie strefy euro

22.06.2022

23 czerwca rozpocznie się dwudniowy szczyt Unii Europejskiej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Poświęcony będzie wsparciu Ukrainy oraz wnioskom o członkostwo w UE złożonym przez Ukrainę, Mołdawię i Gruzję. Ponadto rozmowy będą dotyczyć relacji UE z innymi partnerami w Europie, kwestiom ekonomicznym oraz konferencji o przyszłości Europy. Na marginesie Rady Europejskiej odbędzie się nieformalne spotkanie przywódców UE i państw Bałkanów Zachodnich oraz szczyt strefy euro w formacie obejmującym kraje spoza strefy euro.

Zdjęcie z wydarzenia

Wojna na Ukrainie – bieżąca sytuacja

Rada Europejska omówi bieżącą sytuację na Ukrainie, w tym dalsze wsparcie gospodarcze, militarne, finansowe i humanitarne. Odniesie się również do odpowiedzialności międzynarodowej Rosji i Białorusi za ich agresję, a także stosowania się do sankcji UE przez wszystkich jej partnerów. W związku z negatywnym wpływem wojny na globalne bezpieczeństwo żywnościowe, przywódcy omówią międzynarodowe wysiłki w celu złagodzenia obecnego kryzysu.

Polska podkreśla konieczność utrzymania rosnącej presji sankcyjnej na Rosję w odpowiedzi na jej agresję, a także wsparcia technicznego, wojskowego i polityczno-dyplomatycznego dla Ukrainy – w tym perspektywy przystąpienia do UE oraz przyszłej odbudowy kraju.

W kontekście aktów niszczenia, kradzieży oraz blokady eksportu ukraińskiego zboża przez Rosję, wskazujemy na potrzebę dotarcia do partnerów w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Azji z jasnym przekazem wskazującym na pełną odpowiedzialność Rosji za kryzys żywnościowy. Jednocześnie, podkreślamy działania polskiego sektora transportowego we współpracy ze stroną ukraińską, mające na celu zwiększenie możliwości transportu ukraińskiej żywności. Apelujemy o wsparcie przez UE tych wysiłków.

Wnioski Ukrainy, Mołdawii i Gruzji o członkostwo w UE

Podczas szczytu będą omawiane również kwestie członkostwa Ukrainy, Mołdawii i Gruzji w Unii Europejskiej. Komisji Europejska na tym etapie rekomenduje przyznanie statusu kandydata Ukrainie oraz Mołdawii. Z zadowoleniem przyjmujemy zmianę stanowiska niektórych państw członkowskich w zakresie przyznania statusu kandydata dla Ukrainy i Mołdawii. Jest to wynik wielu zabiegów dyplomatycznych podjętych przez Polskę oraz kraje naszego regionu.

Rada Europejska przeprowadzi dyskusję nt. stosunków UE z jej partnerami w Europie, w tym propozycji utworzenia Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Polska akcentuje, iż wszelkie debaty nt. nowych koncepcji nie mogą odwracać uwagi od potrzeby przywrócenia skuteczności i wiarygodności polityki rozszerzenia UE. Ewentualne dalsze prace nad Europejską Wspólnotą Polityczną powinny być uwarunkowane realnym postępem w zakresie polityki rozszerzenia.

Kwestie ekonomiczne

W ramach dyskusji na szczycie strefy euro, z udziałem wszystkich państw UE, szefowie państw i rządów omówią obecne perspektywy gospodarcze. W kontekście ostatnich ograniczeń przesyłu gazu do kolejnych państw UE przez Rosję, możliwe jest również podniesienie kwestii bezpieczeństwa energetycznego oraz inflacji. W tym kontekście Polska podkreśla konieczność zrewidowania polityki energetycznej UE, w tym rozszerzenia wykorzystania energetyki jądrowej oraz węgla, zwiększenia podaży krajowej oraz przyspieszenia budowy infrastruktury.

Szczyt z przywódcami państw Bałkanów Zachodnich

Szefowie państw i rządów UE odniosą się również do wyników zaplanowanego na 23 czerwca 2022 r. nieformalnego szczytu z przywódcami państw Bałkanów Zachodnich. Polsce zależy na wysłaniu silnego sygnału wsparcia dla regionu, w tym zapewnienia, że celem UE jest pełne członkostwo wszystkich 6 państw Bałkanów Zachodnich w UE.

Podkreślamy również znaczenie zgodności polityki zagranicznej państw aspirujących do członkostwa w UE ze Wspólną Polityką Zagraniczną i Bezpieczeństwa.

Szefowie państw i rządów odnotują propozycje zawarte w raporcie końcowym konferencji w sprawie przyszłości Europy, podkreślając, że działania następcze powinny zostać podjęte przez instytucje UE w zakresie ich kompetencji oraz w zgodzie z Traktatami, a obywatele UE powinni być o nich informowani.

Polska podkreśla wiodącą rolę RE jeśli chodzi o decyzję o ewentualnym wdrożeniu wniosków końcowych konferencji. Przywódcy UE powinni udzielić wskazówek co do metodologii i harmonogramu prac nad stanowiskiem Rady. Podkreślamy, że wyniki konferencji ujęte w raporcie końcowym powinny być dokładnie przeanalizowane, a nie instrumentalnie wykorzystane przez poszczególne instytucje UE.

Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller

Materiały

Piotr Müller sekretarz stanu, rzecznik prasowy rządu - zapowiedź Posiedzenia Rady Europejskiej
Minister-Piotr-Müller-zapowiedź-szczytUE.mp4 1.04MB
{"register":{"columns":[]}}