W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapowiedź: Rozmowa premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Szwecji Stefanem Löfvenem

05.03.2021

6 marca 2021 premier Mateusz Morawiecki odbędzie telefoniczną rozmowę z premierem Szwecji Stefanem Löfvenem. Rozmowa odbędzie się z inicjatywy strony szwedzkiej. Tematem rozmów będzie m.in. wybór Sekretarza Generalnego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Cecilia Malmström, była szwedzka komisarz UE do spraw handlu oraz spraw wewnętrznych jest jedną z dwóch kandydatur na to stanowisko.

Flaga Szwecji.

Wybór nowego sekretarza generalnego OECD

To już kolejna rozmowa premiera Mateusza Morawieckiego w kontekście trwających wyborów nowego sekretarza generalnego OECD. Pierwsza odbyła się z premierem Związku Australijskiego Scottem Morrisonem. Zgłoszony przez Australię Mathias Cormann jest drugim kandydatem obecnie ubiegającym się o tę funkcję.

Obecny sekretarz generalny OECD Meksykanin Jose Angel Gurría kończy swoją kadencję w czerwcu 2021 r. Pełnił ją od 2005 r. Wybór jego następcy ma nastąpić w marcu 2021 r.

Współpraca dwustronna

Rozmowa będzie też okazją do omówienia najważniejszych aspektów współpracy dwustronnej i regionalnej. Tematem rozmowy premierów będzie między innymi polityka wschodnia oraz polityka bezpieczeństwa, w tym współpraca w ramach Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Szwecja od początku bieżącego roku sprawuje roczne przewodnictwo w OBWE, Polska przejmie prezydencję w 2022 roku. W wymiarze regionalnym Polska i Szwecja współpracują w kwestiach bezpieczeństwa i rozwoju regionu Morza Bałtyckiego. Oba kraje wspierają rozwój Partnerstwa Wschodniego, wspólnej polsko–szwedzkiej inicjatywy z 2009 roku.

Szczyt Rady Europejskiej

W związku ze zbliżającym się posiedzeniem Rady Europejskiej, premierzy omówią bieżące kwestie z agendy unijnej. Polska i Szwecja prezentują zbliżone podejście do polityki UE wobec Rosji, kierunków rozwoju jednolitego rynku UE oraz polityki rozszerzenia UE.

Sytuacja na Białorusi

Jednym z tematów rozmowy będzie również  sytuacja na Białorusi. Polska konsekwentnie podnosi na forach międzynarodowych kwestię ochrony praw człowieka na Białorusi. Polska wskazuje także na potrzebę publikacji przez Komisję Europejską planu gospodarczego dla demokratycznej Białorusi.

Idea przygotowania kompleksowego planu wsparcia transformacji systemowej Białorusi została zgłoszona przez Polskę z poparciem państw Grupy Wyszehradzkiej. W październiku 2020 roku szefowie państw i rządów Unii Europejskiej wskazali na potrzebę opracowania planu przez Komisję.

Rzecznik Prasowy Rządu Piotr Müller

 

{"register":{"columns":[]}}