W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapowiedź: spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej do spraw demokracji i demografii

09.03.2022

10 marca premier Mateusz Morawiecki spotka się z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Dubravką Šuicą. Spotkanie odbędzie się w ramach działań podejmowanych przez szefa polskiego rządu na rzecz solidarnej odpowiedzi Europy na bezprawny atak Rosji na Ukrainę. Tematem rozmowy będzie wsparcie dla Ukrainy, w tym pomoc humanitarna wobec osób chroniących się przed działaniami wojennymi. Omówione zostanie także wzmocnienie sankcji wobec Rosji.

Flaga Unii Europejskiej.

Polska pomoc dla Ukrainy

Do naszego kraju przybyło już prawie 1,4 mln osób z Ukrainy. Polski rząd przygotował projekt ustawy, który zapewni osobom uciekającym przed wojną pomoc i wsparcie. Chodzi m.in. o możliwość podjęcia pracy w naszym kraju oraz zapewnienie opieki zdrowotnej i dostępu do edukacji. Dzięki nowym przepisom, obywatele Ukrainy będą mogli legalnie przebywać w Polsce przez 18 miesięcy. Wsparcie finansowe otrzymają również osoby, które przyjęły pod swój dach obywateli ukraińskich.

Jednocześnie w Polsce działa już ponad 30 punktów recepcyjnych przygotowanych we współpracy z samorządami dla osób uciekających z Ukrainy przed rosyjską agresją. Osoby te otrzymują m.in. informacje na temat pobytu, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek, posiłek oraz zaopatrzenie w niezbędne artykuły osobiste.

Aktywność międzynarodowa szefa polskiego rządu

Premier Mateusz Morawiecki prowadzi intensywne działania, które mają na celu koordynację odpowiedzi społeczności międzynarodowej na niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję militarną Rosji na Ukrainę, w szczególności wzmocnienie wszechstronnej pomocy dla Ukrainy. Rozmowy prowadzone z partnerami międzynarodowymi i sojusznikami dotyczą także nasilenia presji gospodarczej na Rosję, by odciąć źródła finansowania działań wojennych, w tym poprzez nałożenie sankcji obejmujących sektor energetyczny.

8 marca premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Londynie z premierami Wielkiej Brytanii, Czech, Słowacji i Węgier, w ramach formatu Grupa Wyszehradzka plus Wielka Brytania. Tego samego dnia premier udał się do Oslo na spotkanie z szefem norweskiego rządu Jonasem Gahrem Støre. 9 marca Mateusz Morawiecki złożył wizytę w Wiedniu, gdzie rozmawiał z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem. Natomiast jutro planowane są spotkania szefa polskiego rządu z wiceprezydent USA Kamalą Harris oraz premierem Kanady Justinem Trudeau. 10-11 marca premier Mateusz Morawiecki weźmie także udział w nieformalnym posiedzeniu liderów państw Unii Europejskiej w Paryżu.

Wizyta wiceprzewodniczącej KE w Polsce

9-10 marca wiceprzewodnicząca Dubravka Šuica przebywa z wizytą w Polsce. Oprócz spotkania z szefem polskiego rządu rozmawiała również z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg oraz ministrem do spraw Unii Europejskiej Konradem Szymańskim.

Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller

 

{"register":{"columns":[]}}