W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapowiedź: udział premiera Mateusza Morawieckiego w posiedzeniu Rady Europejskiej

19.10.2022

W dniach 20-21 października Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki weźmie udział w formalnym posiedzeniu Rady Europejskiej. Szczyt poświęcony będzie bieżącej sytuacji na rynku energetycznym. Liderzy unijnych państw omówią też przygotowania do grudniowego szczytu Unii Europejskiej oraz sposoby reagowania na obecny kryzys. Kontynuowanie wsparcia na rzecz Ukrainy to kolejny z tematów, który zostanie poruszony podczas spotkania.

Flaga Unii Europejskiej.

Energia – ceny i bezpieczeństwo dostaw

Rozmowy będą dotyczyć bieżącej sytuacji na rynku energetycznym, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii cen za energię i utrzymania bezpieczeństwa dostaw. Poruszona zostanie też kwestia środków zaproponowanych przez Komisję Europejską w zakresie reform unijnego rynku energii oraz bezpieczeństwa infrastruktury energetycznej, w kontekście sabotażu wymierzonego w gazociąg NordStream.

Polska proponuje daleko idące zmiany na rynku energii Unii Europejskiej, które powinny brać pod uwagę uwarunkowania poszczególnych państw członkowskich. Liczymy na poparcie Rady Europejskiej dla odważnych i szybkich interwencji rynkowych. Działania te ochronią konsumentów przed negatywnymi skutkami wysokich cen energii, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa oraz dywersyfikacji dostaw.

Podkreślamy rolę ETS w kształtowaniu cen energii, postulując zamrożenie cen uprawnień oraz wprowadzenie skutecznych mechanizmów ograniczających ich wzrost. Popieramy także wzmocnienie działań Unii Europejskiej na rzecz zwiększenia odporności infrastruktury krytycznej w państwach członkowskich. 

Kwestie ekonomiczne – sposoby reagowania na obecny kryzys

Rada Europejska przeprowadzi także debatę na temat sytuacji gospodarczej oraz sposobów reagowania na obecny kryzys związany z inflacją, w tym wysokimi cenami energii.

Polska podkreśla konieczność koordynacji rozwiązań krajowych, aby nie utrudniały konkurencji na rynku wewnętrznym. Popieramy wspólne wysiłki na rzecz łagodzenia kosztów utrzymania dla najbardziej wrażliwych grup społecznych. Podkreślamy konieczność reformy reguł fiskalnych tak, aby móc sprostać najpilniejszym wyzwaniom, w tym zwiększonym wydatkom na obronność i przyjmowanie uchodźców.

Ukraina – dalsze wsparcie gospodarcze i militarne

Przywódcy UE odniosą się do rosyjskiej agresji na Ukrainę, w tym ostatnie ataki rakietowe Rosji na ukraińską ludność cywilną i infrastrukturę krytyczną, a także jej działań w zaporoskiej elektrowni jądrowej. Liderzy przedyskutują kwestie wsparcia gospodarczego, militarnego, finansowego i humanitarnego Ukrainy, a także odbudowy powojennej kraju.

RE omówi również postawę Białorusi, która wspiera rosyjskie działania wojenne.

Polska wzywa do wzmocnienia wsparcia dla Ukrainy oraz podjęcia dalszych prac nad nowymi sankcjami UE przeciwko Rosji. Popieramy zwiększenie środków wsparcia ukraińskich sił zbrojnych oraz ustanowienie wojskowej misji szkoleniowo-doradczej UE na rzecz Ukrainy, w której Polska zadeklarowała znaczące zaangażowanie.

Wzywamy do kontynuacji pomocy makrofinansowej udzielanej przez UE Ukrainie, w tym określenia jej dalszej perspektywy. Wspieramy wysiłki w zakresie odbudowy i modernizacji Ukrainy, podkreślając konieczność przedstawienia szczegółowych propozycji przez KE w tym zakresie. Podkreślamy potrzebę przyspieszenia prac nad prawnymi możliwościami wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów do wsparcia odbudowy Ukrainy.

Relacje zewnętrzne – przygotowania do grudniowego Szczytu Unii Europejskiej

Liderzy przeprowadzą dyskusję na temat przyszłości relacji UE z Chinami oraz omówią stan przygotowań do grudniowego szczytu UE – ASEAN.  Tematem obrad będzie również przygotowanie Szczytu Klimatycznego COP 27 w Szarm el-Szejk oraz Konferencji ONZ na temat różnorodności biologicznej w Montrealu.

Polska akcentuje potrzebę uzyskania bardziej zdecydowanego i krytycznego stanowiska ASEAN i jego państw członkowskich w odniesieniu do rosyjskiej agresji na Ukrainę. Podkreślamy konieczność strategicznej oceny dotychczasowych relacji UE z Chinami, szczególnie w kontekście współpracy ChRL z Rosją po rosyjskiej agresji na Ukrainę, a także kwestii poszanowania praw człowieka, polityki wobec Tybetu, Hongkongu, Tajwanu.

Rzecznik Prasowy Rządu Piotr Müller

{"register":{"columns":[]}}