Zapowiedź: wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Berlinie
26.02.2022
26 lutego szef polskiego rządu udaje się do Berlina, gdzie wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą spotka się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Premier Morawiecki oczekuje wprowadzenia bezwzględnie twardych sankcji, co podkreślił w liście do liderów Unii Europejskiej. Tematem rozmów będą również możliwe formy pomocy dla Ukrainy pochodzące z UE. Polska od dłuższego czasu dostarcza już kolejne środki wsparcia materialnego na teren Ukrainy. Podejmujemy także działania pomocowe wobec wszystkich osób, które kierują się na granicę polsko-ukraińską.
Sankcje dla Rosji
Dotychczas wprowadzone sankcje nie doprowadziły do zahamowania barbarzyńskich działań Rosji. Polska nieustannie podejmuje kolejne kroki w celu wsparcia Ukrainy. Jednym z nich są działania mające na celu wprowadzenie bezwzględnie twardych sankcji przeciwko Rosji. Nie wolno zwlekać państwom UE, co do ich wprowadzania.
Sytuacja Ukrainy
Kijów i inne ukraińskie miasta i wsie są atakowane. Giną żołnierze i ludność cywilna. Na naszych oczach. Władimir Putin wybrał drogę wojny i terroru. My i nasi sojusznicy z Unii Europejskiej musimy dołożyć starań, by wspomóc Ukrainę, a jednocześnie zagwarantować bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO.
Premier Morawiecki oczekuje wprowadzenia bezwzględnie twardych sankcji, co podkreślił w liście do liderów Unii Europejskiej:
– Horror wojny rozpętanej przez Władimira Putina niszczy suwerenny kraj, a Władimir Putin nie zamierza się zatrzymać. Działania ze strony Unii Europejskiej i naszych sojuszników muszą być solidarne. […] W naszych rękach leży możliwość sparaliżowania machiny wojennej Putina. Czas byśmy uderzyli w tę machinę wojenną z siłą, z jaką Kreml uderzył w niepodległą i demokratyczną Ukrainę. […] To jedyna nadzieja Ukrainy. Odpowiadamy dziś wszyscy przed trybunałem historii.
Dzisiejsze spotkanie odbywa się w koordynacji z krajami naszego regionu - m.in. Litwy, Łotwy i Estonii.
Rzecznik prasowy rządu Piotr Müller