W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zapowiedź: wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Zagrzebiu

16.11.2023

16 listopada 2023 r. premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w nieformalnym spotkaniu wybranych liderów państw Unii Europejskiej w Zagrzebiu. Dyskusja między przywódcami będzie częścią procesu przygotowania Agendy Strategicznej Unii Europejskiej. Głównymi tematami rozmów będą m.in. założenia dotyczące ogólnych kierunków i priorytetów politycznych Unii na lata 2024–2029, kluczowe wyzwania dla UE czy kwestie polityk i programów sektorowych.

Flaga Chorwacja-PL

Agenda Strategiczna UE na lata 2024–2029

Dyskusja w Zagrzebiu wpisuje się w proces tworzenia Agendy Strategicznej UE. W ramach jej przygotowań, Przewodniczący Rady Europejskiej prowadzi konsultacje z liderami państw UE. 

Poprzednia dyskusja przywódców, która była poświęcona temu zagadnieniu, odbyła się podczas nieformalnego szczytu liderów UE w Granadzie. Debata zakończyła się przyjęciem deklaracji. 

Prace dotyczące Agendy Strategicznej na lata 2024–2029 będą kontynuowane na forum Rady Europejskiej do lata 2024 r.

Debata na temat przyszłości Unii Europejskiej

Podczas spotkania mogą zostać omówione m.in.:

  • założenia dotyczące ogólnych kierunków i priorytetów paolitycznych Unii na lata 2024–2029,
  • kluczowe wyzwania dla UE, które w najbliższych latach będą determinować priorytety działań Wspólnoty,
  • kwestie polityk i programów sektorowych wymagających ewentualnych reform w kontekście przyszłego rozszerzenia UE, 
  • cele i zasady finansowania wspólnego budżetu, 
  • propozycje w zakresie usprawnienia procesu podejmowania decyzji w UE, w tym zasady głosowania w Radzie UE. 

Polska stoi na stanowisku, że integracja europejska powinna uwzględniać suwerenność państw narodowych i opierać się na zasadach wypracowywanych kompromisów. Wkrótce na Radzie Unii Europejskiej ma odbyć się głosowanie dotyczące reformy traktatowej, która określa funkcjonowanie UE i państw członkowskich. Proponowane poprawki dotyczą fundamentalnych zmian w systemie legislacyjnym, w tym zdolności państw członkowskich do stanowienia prawa w imieniu swoich obywateli w sposób suwerenny. Nie zgadzamy się na ograniczanie praw Polek i Polaków do decydowania o przyszłości Polski.

Rzecznik Prasowy Rządu Piotr Müller

{"register":{"columns":[]}}