W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zryw polskich serc dla powodzian

17.09.2024

Każda pomoc się liczy! W całej Polsce widać mobilizację ludzi do niesienia pomocy. Najpotrzebniejsze produkty dostarczane są na tereny dotknięte powodzią przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, organizacje pozarządowe i ludzi. Organizowane są również liczne zbiórki finansowe. Na stronach rządowych można zweryfikować czy dana zbiórka została zgłoszona i czy jest zweryfikowana. W pomoc zaangażowały się także organizacje pozarządowe m.in. WOŚP czy harcerze.

Premier Donald Tusk na konferencji prasowej

Zweryfikowane zbiórki rzeczowe i pieniężne

Rząd uruchomił środki z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W ten sposób na tereny dotknięte powodzią trafiają artykuły, które są niezbędne do życia.

Kierujemy w tej chwili tiry. Niektóre tiry są już rozładowywane w takich miejscach jak Kłodzko czy Nysa, z dostawami przede wszystkim świeżej wody, ale także żywności energetycznej, która przyda się tym, którzy są najbardziej wykończeni, wycieńczeni

- mówił podczas konferencji prasowej na stadionie miejskim we Wrocławiu Premier, w której uczestniczył również Jerzy Owsiak.

W obliczu tragedii Polki i Polacy mobilizują się i organizują zarówno zbiórki rzeczowe, jak i finansowe, aby pomóc osobom, które utraciły swój dobytek. Taki punkt zorganizowano właśnie na stadionie we Wrocławiu.

Chciałem podziękować wszystkim bez wyjątku, którzy zaangażowali się od pierwszych godzin w całej Polsce. Chyba od Jerzego Owsiaka usłyszałem te słowa “powódź pomocy”. To jest coś, co naprawdę budzi nasze wielkie, pozytywne emocje. Moim zadaniem, jako szefa rządu, jest pomóc w koordynacji

- zaznaczył Donald Tusk.

Rząd tworzy narzędzia, które pozwolą na koordynację pomocy. Na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zbiorki.gov.pl można zarejestrować swoją zbiórkę. Osoby, które chcą przekazać środki rzeczowe lub finansowe mogą sprawdzić, czy zbiórka jest zweryfikowana.

Organizacje pozarządowe niosące pomoc

Organizacje pozarządowe także zaangażowały się w pomoc powodzianom. Harcerze pomagają zabezpieczyć wały przeciwpowodziowe i usuwają skutki powodzi.

W tym momencie już kilkaset organizacji tych lokalnych, z terenów zalanych, ale też z całej Polski, włączyło się w pomoc - działają i organizują

- podkreślił Wiceminister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Marek Krawczyk.

Na stronie Narodowego Instytutu Wolności (NIW) można sprawdzić organizacje pozarządowe, które zaangażowały się w pomoc dla najbardziej potrzebujących.

Z koeli organizacje i Ochotnicze Straże Pożarne, które ucierpiały wskutek powodzi, mogą ubiegać się o granty z NIW w wysokości 20 tysięcy złotych.

Dzisiaj już można składać wnioski o takie granty. Chodzi o organizacje, które ucierpiały, ale też takie organizacje jak Ochotnicze Straże Pożarne, które na przykład zużyły swój sprzęt i potrzebują szybkiego zasilenia

- powiedział Wiceminister.

Pomoc dla organizacji, które poniosły straty, będzie wypłacana jak najszybciej.

WOŚP dla powodzian

Z pomocą dla osób poszkodowanych przez powódź ruszyła również Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy już wczoraj oświadczyła, że przekazuje 40 milionów złotych do dyspozycji na najbardziej potrzebne zakupy. Na takie środki, które można od razu kupić i przekazać do tych wszystkich miejsc, które ich potrzebują 

- mówił we Wrocławiu Jerzy Owsiak.

Powstała lista rzeczy, które są najbardziej potrzebne na terenach dotkniętych powodzią.

Woda butelkowa, chleb z dłuższym okresem ważności, suchy prowiant, żywność dla dzieci, artykuły higieniczne, ręczniki papierowe, karma dla zwierząt, środki czystości, powerbanki, baterie, latarki, koce, śpiwory, poduszki

- wymienił szef WOŚP.

Na stronie WOŚP podane jest konto zbiórkowe, gdzie można wpłacać środki na zakup najpotrzebniejszych rzeczy, jak również materiałów i sprzętu medycznego, który został zniszczony w czasie powodzi.

Rozliczamy się co do grosza. (...) W związku z tym w tym miejscu, także my jako fundacja, dajemy tę obietnicę - jeżeli tych pieniędzy nie wydamy na potrzeby bieżące, to będą jak w banku szwajcarskim. Będą czekały na to, aby za pół roku, za rok, a może jeszcze nawet później, ten sprzęt, który został zniszczony trafił znowu do tych miejsc

- podkreślił Jerzy Owsiak.

WOŚP uruchomił stronę (powodz.wosp.org.pl) oraz linię kontaktową (578 275 177), gdzie można znaleźć informacje o tym jak zaangażować się w pomoc.

Wideo

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}