43 rocznica pacyfikacji strajku w kopalni Wujek
16.12.2024
Minister Przemysłu Marzena Czarnecka wzięła udział w centralnych obchodach 43 rocznicy krwawej pacyfikacji strajku w kopalni Wujek, w wyniku której zginęło 9 górników. W imieniu Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska wraz z wojewodą Markiem Wójcikiem szefowa resortu przemysłu złożyła wieniec pod Pomnikiem-Krzyżem. W głównych uroczystościach rocznicowych wzięły udział rodziny zamordowanych górników, a także parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele związków zawodowych, spółek górniczych oraz wielu instytucji i środowisk.
Uroczystości rozpoczęło nabożeństwo w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Brynowie w intencji zamordowanych górników. Homilię wygłosił biskup gliwicki Sławomir Oder. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali przed Pomnik-Krzyż.
Przy kopalni, senator Halina Bieda odczytała list marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. „Dziewięciu zabitych i kilkudziesięciu rannych górników to wielka ofiara w naszej walce o wolność. Do tej walki 13 grudnia 1981 r. stanęli górnicy, wyrażając głośny sprzeciw wobec przemocy i zniewolenia, jakim był stan wojenny. Strajkowali w kopalni Manifest Lipcowy, Piast i wielu innych. Strajkowali także tu, w kopalni Wujek. Stanęli do protestu w poczuciu godności i solidarności z uwięzionymi w obronie najważniejszych wartości: wolności i suwerenności" – napisała w liście marszałek Kidawa-Błońska.
Wiceprzewodniczący komisji krajowej Solidarności Bartłomiej Mickiewicz odczytał list lidera Solidarności Piotra Dudy.
16 grudnia 1981 roku na teren kopalni Wujek, gdzie trwał strajk górników, wkroczyły siły milicji, wojska i pluton specjalny ZOMO. W kierunku strajkujących padły strzały. Zginęło 9 górników, a 23 zostało rannych.
Organizatorami obchodów byli: Śląskie Centrum Wolności i Solidarności i Śląsko-Dąbrowska Solidarność.
Fot. Ministerstwo Przemysłu