Województwa przygotowane na wejście w życie embarga na LPG XII pakietu sankcji dot. LPG
19.12.2024
Obecnie nie ma zagrożenia związanego z wystąpieniem niedoborów LPG na rynku w związku ze zbliżającym się terminem wejścia w życie XII pakietu sankcji – wynika z analizy raportów z poszczególnych województw oraz spotkań przedstawicieli Ministerstwa Przemysłu w ramach Grupy Roboczej z przedstawicielami branży. Od 20 grudnia br. zostaną wstrzymane wszelkie dostawy gazu płynnego LPG z Federacji Rosyjskiej do Polski.
Przygotowania do wprowadzenia embarga na LPG w ramach XII pakietu sankcji trwają od 12 miesięcy. Przedstawiciele Departamentu Ropy, Gazu i Gospodarki Wodorowej Ministerstwa Przemysłu są w stałym kontakcie z Wojewodami oraz przedstawicielami branży w ramach monitoringu rynku LPG w Polsce.
Realizując zalecenie Ministra Przemysłu podczas spotkania 5 grudnia 2024 r. Wojewodowie i Przedstawiciele Urzędów Wojewódzkich z całego kraju przedstawili raporty dotyczące zabezpieczenia najważniejszych obiektów użyteczności publicznej w paliwo LPG do ogrzewania w sezonie zimowym. Z przedstawionych informacji i danych wynika, że sektor grzewczy powszechnie zastosował się do rekomendacji Ministerstwa Przemysłu w związku z sankcjami i jest przygotowany do nadchodzącego sezonu zimowego.
W tym dniu odbyło się także drugie spotkanie, które stanowiło kontynuację cyklu spotkań z branżą LPG. Obecni na spotkaniu przedstawiciele spółek LPG i organizacji zrzeszających stwierdzili, że sytuacja na rynku LPG jest stabilna. Udział objętego sankcjami paliwa rosyjskiego w rynku polskim, systematycznie maleje i co bardzo istotne przy nieznacznym wzroście cen na stacjach. Podkreślono, że przygotowania do wejścia sankcji we wszystkich sektorach rynku LPG przebiegły dobrze i obecnie nie ma zagrożenia związanego z wystąpieniem niedoborów tego paliwa na rynku.
Odnosząc się do cen paliw, należy podkreślić, że rynek paliw ciekłych jest rynkiem nieregulowanym, co oznacza, że ceny paliw ciekłych należą do kategorii cen umownych, tj. ustalanych przez producentów w oparciu o mechanizmy rynkowe - zależne od sytuacji na światowych rynkach produktów naftowych, stanu krajowej gospodarki i polityki fiskalnej państwa. W warunkach funkcjonowania wolnego rynku paliwowego administracja publiczna ma jedynie pośredni wpływ na kształtowanie cen paliw poprzez ustalanie stawek podatków i opłat.