W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Historia szkoły

Państwowe Studium Kulturalno – Oświatowe  o specjalizacji teatralnej zostało powołane  Zarządzeniem Wojewody Kaliskiego nr 37/79 z dnia 29.08.1979 na podstawie § 4 pkt 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 1976. Podobne placówki oświatowe powstały we Wrocławiu, Opolu, Krośnie i Ciechanowie. Zgodnie z nadanym Statutem, szkoła  bezpośrednio podlegała Wydziałowi Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Kaliszu. Studium kształciło kadrę pracowników kulturalno – oświatowych dla domów kultury, ośrodków młodzieżowych, oświatowych, klubów spółdzielczych i osiedlowych, wyspecjalizowanych w upowszechnianiu kultury.

Pierwszą   bazę   lokalową    szkoły   było    III  LO   im.   M. Kopernika   w   Kaliszu i   Wojewódzki   Dom   Kultury.   Zajęcia   odbywały    się   również   w   Teatrze   im. W. Bogusławskiego. Pierwszą dyrektorką Studium była  Eugenia Pastuszek, honorowe stanowisko „dziekana” pełnił  Waldemar Wilhelm, a pierwszym kierownikiem wydziału Studium była Bogna Czwordon.

W początkowych  latach funkcjonowania Studium borykało się z  trudnymi warunkami lokalowymi i powstawaniem modelu programowego. Atmosfera i entuzjazm, ambitny program i ciekawe zajęcia rekompensowały niedogodności lokalowe. Już wówczas szkoła wypracowała rodzaj partnerskich zachowań oraz  tradycyjne imprezy szkolne (otrzęsiny) i programy artystyczne prezentowane na imprezach ogólnopolskich. Były to ważne wydarzenia dla szkoły ale przede wszystkim dla słuchacz, którzy  zjeżdżali  do przyjaznego Kalisza z całej Polski. Niezwykle cenne okazało się poparcie elity kultury kaliskiej, co tworzyło dobre warunki dla rozwoju szkoły.

Od września 1984r. Studium przeniesiono do pomieszczeń Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 w Kaliszu. W niewielkim stopniu polepszyło  to warunki lokalowe. Dyrektorami administracyjnymi Studium byli kolejno dyrektorzy ZSZ nr 1 w Kaliszu: Jerzy Bartczak, Antoni Wawrzyńczak i Zbigniew Cholajda a kierownikami Studium byli: Bogna Czwordon, Barbara Fibingier, Warszosław Kmita  i Olech Podlewski.

Dodatkowo Studium korzystało z pomieszczeń Wojewódzkiego Domu Kultury, Teatru im. W. Bogusławskiego, Ośrodka Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień” i Młodzieżowego Domu Kultury. Nadzór nad Studium po reformie administracyjnej przejęli wizytatorzy szkolnictwa artystycznego CEA w  Warszawie. Szkoła w 1996r. otrzymała od  Miasta Kalisza budynek przy ul. Podmiejskiej 25a. Dyrektorem Studium został związany z kaliskim teatrem i ze Studium wybitny aktor  Maciej Grzybowski. W latach 90. w Studium została przeprowadzona zmiana  programowa zgodnie z nowymi standardami oświaty, nauczyciele przeszli cykl szkoleń   podnoszących ich kwalifikacje zawodowe. Nowe programy nauczania dostosowane zostały do wymogów rynku pracy. W 1996 roku  otwarto nową specjalizację  taniec  współczesny. Program zatwierdzony  przez Ministra Kultury i Sztuki do wyłącznej realizacji  w PPSKAK w Kaliszu. Polepszenie warunków lokalowych umożliwiło wprowadzenie nowych  form imprez okolicznościowych. Należą do nich „Jasełka” i „Andrzejki”. Autorem programu był Witold Jurewicz wybitny tancerz i pedagog. Od roku 2007/8 dyrektorem Studium jest Bogna Czwordon.

W 2008 roku szkoła przeszła wiele zmian programowych. W kraju pozostały trzy placówki kształcące animatorów w szkolnictwie artystycznym: we Wrocławiu, Kaliszu i Krośnie.

Opracowaliśmy nową strategię i plany edukacyjne skierowane na kompetencje i kwalifikacje, które sprzyjały kształceniu w zawodach animator działań teatralnych, animator działań filmowych i animator tańca.

W 2016 roku zgodnie z Ustawą o systemie oświaty, w roku 2017/18 wygasło kształcenie w  PPSKAK, jednocześnie rozpoczął się proces edukacyjny w Policealnym Studium Animatorów Kultury. Od 2021 poszerzyliśmy ofertę programową o kształcenie w nowym zawodzie animator fotografii.

Autorskie programy nauczania, szeroki zakres praktyczny i warsztatowy we wszystkich zawodach animacyjnych, stanowi bardzo atrakcyjną formę nauki w zawodach animacji artystycznej. Opieka naukowa Uniwersytetu Wrocławskiego i merytoryczna Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie stawia przed Studium wysokie wymagania. Tworzymy artystyczną szkołę zawodową łączącą na poziomie zajęć interdyscyplinarnych ważne dziedziny kultury: teatr, taniec, film i fotografię.

Wdrażamy efekty kształcenia, które dostarczają przede wszystkim umiejętności praktycznych. Kształtujemy głównie kompetencje w zakresie umiejętności zawodowych i społecznych. W procesie dydaktycznym stosujemy innowacyjne metody zdobywania wiedzy w takcie działań praktycznych.

Ważną rolę w kaliskim Studium pełni biblioteka. Jest miejscem spotkań młodzieży z nauczycielami, dodatkowych działań animacyjnych, miejscem integrującym podczas rozmów o literaturze   i wydarzeniach kulturalnych. Pierwszą osobą prowadzącą bibliotekę w siedzibie szkoły na  ul. Podmiejskiej 25 a w Kaliszu była Jolanta Grabowska, niezwykle utalentowana, obdarzona wrażliwością i umiejętnością zjednywania sobie ludzi, romanistka. Była autorką wielu spotkań z literaturą francuską w szkolnej bibliotece. Odeszła od nas przedwcześnie, po ciężkiej chorobie w 2007 roku. Od 2003 roku bibliotekę przejęła Marzanna Forysiak, polonistka, bibliotekarka i dziennikarka. Wzbogaciła swoją pracę o realizację autorskich programów z technik pracy umysłowej, warsztatu animacyjnego i pisania scenariuszy.

Ważną rolę w historii kaliskiej szkoły pełni organizacja praktyk zawodowych, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Przykładem może być ewaluacja pokazów artystycznych   z udziałem młodzieży ze szkół licealnych i podstawowych, wolontariat podczas imprez miejskich, zajęcia dla młodzieży różnych grup wiekowych, udział w imprezach masowych  z własnymi działaniami artystycznymi. W ramach praktyk zewnętrznych ważny jest świadomy wybór placówek kultury i nadzór nad ich przebiegiem. Do takich miejsc należą: Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Centrum Kultury i Sztuki  w Kaliszu, Miejski Ośrodek Kultury  w Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim oraz Ośrodki Kultury w regionie wielkopolskim.

W latach 1996 do 2016 współtworzył profil pracy pedagogicznej i dydaktycznej, wybitny nauczyciel Studium, absolwent Studium Kulturalno-Oświatowego w Kaliszu (w roku 1989)  Robert Michalak. Był również wieloletnim koordynatorem praktyki zawodowej słuchaczy Studium, nawiązując współpracę z różnymi placówkami kulturalnymi, teatrami zawodowymi na terenie całego kraju.

Studium od 2018 roku prowadzi cykl działań animacyjnych Studium w mieście, obok corocznych prezentacji najlepszych egzaminów w Studium w Teatrze (w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu), nawiązując do tradycji powołania szkoły  oraz od 2018 roku Studium w Mediatece w Ostrowie Wielkopolskim, przywołując współpracę miast Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego w dziedzinie filmu i fotografii.

Od 2021 poszerzyliśmy ofertę programową  o kształcenie w nowym zawodzie animator fotografii.

PSAK w Kaliszu współpracuje w wieloma  placówkami kulturalnymi. Od początku istnienia szkoły partnerem Studium był i jest Teatr im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Obecnie Współpracujemy z:

  • stała współpraca  z Teatrem im. W. Bogusławskiego,
  • Centrum Kultury  i Sztuki w Kaliszu,
  • Ratuszem Kaliskim (zajęcia animacyjno-historyczne w zabytkowych podziemiach),
  • Inkubatorem Kaliskim,
  • Młodzieżowym Domem Kultury w Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim, 
  • Dom Samopomocy „Tulipan”,
  • Delegatura Kaliska Urzędu Ochrony Zabytków,
  • Mediateka w Ostrowie Wielkopolskim,
  • oddział Chirurgii Dziecięcej Szpitala w Ostrowie Wielkopolskim, 
  • Liceum Plastyczne  w  Kaliszu oraz IV LO i V LO w Kaliszu, 
  • stała współpraca z przedszkolami kaliskim,
  • Klub Stara Przepompownia w Ostrowie Wielkopolskim

W roku 2023 Studium będzie obchodzić 45 lat istnienia. Szkoła może poszczycić się wysokimi kryteriami pracy artystycznej i działań społecznych. Szkoła kierowali oddani i wybitni pedagodzy oraz artyści.

Dyrektorem Studium w latach 1979 – 1984 była Eugenia Pastuszak. Po 1984 roku szkołą zarządzali: Jerzy Bartczak, Antoni Wawrzyńczak, Zbigniew Cholajda, natomiast kierownikami merytorycznymi byli: Bogna Czwordon, Barbara Fibingier, Warszosław Kmita, Olech Podlewski. Olech Podlewski  postać ważna i niezwykła w Kulturze Kaliskiej. Etnograf, wybitny znawca folkloru, postać o wielkiej estymie  i osobowości. W Studium pracował od początku jego założenia. Dał się poznać jako fascynat kultury ludowej, o której  potrafił opowiadać  barwnie  i ciekawie.  Pod jego kierunkiem powstało wiele znaczących prac dyplomowych, które wzbogaciły wiedzą  o kaliskim regionie. Był wymagającym wykładowcą, cieszył wielkim szacunkiem i budził respekt. Jego legendarne wykłady o kiju, przeszły do annałów. Odszedł o nas w roku 2016.

Od 1996 roku szefem szkoły był Maciej Grzybowski, a od 2007 dyrektorką jest Bogna Czwordon.

Obecnie szkoła podlegająca Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego kształci w zawodach: 

  • animator działań teatralnych
  • animator tańca
  • animator działań filmowych
  • animator fotografii.

Innowacyjne i praktyczne ukierunkowanie pracy dydaktycznej sprawia, że szkoła kształcąca animatorów-artystów  nieustannie jest atrakcyjna dla młodych ludzi pragnących poświęcić się pracy w kulturze. Pamiętajmy bowiem, że Kondycja kultury i edukacji decyduje o trwaniu i rozwoju wspólnoty każdego narodu a także szeroko rozumianego obywatelstwa narodowego, europejskiego i światowego.

{"register":{"columns":[]}}