Informacje dla kandydatów do PSM I stopnia
Ważne terminy
Składanie wniosków o przyjęcie dziecka do klasy pierwszej PSM I stopnia w Głogowie - od 3 marca do 23 maja 2025 r.
Badanie przydatności kandydatów do kształcenia muzycznego - 27, 30 i 31 maja 2025 r.
Egzaminy kwalifikacyjne dla kandydatów do klas wyższych niż pierwsza - 2-6 czerwca 2025 r.
Ogłoszenie listy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia do klasy pierwszej - 9 czerwca 2025 r.
Ogłoszenie listy osób przyjętych do szkoły - do 5 sierpnia 2025 r.
Informacji o rekrutacji udziela sekretariat szkoły w godzinach od 10:00 do 16:00 - tel. 76 833 27 46
Materiały
Informator 2025/2026 dla kandydatów do klasy pierwszej PSM I stopniaINFORMATOR_2025_I_st_w_wersji_dostępnej.pdf 0.63MB Wniosek o przyjęcie dziecka do klasy pierwszej PSM I stopnia - plik edytowalny
WNIOSEK_PSM_I_st.docx 0.03MB Wniosek o przyjęcie dziecka do klasy pierwszej PSM I stopnia
WNIOSEK_PSM_I_st.pdf 0.67MB Wykaz dodatkowych dokumentów - załącznik nr 1 do wniosku o przyjęcie do szkoły (kandydat niepełnoletni)
wykaz_dodatkowych_dokumentów_-_załącznik_nr_1_do_wniosku.pdf 0.55MB
Szczegółowe informacje dla kandydatów do klasy pierwszej
Wiek kandydata
O przyjęcie do klasy pierwszej szkoły muzycznej I stopnia:
- w cyklu sześcioletnim- mogą ubiegać się osoby w wieku 6-10 lat (z roczników 2015-2019)
- w cyklu czteroletnim - mogą ubiegać się osoby w wieku 8-16 lat (z roczników 2009-2017)
W przypadku dzieci z rocznika 2019 dodatkowym warunkiem jest gotowość dziecka do rozpoczęcia nauki w szkole. Do wniosku o przyjęcie do szkoły należy dołączyć opinię poradni pedagogiczno-psychologicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej lub zaświadczenie o korzystaniu z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2024/2025.
Dzieci w wieku 8-10 lat zostaną zakwalifikowane przez komisję rekrutacyjną do cyklu sześcio- lub czteroletniego na podstawie oceny ich predyspozycji psychofizycznych, zaobserwowanych przez komisję podczas badania przydatności.
Wymagane dokumenty
- wniosek o przyjęcie do szkoły podpisany przez oboje rodziców (opiekunów prawnych) kandydata,
- zaświadczenie od lekarza POZ stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do rozpoczęcia nauki w szkole muzycznej (na wniosku lub na druku wystawionym przez lekarza),
- w przypadku dzieci z rocznika 2019 - opinia poradni pedagogiczno-psychologicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej lub zaświadczenie o korzystaniu z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2024/2025,
Opcjonalnie do wniosku można dołączyć dokumenty potwierdzające spełnienie dodatkowych kryteriów uwzględnianych w drugim etapie rektrutacji (w przypadku uzyskania przez kandydatów wyników równorzędnych) - wykazane w załączniku nr 1.
Kryteria dodatkowe zostały wymienione w art. 131 ust. 2 ustawy Prawo Oświatowe. Rodzaje dokumentów potwierdzających ich spełnienie określa art. 150 ustawy Prawo Oświatowe.
Wniosek o przyjęcie do szkoły oraz wymagane załączniki złóż w terminie od 3 marca do 23 maja 2025 r.
Dokumenty możesz złożyć:
- osobiście w sekretariacie szkoły - od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-18:00,
- listownie - na adres: Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Franciszka Liszta w Głogowie, ul. Jedności Robotniczej 14, 67-200 Głogów.
Zasady kwalifikacji kandydatów
Kwalifikacja kandydatów i wybór osób do przyjęcia do klasy pierwszej szkoły muzycznej I stopnia odbywa się na podstawie badania przydatności do kształcenia muzycznego.
Warunki przeprowadzenia badania przydatności:
- badanie przeprowadzane jest w siedzibie szkoły przez komisję rekrutacyjną złożoną z nauczycieli szkoły,
- badanie przeprowadzane jest indywidualnie dla każdego kandydata, w czasie ok. 15 minut, na spotkanie z komisją rekrutacyjną dziecko wchodzi samo,
- badanie oceniane jest w skali punktowej 0-25 pkt.,
- ostateczny wynik badania przydatności kandydata stanowi średnia arytmetyczna uzyskanych punktów zaokrąglona do dwóch miejsc po przecinku,
- warunkiem zakwalifikowania kandydata do przyjęcia do szkoły jest uzyskanie co najmniej 15 pkt,
- zakres badania:
- sprawdzenie predyspozycji słuchowych i rytmicznych (realizacja zadań praktycznych: m.in. powtarzanie głosem krótkich melodii, powtarzanie usłyszanego rytmu, rozróżnianie dźwięków wysokich i niskich, rozróżnianie dźwięków pojedynczych od współbrzmień),
- sprawdzenie pamięci i wrażliwości muzycznej (zaśpiewanie piosenki),
- sprawdzenie predyspozycji do instrumentu - realizacja prostych zadań sprawdzających koordynację ruchową, sprawność manualną, możliwości oddechowe, itp. (w zależności od specyfiki wybranego instrumentu).
Lista kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia do szkoły zostanie ogłoszona 9 czerwca 2025 r.
Spośród kandydatów zakwalifikowanych, do szkoły przyjęte zostaną kolejne osoby z najwyższą punktacją - do wyczerpania limitu miejsc na daną specjalność (instrument).
Kandydatom zakwalifikowanym, z odpowiednio wysoką punktacją, a którzy nie mogą zostać przyjęci na wybrany przez siebie instrument, szkoła może zaproponować inny kierunek kształcenia.
Lista osób przyjętych do szkoły zostanie ogłoszona do 5 sierpnia 2025 r.
Informacje dla kandydatów do klas wyższych niż pierwsza
Zasady kwalifikacji do klas wyższych
Kandydat do klasy wyższej niż pierwsza przystępuje do egzaminu kwalifikacyjnego, który ma na celu sprawdzenie czy wiedza i umiejętności kandydata odpowiadają wymaganiom programowym klasy, o przyjęcie do której się ubiega.
Zakres i forma egzaminu kwalifikacyjnego określane są w odniesieniu do treści podstawy programowej, obowiązujących w klasie, o przyjęcie do której kandydat się ubiega. Sprawdzeniu podlegają w szczególności umiejętności i wiedza kandydata z przedmiotu głównego (gra na instrumencie) oraz kształcenia słuchu.
Sposób i zakres weryfikacji wiedzy i umiejętności kandydata z pozostałych obowiązkowych przedmiotów artystycznych ustalane są na podstawie informacji o jego dotychczasowej edukacji muzycznej.
Egzamin kwalifikacyjny przeprowadza komisja kwalifikacyjna, w której skład wchodzą nauczyciele szkoły.
Komisja kwalifikacyjna, na podstawie przeprowadzonego egzaminu kwalifikacyjnego, dokonuje oceny predyspozycji i poziomu wiedzy i umiejętności kandydata. Ocena wyrażona jest jako rekomendacja dla dyrektora, który na jej podstawie może podjąć decyzję o:
- przyjęciu kandydata do wskazanej przez niego klasy,
- przyjęciu kandydata do klasy niższej lub wyższej niż ta, o przyjęcie do której się ubiega,
- odmowie przyjęcia kandydata do szkoły.
Wymagane dokumenty
- wniosek o przyjęcie do szkoły podpisany przez oboje rodziców (opiekunów prawnych) kandydata,
- zaświadczenie od lekarza POZ stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do nauki w szkole muzycznej (na wniosku lub na druku wystawionym przez lekarza).
Do wniosku można dołączyć dokumenty związane z dotychczasową edukacją muzyczną kandydata, w szczególności świadectwa promocyjne szkoły artystycznej, kopię arkusza ocen szkoły artystycznej, zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły lub placówki artystycznej, opinie dotychczasowych nauczycieli.
Terminy
Wniosek o przyjęcie do klasy wyższej niż pierwsza wraz z wymaganym zaświadczeniem lekarskim należy złożyć do 30 maja 2025 r.
Egzaminy kwalifikacyjne przeprowadzane będą między 2 a 6 czerwca 2025 r.
Lista osób przyjętych do szkoły w wyniku egzaminów kwalifikacyjnych zostanie ogłoszona do 10 czerwca 2025 r.
W przypadku przechodzenia ucznia z innej szkoły muzycznej oraz w przypadku złożenia wniosku o przyjęcie do klasy wyższej w trakcie roku szkolnego, egzamin kwalifikacyjny jest przeprowadzany w terminie 30 dni od złożenia wniosku.
Materiały
Wniosek o przyjęcie dziecka do klasy wyższej niż pierwsza PSM I stopnia - plik edytowalnyWNIOSEK_do_klas_wyższych_PSM_I_st.docx 0.03MB Wniosek o przyjęcie dziecka do klasy wyższej niż pierwsza PSM I stopnia
WNIOSEK_do_klas_wyższych_PSM_I_st.pdf 0.56MB
- Pierwsza publikacja:
- 18.02.2025 08:12 Agnieszka Berest
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- Agnieszka Berest
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Informacje dla kandydatów do PSM I stopnia | 1.0 | 18.02.2025 08:12 Agnieszka Berest |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP