W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Nasz patron

Czarno-białą fotografia portretowa mężczyzny (popiersie) ubranego w garnitur, koszulę i krawat.

Profesor Witalis Jerzy Raczkiewicz

Długoletni pracownik Filii Akademii Muzycznej w Białymstoku, były prorektor, dziekan, znakomity pianista i pedagog, człowiek o otwartym sercu oraz wielki przyjaciel młodzieży. Podstawowe etapy edukacji muzycznej rozpoczął w Poznaniu, ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie. Pan Profesor był współtwórcą powstałej w roku 1974 Filii Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Białymstoku, gdzie przeszedł wszystkie stopnie naukowo-dydaktycznego awansu akademickiego do tytułu profesora zwyczajnego włącznie. Był kierownikiem Filii, Dziekanem, pełnomocnikiem rektora ds. Filii, a w latach 1996-1999 pełnił funkcję prorektora ds. Filii. 

To ceniony pianista, pedagog cieszący się autorytetem wśród studentów. Doświadczony organizator życia kulturalnego. Wielokrotnie pełnił funkcję sekretarza Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie. Był kontynuatorem szkoły pianistycznej prof. Jana Ekiera, z którym współpracował także jako redaktor w Narodowym Wydaniu Dzieł Fryderyka Chopina.  Z jego inicjatywy powstał i doczekał się pięciu edycji Międzynarodowy Konkurs Duetów Fortepianowych w Białymstoku. Był organizatorem tego konkursu, jego dyrektorem i jurorem.

Profesor Witalis Jerzy Raczkiewicz był wielokrotnie wyróżniany nagrodami Ministra Kultury i Sztuki, nagrodami rektora. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Najbliższa sercu była mu zawsze muzyka Chopina, Bacha i Mozarta. Często cytował powiedzenie: „granie to zimna głowa i gorące serce”, po czym zawsze dodawał, że woli jednak więcej serca w muzyce. Miał fenomenalną intuicję muzyczną. Podkreślał, że jesteśmy w wyjątkowej sytuacji życiowej – gramy na instrumencie. Tej pasji i radości tworzenia zawsze wszystkim nam życzył.

 

{"register":{"columns":[]}}