W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Historia szkoły

strona -południowo zachodnia budynku PSM        strona -południowo zachodnia budynku PSM - 2016      strona -południowo zachodnia budynku PSM - po termomodernizacja 2022

 

12 stycznia 1982 roku Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Jeleniej Górze wystąpił z wnioskiem o utworzenie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Cieplicach uzasadniając tę propozycję dużą ilością zainteresowanych działalnością takiej placówki w nowej dzielnicy miasta. Jelenia Góra bowiem, w momencie przekształcenia z miasta powiatowego w wojewódzkie w 1975 roku powiększyła swoje granice administracyjne – między innymi dołączono do niej Uzdrowisko Cieplice. Nowa placówka umożliwiałaby naukę wielu chętnym dzieciom z nowych dzielnic Jeleniej Góry i okolicznych miejscowości położonych blisko Cieplic, takich jak: Piechowice, Podgórzyn, Borowice, Zachełmie, Sobieszów, Karpacz czy Szklarska Poręba.
Do roku 1982 w praktyce ze szkolnictwa artystycznego mogła korzystać jedynie młodzież mieszkająca w centrum Jeleniej Góry lub blisko niego, gdzie działała jedyna na naszym terenie szkoła muzyczna, a mianowicie Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. S. Moniuszki.
W lutym 1982 roku do Jeleniej Góry przyjechał ówczesny wicedyrektor Zarządu Szkół Artystycznych w Warszawie, który po obejrzeniu budynku przy ul. Staromiejskiej 3 wydał opinię, że budynek ten nadaje się na siedzibę szkoły muzycznej. Do tej pory działało tu Społeczne Ognisko Muzyczne oraz znajdował się „hotel muzyka”. Za otwarciem szkoły opowiedzieli się także: wizytator szkolnictwa muzycznego na województwo wrocławskie i jednocześnie nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jeleniej Górze, oraz wiceprezes zarządu jeleniogórskiego Towarzystwa Muzycznego.
19 maja 1982 roku Zarząd Szkół Artystycznych w odpowiedzi na wniosek Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego wyraził poparcie utworzenia Państwowej Szkoły Muzycznej  I stopnia i zapewnił, że sprawa ta zostanie przedstawiona z pozytywną opinią do rozpatrzenia przez Ministra Kultury i Sztuki. Minister zaakceptował pomysł powołania nowej placówki muzycznej i w dniu 16 czerwca podpisał zarządzenie w kwestii powstania PSM I stopnia w Jeleniej Górze – Cieplicach. 
Po otrzymaniu informacji o decyzji Ministra Kultury i Sztuki rozpoczęto przygotowania do pierwszego w historii szkoły roku szkolnego 1982/1983. Przygotowania te obejmowały m.in.: nabór uczniów, zatrudnienie kadry pedagogicznej i pracowników administracji, zakup instrumentów oraz stworzenie odpowiednich warunków lokalnych i materialnych. Wszystkie te czynności odbywały się niejako nieoficjalnie, ponieważ dopiero 7 września 1982 roku wpłynęło do Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Jeleniej Górze zarządzenie podpisane przez Ministra Kultury i Sztuki, a w dniu 9 września Urząd Wojewódzki polecił formalnie zorganizować obsługę finansową i administracyjną szkoły oraz przedstawić do zatwierdzenia formularz organizacyjny placówki na rok szkol1982/1983.
Z chwilą powołania szkoły zrezygnowano z działalności hotelu, a pomieszczenia przez nie zajmowane przekazywano sukcesywnie na potrzeby placówki.
We wspólnej siedzibie zarządu Jeleniogórskiego Towarzystwa Muzycznego, Społecznego Ogniska Muzycznego i Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia wygospodarowano dwanaście pomieszczeń lekcyjnych oraz dwie sale do zajęć umuzykalniających i rytmicznych, a także szatnię i zaplecze socjalne.
W zakresie instrumentarium szkoła miała korzystać z wyposażenia ogniska muzycznego, lecz to szybko uległo zmianie, gdyż Urząd Wojewódzki przekazał pieniądze na zakup nowych instrumentów.
Tak więc, dzięki przedsiębiorczości organizatorów szkoły oraz przychylności Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego 1 września 1982 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Jeleniej Górze – Cieplicach naukę rozpoczęło 58 uczniów.
Już w pierwszym roku działalności dydaktycznej szkoły funkcjonowały dwa działy nauczania:
•    dziecięcy, obejmujący 32 uczniów i trwający sześć lat i
•    młodzieżowy, liczący 26 uczniów i trwający cztery lata.
Początkowo prowadzono naukę gry na fortepianie, akordeonie, skrzypcach i klarnecie. W skład kadry pedagogicznej wchodziło dziesięciu nauczycieli. Na stanowisko dyrektora PSM  I stopnia powołano absolwenta Akademii Muzycznej we Wrocławiu, który funkcję tę objął z dniem 1 września 1982 roku i pełnił ją aż do 30 sierpnia 2001 roku. Z dniem 1 stycznia 2002 roku stanowisko szkoły objęła absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie i pełni tę funkcję do dnia dzisiejszego.

W 1992 roku dzięki wielomiesięcznym staraniom ówczesnego dyrektora oraz sprawującej wówczas funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 11 na osiedlu Zabobrze udało się  uzyskać zgodę na uruchomienie od nowego roku szkolnego na tymże osiedlu filii szkoły muzycznej I stopnia. 19 maja 1992 roku zostało zawarte porozumienie pomiędzy Ministrem Kultury i Sztuki a Kuratorem Oświaty w Jeleniej Górze oraz Prezydentem Miasta w sprawie otwarcia przy Szkole Podstawowej  nr 11 przy ul. Moniuszki 9 filii PSM I stopnia w Cieplicach. W maju tego roku przeprowadzono również egzaminy wstępne do klasy I muzycznej nowej placówki, a 4 września nastąpiło uroczyste roku szkolnego 1992/1993.
W pierwszym roku nauki zostały otwarte trzy klasy muzyczne liczące łącznie 44 osoby:
•    klasa I m – 24 uczniów wyłonionych przez Komisję Rekrutacyjną,
•    klasa II m – 10 uczniów,
•    klasa III m – 10 uczniów.
Uczniowie klas II i III m rekrutowali się z bardzo zdolnych uczniów dawnego „eksperymentu muzycznego prowadzonego w SP nr 11. Młodzież w filii mogła kształcić się na skrzypcach, fortepianie oraz akordeonie.
W filii powołany został także wicedyrektor do spraw muzycznych, który pełni m.in. nadzór nad realizacją przedmiotów specjalistycznych i współpracuje  z dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 11 w celu prawidłowego funkcjonowania placówki.
Utworzenie filii, będące jakby uhonorowaniem dziesięciolecia działalności cieplickiej placówki, stanowiło nowy krok w zakresie szkolnictwa artystycznego w Jeleniej Górze. Stworzenie pionu muzycznego w klasach szkoły podstawowej daje szansę lepszej realizacji programu i zadań szkoły muzycznej.

Ważnym wydarzeniem w historii szkoły było nadanie jej imienia – 26 kwietnia 2003 roku patronką tej placówki została ukochana, przez dzieci i dla nich pisząca, kompozytorka, pedagog i pianistka Janina Garścia.
 

 

 

 

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}