W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Historia szkoły

strona -południowo zachodnia budynku PSM        strona -południowo zachodnia budynku PSM - 2016      strona -południowo zachodnia budynku PSM - po termomodernizacja 2022

12 stycznia 1982 roku Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Jeleniej Górze obserwacji z wniosków o wykorzystanie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Cieplicach , które tężę, aby dołączyć do działalnością tego miejsca w nowej dzielnicy. Jelenia Góra łącznie, w pewnym momencie przekształcenia z miasta powiatowego w województwie w 1975 roku powiększyła granice swojego administratora – między innymi dołączyła do niej Uzdrowisko Cieplice. Nowa lokalizacja umożliwiłaby wielu chętnym dzieciom z nowej dzielnicy Jeleniej Góry i okolicznych miejscowości położonych blisko Cieplic, w tym jak: Piechowice, Podgórzyn, Borowice, Zachełmie, Sobieszów, Karpacz czy Szklarska Poręba.
Do roku 1982 w praktyce ze szkolnictwa artystycznego może korzystać z młodzieży mieszkającej w centrum Jeleniej Góry lub blisko niego, gdzie jest wyłączną na naszą szkołę muzyczną, a uczęszczać do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. S. Moniuszki.
W tamtym roku 1982 roku do Jeleniej Góry przyjechał zastępy wicedyrektora Zarządu Szkół Artystycznych w Warszawie, który po obejrzeniu budynku przy ul. Staromiejskiej 3 zbadano, że budynek ten nadaje się na założenie szkoły muzycznej. Do tej pory działa tu Społeczne Ognisko Muzyczne oraz porządek się „hotel muzyka”. Za przyjęciem szkoły o interakcji się także: wizytator szkolnictwa muzycznego na województwo wrocławskie i jednocześnie nauczyciela Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jeleniej Górze, oraz wiceprezes zarządu jeleniogórskiego Towarzystwa Muzycznego.
19 maja 1982 roku Zarząd Szkół Artystycznych w odpowiedzi na wniosek Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego wspiera wsparcie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia i potwierdza, że ​​sprawa ta została przedstawiona z weryfikacją do rozpatrzenia przez Ministra Kultury i Sztuki. Minister zatwierdził pomysł powołania nowej placówki muzycznej iw dnia 16 czerwca wydania rozporządzenia w sprawie powołania PSM I stopnia w Jeleniej Górze – Cieplicach. 
Po źródło informacji o decyzji Ministra Kultury i Sztuki rozpoczęło proces do pierwszego w historii szkoły roku szkolnego 1982/1983. Opracowano te stworzone m.in.: nabór pracowników, zatrudnienie kadr pedagogicznych i pracowników administracji, zakup instrumentu oraz stworzenie warunków lokalnych i materialnych. Wszystkie te czynności odbywały się niejako nieoficjalnie, ponieważ dopiero 7 września 1982 roku wpłynęły do ​​Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Jeleniej Górze zarządzenie podpisane przez Ministra Kultury i Sztuki, aw dnia 9 września Urząd Wojewódzki polecił formalnie szczegółową obsługę szczegółową i administracyjną oraz szkołę do zatwierdzenia formularza organizacyjnego miejsce na rok szkol1982/1983.
Z powołania szkoły zrezygnowano z działalności hotelu, a dowody przez niewykonane przekazywano sukcesywnie na potrzeby misji.
We wspólnotę zarządu Towarzystwa Muzycznego, Społecznego Ogniska Muzycznego i Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia wygospodarowano dwanaście elementów lekcyjnych oraz dwie sale do zajęć umuzykalniających i rytmicznych, a także szatnię i placówkę socjalną. szybko uległo zmianie, naprawie Urząd Wojewódzki finansuje pieniądze na zakup nowych narzędzi.
Tak więc, dzięki przedsiębiorczości organizatorów szkół oraz przychylności Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego 1 września 1982 roku w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Jeleniej Górze – Cieplicach, które rozpoczęło 58 stopni.
Już w pierwszym roku działalności dydaktycznej szkoły funkcjonowały dwa działy nauczania:
• dziecięce, podstawowe 32 nauczycieli i trwający sześć lat i
• młodzieżowy, jedeny 26 nauczycieli i trwający cztery lata.
Pierwotnie wprowadzone zostały gry na fortepianie, akordeonie, skrzypcach i klarnecie. W skład kadry pedagogicznej wchodziło dziesięciu nauczycieli. Na stanowisku dyrektora PSM I stopnia powołano absolwenta Akademii Muzycznej we Wrocławiu, który wykonał tę pracę z dniem 1 września 1982 roku i pełnił ją aż do 30 sierpnia 2001 roku. Z dniem 1 stycznia 2002 roku stanowisko szkoły kształciła absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie i pełni tę funkcję wykonuje dnia dnia.

W 1992 roku dzięki wielomiesięcznym staraniom ówczesnego dyrektora oraz sprawującej wówczas funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 11 na osiedlu Zabobrze udało się  uzyskać zgodę na uruchomienie od nowego roku szkolnego na tymże osiedlu drugiej siedziby szkoły muzycznej I stopnia. 19 maja 1992 roku zostało zawarte porozumienie pomiędzy Ministrem Kultury i Sztuki a Kuratorem Oświaty w Jeleniej Górze oraz Prezydentem Miasta w sprawie otwarcia przy Szkole Podstawowej  nr 11 przy ul. Moniuszki 9  PSM I stopnia w Cieplicach. W maju tego roku przeprowadzono również egzaminy wstępne do klasy I muzycznej nowej placówki, a 4 września nastąpiło uroczyste roku szkolnego 1992/1993.
W pierwszym roku nauki zostały otwarte trzy klasy muzyczne liczące łącznie 44 osoby:
•    klasa I m – 24 uczniów wyłonionych przez Komisję Rekrutacyjną,
•    klasa II m – 10 uczniów,
•    klasa III m – 10 uczniów.
Uczniowie klas II i III m rekrutowali się z bardzo zdolnych uczniów dawnego „eksperymentu muzycznego prowadzonego w SP nr 11. Młodzież w filii mogła kształcić się na skrzypcach, fortepianie oraz akordeonie.
W filii powołany został także wicedyrektor do spraw muzycznych, który pełni m.in. nadzór nad realizacją przedmiotów specjalistycznych i współpracuje  z dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 11 w celu prawidłowego funkcjonowania placówki.
Utworzenie filii, wydaje się, że uhonorowaniem korzyścia działalności cieplickiej oddział, stanowiło nowy krok w zakresie szkolnictwa artystycznego w Jeleniej Górze. Stworzenie pionu muzycznego w klasach szkół publicznych zostało włączone do realizacji programu i zadań szkoły muzycznej.

Ważnym wydarzeniem w historii szkoły było nadanie jej imienia – 26 kwietnia 2003 roku patronką tej misji zostało ukochana przez dzieci i dla nich delega kompozytorka, pedagog i pianistka Janina Garścia.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}