Instrumentalistyka
Sekcja instrumentów dętych i perkusji
W skład sekcji instrumentów dętych i perkusji wchodzą:
-instrumenty dęte drewniane: flet poprzeczny, obój, fagot, klarnet, oraz saksofon;
-instrumenty dęte blaszane: trąbka, waltornia, puzon;
-instrumenty perkusyjne;
Naukę gry na wszystkich instrumentach można rozpocząć bez wcześniejszego przygotowania muzycznego. Każdy, kto pragnie uczyć się gry na jakimkolwiek z wyżej wymienionych instrumentów, jedyne co musi zrobić to przyjść do naszej szkoły i wybrać instrument. Nauka na wybranym instrumencie obejmuje lekcje indywidualne, które odbywają się dwa razy w tygodniu. Ponieważ prawie wszystkie instrumenty są instrumentami orkiestrowymi uczniowie maja możliwość grać w Szkolnej Orkiestrze Symfonicznej jak również w mniejszych zespołach kameralnych.
Działalność sekcji polega m.in. na organizowaniu koncertów klasowych i sekcyjnych, w szkole jak również na terenie miasta, które dają uczniom możliwość wystąpienia przed publicznością Uczniowie naszej sekcji wraz z nauczycielami biorą udział w licznych warsztatach i festiwalach muzycznych w kraju i za granicą. Zdobyte umiejętności w PSM I i II stopnia dają szanse późniejszego kształcenia na wyższych uczelniach.
Sekcja instrumentów klawiszowych
Wśród instrumentów muzycznych fortepian i akordeon zajmują szczególne miejsce. Gra na fortepianie jest pasjonująca zarówno dla słuchaczy, jak i dla samych pianistów. Instrument ten pozwala nie tylko na szerokie spektrum wyrażania emocji w pięknej i spektakularnej muzyce, ale także świetnie sprawdza się w ćwiczeniu swojej inteligencji, koordynacji i kreatywności. Akordeon natomiast – oryginalne brzmienie znajdujące zastosowanie niemal w każdym gatunku muzycznym poczynając od klasyki a kończąc na rozrywce i muzyce jazzowej.
Akordeon i fortepian możemy zaliczyć do nielicznej grupy instrumentów samowystarczalnych, czyli takich, które samodzielnie mogą ogarnąć np.: wydarzenie okolicznościowe. Równie świetnie oba sprawdzą się jako instrument akompaniujący np.: wokaliście lub jako instrument towarzyszący stanowiący pewnego rodzaju tło i wypełnienie. Lekcje z instrumentu odbywają się do dwóch razy w tygodniu. Uczniowie uczestniczą w konkursach regionalnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych – co samo w sobie stanowi ogromne wyróżnienie dla każdego wykonawcy, nauczyciela, szkoły.
Organizujemy warsztaty z wybitnymi pedagogami Akademii Muzycznych, a także wyjeżdżamy z naszymi uczniami na warsztaty muzyczne rozwijając nie tylko talenty. Poznajemy rówieśników, języki, architekturę. Sekcja klawiszowa (na równi z innymi sekcjami) może chwalić się wielokrotnymi wyróżnieniami i nagrodami w kraju i za granicą. Szczególnym wyróżnieniem i nagrodą za lata nauki jest występ dyplomowy – koncert przy udziale orkiestry w Filharmonii Dolnośląskiej.
Sekcja instrumentów smyczkowych, gitary i harfy
Sekcja Instrumentów Smyczkowych, Gitary i Harfy PSM I i II stopnia
W Sekcji wydzielone są następujące kierunki instrumentalne:
- skrzypce
- altówka
- wiolonczela
- kontrabas
- gitara
- harfa
Skrzypce, altówka, wiolonczela i kontrabas należą do rodziny instrumentów smyczkowych, które stanowią najliczniejszą grupę w orkiestrach symfonicznych i kameralnych. Oprócz gry solowej, coraz częściej pełnią także ważną rolę w zespołach rozrywkowych.
Poza indywidualnymi lekcjami gry na instrumencie, ważną rolę w rozwoju artystycznym uczniów pełnią zajęcia grupowe, do których należą zespoły kameralne i szkolna orkiestra symfoniczna.
Realizowane są także projekty pozwalające młodzieży na realizację ambicji artystycznych i ukazanie pełni umiejętności wykonawczych – koncerty i konkursy krajowe i międzynarodowe, w których nasi uczniowie jako soliści od szeregu lat z sukcesem uczestniczą.
Uzupełnieniem obowiązkowych zajęć dydaktycznych są cyklicznie odbywające się w szkole warsztaty instrumentalne, kursy i lekcje otwarte, prowadzone przez zapraszanych wybitnych artystów danych specjalności.