Działalność
Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Aleksandra Tansmana w Kępnie istnieje od 1978 r. i oferuje naukę gry na 7 instrumentach:
- fortepianie
- gitarze
- skrzypcach
- flecie poprzecznym
- saksofonie
- trąbce
- akordeonie
Kształcenie odbywa się w dwóch cyklach nauczania: sześcioletnim i czteroletnim.
Oprócz nauki gry na instrumentach w szkole dobywają się zajęcia teoretyczne z przedmiotów: podstawy rytmiki, kształcenie słuchu i audycje muzyczne oraz zajęcia z akompaniatorem, z fortepianu dodatkowego i chóru.
Nauka gry na instrumencie odbywa się z każdym uczniem indywidualnie, natomiast z przedmiotów teoretycznych w grupach.
Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną. Nauczyciele są absolwentami akademii muzycznych i posiadają wymagane kwalifikacje zawodowe oraz przygotowanie pedagogiczne do rodzaju nauczanych przedmiotów.
Uczniowie naszej szkoły mają możliwość wypożyczenia instrumentu do nauki gry. Szkoła oferuje również doradztwo w zakupie instrumentu i akcesoriów muzycznych.
Nasza szkoła rozwija zdolności muzyczne dzieci i młodzieży, przygotowuje wrażliwych i świadomych odbiorców sztuki, oddziałuje aktywnie na otoczenie w sferze kultury, stwarza uczniom warunki do prezentowania własnych osiągnięć podczas organizowanych popisów klasowych, koncertów szkolnych i środowiskowych, umożliwia uczniom udział w warsztatach instrumentalnych, przesłuchaniach, festiwalach, konkursach szkolnych, międzyszkolnych, regionalnych, makroregionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych, współdziała w rozwijaniu działalności kulturalnej z samorządem lokalnym, innymi szkołami i wieloma instytucjami działającymi na terenie miasta i gminy Kępno oraz poza jego obszarem i przygotowuje kandydatów do dalszego zawodowego kształcenia muzycznego.
Od początku swojej działalności nasza szkoła aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym Kępna i okolic poprzez udział w wielu wydarzeniach kulturalnych, imprezach okolicznościowych i obchodach świąt państwowych oraz organizowanie koncertów, warsztatów, spotkań, audycji muzycznych, festiwali i konkursów z udziałem uczniów, absolwentów i zaproszonych artystów.
O poziomie nauczania w naszej szkole najlepiej świadczą sukcesy uczniów w konkursach o randze międzyszkolnej, regionalnej, makroregionalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. Wielu absolwentów naszej szkoły podjęło dalszą naukę w szkołach muzycznych II stopnia, a następnie akademiach muzycznych.