Działalność
W roku 2024 przypadnie 50 rocznica powołania istnienia Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Koninie – jedynej tego typu instytucji artystycznej w mieście i regionie, prowadzonej przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Szkoła kształci artystycznie uzdolnione dzieci i młodzież, daje szanse na rozwój talentów i predyspozycji muzycznych. Uczy samodyscypliny, lepszej organizacji i wykorzystania czasu.
Praca w szkole oparta jest na indywidualnym kontakcie nauczyciela gry na instrumencie z uczniem, na pozytywnych relacjach i wzajemnej otwartości...
Dzięki zajęciom zbiorowym jak orkiestra, chór, zespoły kameralne, lekcje teorii, rytmika nasi uczniowie wyrabiają w sobie umiejętności twarde i miękkie, które przydają się w życiu. Szkoła jest atrakcyjna dla młodzieży. Organizowane są liczne wyjazdy na koncerty do największych sal koncertowych w Polsce. Uczniowie koncertują w szkołach partnerskich w Czechach, Niemczech i we Francji.
Wzbogacanie rozwoju dzieci i młodzieży poprzez aktywność artystyczną to wielka wartość, z której coraz częściej zdaje sobie sprawę społeczeństwo Konina i regionu. Dlatego oferta nauki w PSM I i II st. w Koninie trafia w bieżące potrzeby.
PSM I stopnia prowadzi naukę gry na:
- fortepianie,
- organach,
- skrzypcach,
- altówce,
- wiolonczeli
- kontrabasie,
- gitarze klasycznej,
- akordeonie,
- flecie,
- klarnecie,
- saksofonie,
- trąbce,
- waltorni,
- tubie,
- puzonie,
- perkusji.
O przyjęcie do szkoły muzycznej I st. mogą ubiegać się kandydaci w wieku od 6 do 16 roku życia (roczniki 2016-2006). Kandydaci, którzy nie ukończyli 10 roku życia są kwalifikowani do sześcioletniego cyklu nauczania (dział dziecięcy), natomiast kandydaci starsi – do czteroletniego cyklu nauczania (dział młodzieżowy). W przypadku dziecka, które w danym roku kalendarzowym kończy co najmniej 6 lat rodzice (prawni opiekunowie) do wniosku o przyjęcie do Szkoły mają obowiązek dołączyć opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o psychofizycznej dojrzałości dziecka do podjęcia nauki w szkole.
PSM II stopnia na specjalności instrumentalistyka prowadzi naukę gry na:
- fortepianie,
- organach,
- skrzypcach,
- altówce,
- wiolonczeli
- kontrabasie,
- gitarze klasycznej,
- akordeonie,
- flecie,
- klarnecie,
- saksofonie,
- trąbce,
- waltorni,
- tubie,
- puzonie,
- perkusji.
PSM II stopnia na specjalności instrumentalistyka jazzowa prowadzi naukę gry na:
- fortepianie jazzowym,
- trąbce jazzowej,
- saksofonie jazzowym,
- gitarze jazzowej,
- gitarze basowej,
- kontrabasie jazzowym,
- perkusji jazzowej,
O przyjęcie do szkoły muzycznej II st. mogą ubiegać się kandydaci w wieku od 10 do 23 roku życia (roczniki 2012-1999).
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do szkoły muzycznej II st. na specjalność: instrumentalistyka (sześcioletni cykl kształcenia) oraz na specjalność: instrumentalistyka jazzowa (sześcioletni cykl kształcenia) zobowiązani są przystąpić do egzaminu wstępnego składającego się z części praktycznej i teoretycznej (kształcenie słuchu i wiedza ogólnomuzyczna) objętych programem nauczania w szkole muzycznej I st.
Materiały
Szkoła muzyczna I stopniaSzkoła muzyczna II stopnia