W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowe Warsztaty Big-Bandowe 2023

03.10.2023

Uczestnicy warsztatów w czarnych strojach galowych stoją na tle drewnianej szopy i trzymają instrumnety

W dniach 17  - 25 września trwały Międzynarodowe Warsztaty Big-Bandowe „Polsko-niemieckiej Młodzieżowej Orkiestry Jazzowej” prowadzone przez niemieckiego band leadera, puzonistę, kompozytora, dyrygenta i aranżera Adiego Beckera. Warsztaty odbywały się w Mikorzynie, a ich zwieńczeniem były koncerty w Kole, Koninie i Pile.

Polsko-Niemiecka Młodzieżowa Orkiestra Jazzowa to projekt muzyczny organizowany od 2004 roku naprzemiennie w Polsce i Niemczech. Organizatorami ze strony polskiej są Konińska Fundacja Kultury i Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Koninie. Ze strony niemieckiej głównym organizatorem jest Rada Muzyczna Dolnej Saksonii.

Początki tego projektu sięgają roku 2003 kiedy to młodzieżowy big-band Windmachine z Hanoweru koncertował w Polsce w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Jednym z najbardziej udanych koncertów był wspólny występ muzyków z Niemiec z Big-bandem Państwowej Szkoły Muzycznej w Koninie. W roku następnym na zaproszenie prezydenta Landu Dolna Saksonia Christiana Wulffa i premiera Polski Marka Belki muzycy z obu zespołów spotkali się w Krzyżowej na wspólnych warsztatach i koncercie w ramach upamiętnienia 65 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. (Jesienią 2009 roku w piątą rocznicę inauguracji tego projektu ponownie z inicjatywy prezydenta Christiana Wulffa big-band koncertował w Krzyżowej w ramach Dolnośląskiego Forum Gospodarczo-Politycznego).

Po pierwszym niezwykle owocnym spotkaniu muzyków obu państw rozpoczęły się coroczne kontakty młodzieży na przemian w Polsce i Niemczech. Mają one formę kilkudniowych warsztatów oraz koncertów. W projekcie uczestniczą muzycy głównie studenci akademii muzycznych z Polski i Niemiec zapraszani do projektu. Big-band koncertował w wielu salach koncertowych, klubach muzycznych (Blue Note w Poznaniu, Eljazz w Bydgoszczy), i festiwalach w Polsce i Niemczech (m.in. Festiwalu Jazzowym w Saksonii Anhalt), Koncercie Promującym Wielką Nagrodę Śląska w Brunszwiku.

Warsztaty wpisują się znakomicie w cykl przedsięwzięć promujących kulturę polską w Niemczech, których gorącym orędownikiem i organizatorem jest Prezydent landu. Ze strony niemieckiej za organizację warsztatów odpowiedzialna jest Rada Muzyczna Dolnej a ze strony polskiej za organizację i przygotowanie polskich muzyków odpowiada Krzysztof Pydyński dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Koninie.

Największą wartością projektu Polsko-niemiecka młodzieżowa orkiestra jazzowa jest długa bo już kilkunastoletnia tradycja. Kontakty rozwijają się. Aktualnie ze strony polskiej w projekcie biorą udział muzycy z całej Wielkopolski. Poziom artystyczny orkiestry systematycznie wzrasta. Muzycy grają coraz więcej koncertów. Z obu stron warsztaty przygotowane są dobrze organizacyjnie. W organizację koncertów w Niemczech włącza się także Polonia. Każdy projekt ma dokumentację DVD lub CD. Przedsięwzięciu patronują najwyższe władze w obu regionach. Młodzi muzycy obu krajów poznają się, nawiązują przyjaźnie, przełamują stereotypy.

W tegorocznych warsztatach wzięli udział:

Alto Saxophone - Leonora Tomanoski

Alto Saxophone - Noah Hempen

Tenor Saxophone - Franciszek Burandt

Tenor Saxophone - Rafał Józefkowicz

Baritone Saxophone - Damian Czekalski

Trumpet  - Carsten Pille

Trumpet  - Simon Bode

Trumpet   - Maciej Równiak

Trumpet  - Mateusz Dragan

Trumpet - Michael Shue

Trombone -  Linus Plümer

Trombone - Bartosz Kaźmierczak

Trombone - Szymon Banyś

Bass Trombone - Thorven D. Bahr

Piano - David Urban

Guitar - Bartosz Nowaczyk

Vibraphone - Johannes Claassen

Bass - Katarzyna Schmidt -Przeździecka

Drums - Johannes Kalt

Vocal - Michalina Chmielewska

 

 

{"register":{"columns":[]}}