W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Patron szkoły

ks. dr Józef Surzyński

 

czarno-białe zdjęcie przedstawiające ks. dra Józefa Surzyńskiego siedzącego na rzeźbionym krześle, ubranego w strój duchownego, w czapce na głowie i medalem na piersi

Urodzony 15 marca 1851 w Śremie, zmarł 5 marca 1919 w Kościanie. Polski kompozytor i teoretyk muzyki, ksiądz; studia filozoficzne i teologiczne odbywał w Gregorianum w Rzymie, muzyczne u O. Paula w Lipsku i F. Haberla w Ratyzbonie. Po powrocie do kraju w 1881 r. został organistą katedry poznańskiej, gdzie zorganizował chór chłopięco-męski działający do dziś pod nazwą chóru katedralnego. W 1884 objął redakcję czasopisma "Muzyka Kościelna", 1889 został profesorem Seminarium Duchownego w Poznaniu. W latach 1894-1919 był proboszczem parafii farnej w Kościanie.

Badając archiwa kościelne odkrył około 100 utworów dawnych polskich kompozytorów, które opublikował w serii "Monumenta musicae sacraes in Polonia", zapoczątkowanej w 1885 r. Było to wydawnictwo o znaczeniu europejskim. Zawierało utwory m. in. Tomasza Szadka, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Mikołaja Zieleńskiego, Wacława z Szamotuł, Sebastiana z Felsztyna, Marcina Leopolity i Bartłomieja Pękiela. Był kompozytorem przeszło 200 utworów religijnych i świeckich. Były to preludia i przygrywki organowe, liczne msze, hymny, psalmy, zbiory pieśni.

 

źródła: dr Krystyna Winowicz; Mała Encyklopedia Muzyki PWN.

{"register":{"columns":[]}}