Rekrutacja do szkoły na rok szkolny 2024/25
Warunki rekrutacji do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu
na rok szkolny 2024/2025
PSM I stopnia, cykl 4 – letni i cykl 6 - letni
Do klasy I szkoły muzycznej I stopnia o sześcioletnim cyklu kształcenia może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy co najmniej 7 lat albo 6 lat jeżeli dziecko:
1) korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole podstawowej, albo
2) posiada opinię o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej, wydaną przez publiczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną albo niepubliczną poradnię psychologiczno-pedagogiczną założoną zgodnie z art. 168 ustawy Prawo oświatowe oraz zatrudniającą pracowników posiadających kwalifikacje określone dla pracowników publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych.
Do klasy I szkoły muzycznej I stopnia o czteroletnim cyklu kształcenia może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy co najmniej 8 lat i nie więcej niż 16 lat.
Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do PSM I stopnia powinni w pierwszej kolejności zgłosić się na Komisję Badania Uzdolnień
KOMISJA BADANIA UZDOLNIEŃ,
której celem jest wstępne badanie uzdolnień kandydatów do kształcenia w Szkole Muzycznej I st., pracować będzie
w środy, w następujących terminach:
20.03, 27.03, 3.04, 10.04, 17.04, 24.04, 8.05, 15.05
w godz. od 16.00 - 18.00
Uczniowie, którzy kwalifikują się do kształcenia muzycznego kierowani będą na przesłuchanie – badanie przydatności do kształcenia w szkole I stopnia.
Badanie przydatności do kształcenia w szkole I stopnia
odbędzie się w dniu
3 czerwca 2024 r.
Ponadto
Test Gordona w dniach 31 maja – I cz. i 3 czerwca – II cz.
Przesłuchania / test odbędą się wg wcześniej przygotowanego harmonogramu, który dostępny będzie na tablicy ogłoszeniowej.
Wymagane dokumenty:
- podanie o przyjęcie do szkoły;
- kwestionariusz osobowy;
- zaświadczenie od lekarza rodzinnego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia kształcenia kandydata w szkole muzycznej (wszyscy), w przypadku instrumentów dętych dodatkowo zaświadczenie powinno zawierać sformułowanie „na instrumentach dętych”;
Komplet dokumentów należy złożyć w sekretariacie szkoły do dnia 17.05.2024 r.
PSM II stopnia
Wydział Instrumentalny
Do klasy I szkoły muzycznej II stopnia może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy co najmniej 10 lat i nie więcej niż 23 lata
Uczniowie będą przyjmowani na podstawie egzaminu wstępnego, obejmującego:
- egzamin z kształcenia słuchu i ogólnej wiedzy muzycznej, w zakresie objętym podstawą programową kształcenia w zawodach szkolnictwa artystycznego, określoną w przepisach wydanych na podstawie art. 46a ust. 2 ustawy Prawo oświatowe, dla szkoły muzycznej I stopnia, przeprowadzany w formie ustnej, pisemnej lub mieszanej – 17 i 20 maja 2024 r.
- egzamin praktyczny z przygotowanych przez kandydata utworów muzycznych – 20 maja 2024 r.
Egzaminy odbędą się wg wcześniej przygotowanego harmonogramu, który będzie dostępny na tablicy ogłoszeniowej.
Wymagania dla kandydatów do klasy I PSM II stopnia Wydział Instrumentalny:
- sekcja instrumentów klawiszowych (program egzaminu wstępnego): gamy (w odległości oktawy w ruchu równoległym i rozbieżnym przez 4 oktawy, w odległości tercji, seksty i decymy - w ruchu równoległym przez 4 oktawy, gama chromatyczna - przez 4 oktawy w ruchu równoległym i rozbieżnym, pasaż toniczny - przez 4 oktawy w ruchu równoległym i rozbieżnym, pasaż dominantowy, septymowy - przez trzy oktawy w ruchu równoległym, pasaż zmniejszony septymowy - przez trzy oktawy w ruchu równoległym), utwór polifoniczny, jedna część sonatiny lub sonaty, etiuda, utwór dowolny, czytanie a vista.
Czas trwania prezentacji nie może przekroczyć 20 minut
- sekcja instrumentów smyczkowych (program egzaminu wstępnego): gitara: gama, pasaże, rytmizacja, apoyando, tirando, program dowolny do 7 minut; skrzypce: gama, pasaże, dwudźwięki, etiuda, utwór z towarzyszeniem fortepianu; altówka: gama, pasaże, dwudźwięki, etiuda, utwór z towarzyszeniem fortepianu; wiolonczela: gama, pasaże, etiuda, utwór z towarzyszeniem fortepianu; kontrabas: gama, pasaże, etiuda, utwór z towarzyszeniem fortepianu.
Czas trwania prezentacji nie może przekroczyć 20 minut
- sekcja instrumentów dętych – program egzaminu dla kandydatów na instrumenty dęte drewniane (flet, obój, klarnet, saksofon, fagot) i blaszane (róg, trąbka, puzon, tuba): gamy (durowa - legato i non legato, grać w obrębie opanowanej skali; molowa - harmoniczna - legato i non legato, grać w obrębie opanowanej skali; trójdźwięk toniczny - legato i non legato, grać w obrębie opanowanej skali; tercje lub inne interwały – legato), etiuda (zróżnicowana rytmicznie i artykulacyjnie), dwie kontrastowe części koncertu lub sonaty z towarzyszeniem fortepianu (z pamięci), utwór dowolny lub fragment suity, wariacji.
- perkusja (program egzaminu wstępnego): gamy - dur, moll - dowolnie wybrane (powyżej 2 znaków chromatycznych), pasaże (dowolnie wybrane), skala chromatyczna.
Werbel - etiuda marszowa w technice rudymentarnej oraz etiuda o charakterze koncertowym / orkiestrowym, rudimenty.
Utwór idiofonowy z akompaniamentem.
Utwór w technice czteropałkowej na wibrafon lub marimbę.
Kotły - etiuda na 2 - 4 kotły.
Zestaw jazzowy - utwór solo lub etiuda. Kandydat może być poproszony o zagranie improwizowanego sola (np 32 takty opartych na swing’u) lub wybranych rytmów tanecznych.
Czytanie nut a vista na instrumentach perkusyjnych.
W każdej chwili kandydat może być poproszony o grę z metronomem. Na egzamin należy stawić się z własnym kompletem pałek oraz nutami wykonywanych utworów. Kandydat może zostać poproszony o zagranie wszystkich pozycji, wybranych utworów lub ich fragmentów.
Czas prezentacji nie powinien przekroczyć 20 minut
Wymagania z kształcenia słuchu dla kandydatów do klasy I PSM II stopnia Wydział Instrumentalny:
- Ćwiczenia słuchowe praktyczne: śpiewanie a vista ćwiczeń 1-głosowych w tonacjach do 5 znaków, śpiewanie gam dur i moll naturalnych oraz w odmianach: dur i moll harmoniczna, dorycka, melodyczna, śpiewanie i rozpoznawanie interwałów (śpiew do oktawy, rozpoznawanie łącznie z ponadoktawowymi), śpiewanie i rozpoznawanie trójdźwięków: dur, moll, zmniejszony - w post. zasadniczej i w przewrotach oraz zwiększony w post. zasadniczej, dominanta septymowa w postaci zasadniczej oraz w przewrotach - rozpoznawanie oraz śpiewanie z rozwiązaniem na tonikę, realizacja a vista ćwiczeń rytmicznych 1-głosowych, powtarzanie głosem prostych zwrotów melodyczno-rytmicznych (ćwiczenie pamięciowe).
- Teoria: gamy dur i moll w odmianach do 5 znaków, budowa dominanty septymowej w tonacjach do 5 znaków z rozwiązaniem na tonikę, trójdźwięki triady w tonacjach dur i moll do 5 znaków, grupowanie wartości rytmicznych w taktach.
Wymagane dokumenty:
- podanie o przyjęcie do szkoły;
- kwestionariusz osobowy;
- zaświadczenie od lekarza zawierające orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu wydane zgodnie z przepisami wydanymi na podst. art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 27.06.1997 r. o służbie medycyny pracy,
- świadectwo ukończenia szkoły muzycznej I stopnia (kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem)
Do klasy I publicznej szkoły II stopnia przyjmuje się kandydatów, którzy ukończyli szkołę I stopnia w roku szkolnym bezpośrednio poprzedzającym rok szkolny, na który ubiegają się o przyjęcie do publicznej szkoły II stopnia.
Komplet dokumentów należy złożyć w sekretariacie szkoły do dnia 9.05.2024 r.
Wydział Wokalny
Do klasy I szkoły muzycznej II stopnia może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy co najmniej 16 lat i nie więcej niż 23 lata
Uczniowie będą przyjmowani na podstawie egzaminu wstępnego, obejmującego:
- egzamin z kształcenia słuchu i ogólnej wiedzy muzycznej, w zakresie objętym podstawą programową kształcenia w zawodach szkolnictwa artystycznego, określoną w przepisach wydanych na podstawie art. 46a ust. 2 ustawy Prawo oświatowe, dla szkoły muzycznej I stopnia, przeprowadzany w formie ustnej, pisemnej lub mieszanej
- egzamin praktyczny z przygotowanych przez kandydata utworów muzycznych
Termin egzaminu – 20 maja 2024 r.
Egzaminy odbędą się wg wcześniej przygotowanego harmonogramu, który będzie dostępny na tablicy ogłoszeniowej.
Wymagane dokumenty:
- podanie o przyjęcie do szkoły;
- kwestionariusz osobowy;
- zaświadczenie od lekarza audiologa lub foniatry o braku przeciwwskazań do kształcenia głosu kandydata.
Komplet dokumentów należy złożyć w sekretariacie szkoły do dnia 9.05.2024 r.
Materiały
Podanie o przyjęcie do internatu PSMInternat_klauzula_formularz_rekrutacyjny.pdf 0.16MB Kwestionariusz osobowy
kwest.pdf 0.09MB Regulamin rekrutacji
Regulamin_rekrutacji.pdf 0.14MB Podanie o przyjęcie do szkoły.
podanie.pdf 0.13MB Kwestionariusz dla kandydata do internatu
Kwestionariusz_-_internat.pdf 0.60MB
- Pierwsza publikacja:
- 29.02.2024 11:58 Roman Wiśniak
- Wytwarzający/ Odpowiadający:
- PSM I i II st. im. F. Chopina w Nowym Sączu
Tytuł | Wersja | Dane zmiany / publikacji |
---|---|---|
Rekrutacja do szkoły na rok szkolny 2024/25 | 5.0 | 17.05.2024 15:49 Roman Wiśniak |
Rekrutacja do szkoły na rok szkolny 2024/25 | 4.0 | 09.04.2024 14:53 Roman Wiśniak |
Rekrutacja do szkoły na rok szkolny 2024/25 | 3.0 | 04.04.2024 14:39 Roman Wiśniak |
Rekrutacja do szkoły na rok szkolny 2024/25 | 2.0 | 29.02.2024 12:03 Roman Wiśniak |
Rekrutacja do szkoły na rok szkolny 2024/25 | 1.0 | 29.02.2024 11:58 Roman Wiśniak |
Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP