W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Historia szkoły

Zdjęcie przedstawia nowy budynek szkoły muzycznej. Po prawej stronie stare skrzydło budynku trzykondygnacyjne o beżowej elewacji. Po środku szklana przewiązka łącząca starą część budynku z nową. Po lewej stronie zdjęcia nowo powstała cześć szkoły trzykondygnacyjna o kremowej elewacji. Z przodu zdjęcia dojście do szkoły wyłożone kostką brukową.

Początki szkoły muzycznej w Nowym Targu sięgają pierwszych miesięcy roku 1945, kiedy to z końcem stycznia miasto zostało wyzwolone.

Dzięki inicjatywie kilku entuzjastów muzyki i osobistym staraniom pianistki Heleny Szkielskiej, która powróciła ze Lwowa, już 1 czerwca 1945 roku nastąpiło uroczyste otwarcie szkoły z udziałem przedstawicieli Wojewódzkiego Wydziału Kultury i Sztuki w Krakowie. Z uwagi na warunki lokalowe otwarto kilka klas - fortepianu, skrzypiec i organów. Już wtedy nauczanie prowadzono na dwóch poziomach: niższym - dla początkujących i w zakresie szkoły średniej - dla zaawansowanych. Od momentu powstania do roku 1969 szkoła mieściła się w kamienicy przy ulicy Szaflarskiej 4.

Niebawem Miasto przejęło szkołę tworząc dodatkowe klasy instrumentów dętych, śpiewu solowego, a także klasy akordeonu, gitary i mandoliny. Po przejęciu szkoły przez Miasto w 1956 roku szkoła prowadziła nauczanie w cyklach: 7-letnim dla dzieci i 5-letnim dla młodzieży. Natomiast szkoła średnia prowadziła zajęcia na wydziałach: instrumentalnym, instruktorskim, wokalnym i rytmiki.

Po czterech latach działalności Miejska Szkoła Muzyczna w roku 1950 zostaje upaństwowiona. W 1951 roku szkoła średnia została rozwiązana. Od roku 1952 Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia prowadzi nauczanie w dwóch działach - dziecięcym i młodzieżowym. W roku 1969 Szkoła Muzyczna otrzymuje budynek przy ulicy Parkowej 12. W latach sześćdziesiątych utworzono filie szkoły w Rabce-Zdrój i Szczawnicy. W roku 1984 dzięki staraniom ówczesnego dyrektora Jana Szostka szkoła rozszerzyła swą ofertę edukacyjną otwierając szkołę II stopnia. Z uwagi na trudne warunki lokalowe, dla szkoły pojawiło się nowe wyzwanie a właściwie dwie "budowy". Budowa nowego zaplecza lokalowego oraz budowa kadry pedagogicznej gwarantującej rozwój szkoły. Dzisiaj szkoła muzyczna posiada nowocześnie wyposażony budynek dydaktyczny wraz z salą koncertową i salą kameralną. Szkoła prowadzi edukację niemal na wszystkich instrumentach pod kierunkiem wysokokwalifikowanej kadry pedagogicznej, dzięki której wydatnie wzrósł poziom nauczania. O wysokim poziomie nauczania świadczy fakt, że uczniowie szkoły często osiągają czołowe miejsca i nagrody w konkursach i przesłuchaniach a absolwenci kontynuują naukę w akademiach muzycznych.

Obecnie szkoła muzyczna w pełni zaspokaja wymagania i oczekiwania uczniów i rodziców, cieszy się dobrą opinią w środowisku. Dzięki odpowiednim warunkom, w szkole regularnie co miesiąc odbywają się koncerty z cyklu "Młoda Podhalańska Filharmonia", które powoli stają się tradycją i zyskały duże uznanie w środowisku. Poprzez działalność koncertową szkoła stara się zaspokajać gusta melomanów i miłośników muzyki, rekompensując i umożliwiając im dostęp do tzw. kultury wysokiej. Szkoła od początku swego istnienia była wpisana w pejzaż miasta, z którym łączą ją silne związki.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}