W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt polsko-niemiecki "Musical Sommercamp" w Sonfdershausen w Niemczech

20.07.2023

Zdjęcie grupowe uczniów będących na wyjeździe w Niemczech. W tle budynek z wieloma oknami ora dwoma palmami. Uczniowie pozują do zdjęcia trzymając baner współorganizatora Urząd Marszałkowski. Uczniowie ubrani są w jednakowe szare koszulki z logo "Małopolska"

W dniach 8-15 lipca 2023 roku 18 uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im F. Chopina w Nowym Targu uczestniczyło w 7. Duetsch-Polnisches Begegnuns projekt Musical Sommercamp w Sonfdershausen w Niemczech. Projekt polsko-niemiecki polegał na wspólnym przygotowaniu musicalu. Młodzież niemiecka pochodziła z Turyngii i sąsiednich landów. 
Niemal przez cały okres pobytu w Sondershausen uczniowie uczestniczyli w próbach, które prowadziło czterech artystów tworzących grupę Making Musical z Berlina. Stroną muzyczną zajmował się Paul Graham Brown – mieszkający w Niemczech angielski kompozytor musicali. 
Już pierwszego dnia uczestnicy zostali podzieleni na polsko-niemieckie grupy (każdego dnia konfiguracja uczestników była inna, co dało możliwość poznania się wzajemnie), które pod okiem prowadzących pracowały nad rozwijaniem umiejętności tanecznych, śpiewem, wspólnym muzykowaniem, a nawet komponowaniem i tworzeniem teksów piosenek.  Każdy też mógł zaprezentować swoje uzdolnienia, co młodzi ludzie uczynili bardzo chętnie. Umożliwiło to prowadzącym poznanie młodzieży, ich uzdolnień i upodobań artystycznych. Dało to również bazę do stworzenia finałowego przedsięwzięcia.  
Profesjonalni trenerzy z Making Musical wprowadzili młodych ludzi w gatunek teatru muzycznego, który w równym stopniu łączy muzykę i śpiew, ruch i taniec, grę aktorską i reżyserię. Równie ważne jak praca zespołowa, pracowitość i wytrwałość, było tu wyczucie czasu, rytm i precyzja treningu.
Czas spędzony w Sondershausen, to nie tylko praca. Już drugiego dnia młodzież miała możliwość obejrzenia musicalu Doktor Żywago, który wystawiony był na dziedzińcu zamkowym w Sondershausen.
Gospodarze przygotowali dla uczestników dwie wycieczki. Jedną z nich była wizyta w Funkenburgu – osady germańskiej, której historia sięga 3500 lat p.n.e. Tu młodzież została zaangażowaną w grę oraz miała okazję wykonania własnoręcznej ozdoby z kamienia. 
Drugą wycieczką był wyjazd do Parku Affenwald, gdzie młodzież mogła doświadczyć bezpośredniego kontaktu z niemal dziko żyjącymi tu lemurami i małpami berberyjskimi. 
Finałem projektu było wykonanie musicalu „Emocjonalna Karuzela”/”Emotionales Karussel”, w trakcie którego licznie zgromadzeni widzowie mogli zobaczyć i usłyszeć kompozycje znane, ale także kompozycje młodzieży w ich autorskiej choreografii.  
Nasi uczniowie świetnie radzili sobie w codziennej komunikacji zarówno z młodzieżą, jak i prowadzącymi. Finałowy musical został wystawiony w TRZECH językach, bowiem w codziennym porozumiewaniu się większość uczestników używała języka angielskiego. 
Udział w projekcie umożliwił uczniom na rozwinięcie swoich talentów, wyobraźni muzycznej i ruchowej. Dał możliwość rozwoju kreatywności i twórczej pracy. Bardzo ważnym elementem była również możliwość poznania niemieckich rówieśników i wspólnej aktywności. 
Na zakończenie polały się łzy radości ze świetnie wykonanego dzieła, ale jednocześnie smutku, że ten projekt już był za nami. Pozostaną jednak nowe przyjaźnie i wspomnienia tych niezwykłych chwil. 

Projekt został wsparty przez Urząd Marszałkowski, Stowarzyszenie Pro Musica oraz Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu
 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}