W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Projekt polsko-niemiecki w Sondershausen w Niemczech

30.07.2024

Młodzież uczestnicząca w warsztatach stoi na łące trzymając duży niebieski baner z napisem małopolska. Wszyscy stoją w rzędzie trzymając się za ramiona. W tle wysokie drzewa oraz dach i wieża zamku.

Musical SOMMERCAMP pod tytułem:

„SCHLOSSBALL oder WHEN THE ALIENS DANCE” odbył się w dniach: 22 - 30 czerwca 2024 r. w Thüringer Landesmusikakademie w Sondershausen w Niemczech.

Tegoroczne spotkanie polsko-niemieckiej młodzieży to była kontynuacja bardzo udanego pobytu naszej szkolnej młodzieży w poprzednim roku. To była także sposobność do nowych impulsów, inspiracji do własnego i wspólnego rozwoju artystycznego, kulturalnego i społecznego. Nad całością przedsięwzięcia czuwał zespół profesjonalistów z Making Musical z Berlina oraz z PSM I i II st. im. F. Chopina z Nowego Targu. Daniela Thiele (choreografia) i Paul Graham Brown (reżyseria i kompozycja) byli odpowiedzialni za kierownictwo artystyczne. Wspierała ich swoim profesjonalizmem dr Ksenia Miśkiewicz, nauczycielka teorii muzyki i chórmistrzyni z naszej szkoły, która była odpowiedzialna za stronę muzyczną. Wykładowcy wprowadzili uczestników w ten niezwykle ciekawy gatunek muzyczny, czyli musical, który łączy w sobie bardzo wiele sztuk: muzykę i śpiew, ruch i taniec, grę aktorską i reżyserię. Rolę tłumacza pełniła Karolina Szymbara, nauczycielka skrzypiec a opiekuna Maciej Kiełpiński, nauczyciel fortepianu. Młodzież polska i niemiecka aktywnie i z pełnym zaangażowaniem uczestniczyła w projekcie kreując spektakl, tworząc muzykę, tańcząc i grając, śpiewając i mówiąc. Muzyka zastąpiła język, a ruch opowiadał historię, kwestie mówione były w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim. Musical pozwolił młodym ludziom próbować i doświadczać różnych materii i zagadnień. Pozwolił radzić sobie ze słabościami i testować mocne strony, wzmacniać pozytywne cechy, takie jak pracowitość, wytrzymałość, punktualność i wyczucie czasu, ale przede wszystkim obligował do 100% -wej niezawodnej pracy w zespole. Musical dał młodzieży polsko-niemieckiej fundament, ułatwił przełamanie bariery językowej, kulturowej i społecznościowej, poszerzył wiedzę i horyzonty również na temat sąsiadujących krajów, ich historii oraz walorów artystycznych i kulturowych. Polska młodzież miała możliwość poznać ościenny kraj, jego historię i kulturę życia codziennego co stworzyło podstawę do integracji społeczno-kulturalnej i wymiany doświadczeń z młodzieżą niemiecką. Należy dodać, że zaaranżowana była rewizyta młodzieży niemieckiej w Nowym Targu
(w dniach 30 czerwca - 5 lipca), bezpośrednio po pobycie młodzieży polskiej w Sondershausen. Zaplanowane były wycieczki w regionie Małopolski i Podhala oraz dwa spektakle w Sali Koncertowej PSM I i II st. im. F. Chopina w Nowym Targu i na Scenie Atelier Teatru Witkacego w Zakopanem. Niestety próba zdobycia środków finansowych na to przedsięwzięcie zakończyła się fiaskiem. Młodzież i ich rodzice byli zawiedzeni, co jest w pełni zrozumiałe, ale pozostali w przeświadczeniu
i z nadzieją, że w przyszłym roku taka wymiana dojdzie do skutku i wszyscy będziemy mogli doświadczyć tych wspaniałych artystycznych wrażeń bezpośrednio.

Powracając do musicalu…

Młodzi ludzie puszczają wodze fantazji i na pierwszej próbie, która jest jednocześnie „pokazem talentów” prezentują swoje idee, pomysły oraz umiejętności, w których czują się dobrze – mogą to być: zaśpiewana piosenka, zagrany na instrumencie utwór, zaaranżowana scena teatralna lub taniec. W ciągu jednego tygodnia wszystkie sceny do musicalu są opracowywane, przygotowywane, wypróbowywane, ćwiczone i niekiedy również odrzucane. Uczy to młodych ludzi gotowości do kompromisu, elastyczności i niebanalnej pomysłowości. W tym procesie wyłaniają się ukryte talenty, które czasami zaskakują samych wykonawców. Aktywne myślenie, szybki proces twórczy oraz wprowadzanie nowych idei, pomysłów i impulsów w rozwój utworu i ogólnie w trakcie prób są zatem głównym atutem, mocnym punktem tego letniego obozu muzycznego. Oprócz wspólnych doświadczeń, doznań artystycznych, które zdobywają młodzi ludzie z Polski i Niemiec, to również wielojęzyczność sprawia, że obóz letni jest wydarzeniem multikulturowym. Wspólny śpiew, taniec, muzykowanie, gry i zabawy, wymiana doświadczeń, pokonywanie barier sprawiają, że spotkanie to jest co roku niezapomnianym i niepowtarzalnym wydarzeniem. Pracy twórczej nad projektem towarzyszyły liczne wydarzenia: wycieczki po regionie Thüringen, wizyta na przedstawieniu operowym w ramach Thüringer Schlossfestspiele Sondershausen, wieczór polsko-niemiecki oraz integrujące gry i zabawy. Na zakończenie, w pięknej zabytkowej sali koncertowej Achteckhaus w Thüringer Landesmusikakademie, odbyły się dwa spektakle musicalowe pt.: „Schlossball oder When the Aliens Dance”, które były zwieńczeniem artystycznego spotkania młodzieży polsko - niemieckiej w Sondershausen w Niemczech. Oba spektakle zostały bardzo gorąco i dobrze przyjęte przez licznie zgromadzoną publiczność oraz wysoko ocenione przez prowadzących zajęcia i przez gospodarzy. Cechował je bardzo wysoki poziom wykonawczy.
Młodzież dała z siebie 100 procent możliwości wykorzystując swoje artystyczne, muzyczne umiejętności i zdolności oraz kreatywność i spontaniczność. Należy podkreślić, że wydarzenia te zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem publiczności, a niekończące się brawa zapewniają przynajmniej jeden bis i niepodważalną satysfakcję
wśród wykonawców. Polsko-niemiecki projekt spotkań młodzieży w wieku od 12 do 18 lat na stałe wpisał się już w letni kalendarz wydarzeń Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Nowym Targu i Thüringer Landesmusikakademie Sondershausen (TLMA). Zainteresowanie możliwością udziału w tym letnim obozie muzycznym wśród młodzieży było po raz kolejny bardzo duże i nie wszystkie zgłoszenia zostały wzięte pod uwagę.
W obozie uczestniczyło łącznie 40 młodych ludzi: 19 osób z Państwowej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Nowym Targu z Województwa Małopolskiego i 21 osób z regionu Turyngii. Należy podkreślić, że Województwo Małopolskie utrzymuje partnerstwo z regionem Turyngii. Projekt wsparli: Deutsch-Polnische Jugendwerk, Jeunesses Musicales Deutschland e.V., Thüringer Staatskanzlei, Małopolski Urząd Marszałkowski, Landesmusikrat Thüringen e. V. i Stowarzyszenie Pro Musica.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}