W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jan Surma

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego:
- na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów dr. hab. Piotra Rojka, prof. AMKL;
- na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii w klasie teorii muzyki dr. hab. Tomasza Kienika, prof. AMKL.
Ukończył Podyplomowe Studia Pedagogiczne na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Ponadto jest absolwentem "Podwala", Metropolitalnego Studium Organistowskiego we Wrocławiu, czy PSM I st. w Oleśnicy.

Umiejętności gry na organach - z zakresu interpretacji i improwizacji - doskonalił podczas kursów mistrzowskich, które prowadzili m. in. Thierry Escaich (Paris), Umberto Forni (Verona), Julian Gembalski (Katowice), Jean-Pierre Lecaudey (Avignon), Karol Mossakowski (Paris), Tomasz Adam Nowak (Detmold), czy Wolfgang Seifen (Berlin).

Prowadzi działalność koncertową jako solista i kameralista. Od 2010 roku posługuje w oleśnickich kościołach jako organista - muzyk kościelny. Wyniki badań naukowych prezentuje podczas konferencji o randze międzynarodowej czy ogólnopolskiej. Popularyzuje muzykę organową, m. in. poprzez cykl koncertów Oleśnickie Audycje Organowe. W dorobku kompozytorskim i aranżerskim posiada ponad 100 utworów.

Od 2022 roku jest wykładowcą w Katedrze Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej macierzystej uczelni, gdzie prowadzi(ł) zajęcia: przedmiot główny - organy, zespoły kameralne, literatura organowa i kontrapunkt z fugą oraz. Pełni(ł) funkcję promotora prac magisterskich i licencjackiej.

We wrześniu 2024 powrócił na "Podwale" jako nauczyciel przedmiotów ogólnomuzycznych (zasady muzyki, kształcenie słuchu, harmonia). Uczy także w OSM I i II st. we Wrocławiu jako nauczyciel teorii muzyki. 

{"register":{"columns":[]}}