Międzysekcyjna specjalność w zakresie muzyki dawnej
Ciągle upowszechniające się na świecie kształcenie w kierunku muzyki dawnej jest odpowiedzią na potrzeby i zainteresowania wykonawców oraz publiczności stale rozwijającym się tzw. wykonawstwem historycznym. Obecność na rynku muzycznym w naszym kraju i za granicą bogatego życia koncertowego, olbrzymiej ilości nagrań płytowych muzyki dawnej, kursów interpretacji, a także istnienie odpowiednich kierunków w akademiach muzycznych w naszym kraju (Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków, Bydgoszcz), potwierdza i uprawomocnia potrzebę funkcjonowania w systemie naszego szkolnictwa artystycznego kierunków o tej specyfice na poziomie nauczania II stopnia.
Planowany przez nas eksperyment stworzenia międzysekcyjnej specjalności w zakresie muzyki dawnej zamierza dać pole do obserwacji kształtowania się programów i metod nauczania na poziomie szkoły średniej w wybranych kierunkach: klawesyn, skrzypce barokowe, flet podłużny, flet traverso, viola da gamba, wiolonczela barokowa. Kierunki te stworzą ponadto możliwość znalezienia swego miejsca w muzycznej edukacji uczniom, o szczególnych zainteresowaniach w obszarze nauki muzyki.
Obecnie dysponujemy kadrą nauczycielską zawodowo zajmującą się wykonawstwem muzyki dawnej, posiadającą cenne wykształcenie w tej dziedzinie, co stwarza możliwość przekazywania wysokiej jakości wiedzy, pomocy w wyborze własnej drogi rozwoju. Kadra ta posiada także kompetencje w zakresie reformowania edukacji zgodnie z wizją opartą na nowoczesnych tendencjach sztuki muzycznej, których istotnym elementem jest dynamicznie rozwijające się wykonawstwo historyczne.