W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XVIII Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Dętych

28.11.2024

konkurs

 

Międzynarodowy Konkurs Instrumentów Dętych jest organizowany w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu od 2007 r. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów szkół muzycznych II stopnia. Odbywa się co roku, naprzemiennie dla młodych muzyków grających na instrumentach dętych drewnianych i dętych blaszanych. Tegoroczna, XVIII już edycja, skierowana jest do uczniów grających na instrumentach dętych drewnianych – flecie, oboju, klarnecie, fagocie i saksofonie. Konkurs przeprowadzany jest w formie przesłuchań jednoetapowych. Uczestnicy wykonują jeden z dwóch solowych utworów obowiązkowych oraz utwór dowolny z towarzyszeniem fortepianu. Przesłuchania są otwarte dla publiczności.

 

WYNIKI KONKURSU

ALBUM ZDJĘĆ

(fot. Kacper Podrygajło)

OSTATECZNY HARMONOGRAM PRZESŁUCHAŃ I PRÓB AKUSTYCZNYCH

PROGRAM PRZESŁUCHAŃ

REGULAMIN KONKURSU

 

Dyplomy laureatów oraz wyróżnionych uczestników, nauczycieli i akompaniatorów zostaną wysłane na adresy szkół.

 

Pytania proszę kierować na adres:

konkurs@psmpodwale.pl

 

***

 

The International Wind Instruments Competition has been organized at the Ryszard Bukowski State Secondary Music School in Wrocław since 2007. The competition is intended for students of secondary music schools. It is held every year, alternately for young musicians playing woodwind and brass instruments. This year's, 18th edition, is intended for students playing woodwind instruments - flute, oboe, clarinet, bassoon and saxophone. The competition is held in the form of single-stage auditions. Participants perform one of two compulsory solo pieces and a free piece accompanied by piano. Auditions are open to the public.

 

RESULTS

PHOTO ALBUM

(by Kacper Podrygajło)

UPDATED SCHEDULE OF AUDITIONS AND ACOUSTIC REHEARSALS

AUDITIONS PROGRAM

REGULATIONS

 

Diplomas of laureates and distinguished participants, teachers and accompanists will be sent to the schools’ addresses. 

 

If you have any questions, please contact us at:

konkurs@psmpodwale.pl

 

***

 

JURY


prof. dr hab. Artur Kasperek (przewodniczący) – Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie
Profesor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, kierownik Katedry Instrumentów Dętych. Ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureat konkursów, m.in. w Poczdamie. Kameralista (Kwartet Varsovia, Varsovia Nova, Gruppo di Tempera) oraz solista Polskiej Filharmonii Kameralnej, Opery Narodowej, Polskiej Orkiestry Radiowej, Polish Festival Orchestra Krystiana Zimermana, Sinfonietta Cracovia. Ma na swoim koncie występy solowe w Polsce i za granicą we współpracy m.in. z Claudio Abbado, Yehudim Menuhinem, Lorinem Maazelem, Martą Argerich czy Shlomo Mintzem. Prowadzi seminaria, warsztaty fagotowe oraz jest jurorem na wielu konkursach w kraju i za granicą. Odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

prof. dr hab. Marek Mleczko – Akademia Muzyczna im. K. Pendereckiego w Krakowie
Studiował w Krakowie w klasie oboju prof. J. Kotyczki oraz we Freiburgu w klasie mistrzowskiej oboisty  i kompozytora prof. Heinza Holligera. Zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie The Skene Award w Aberdeen oraz I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Obojowym im. K. Kurpińskiego. Został również finalistą Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej „Nicanor Zabaleta” w San Sebastian, a także finalistą Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej w Paryżu. Pierwszy oboista w orkiestrze kameralnej Capella Cracoviensis. Współpracował z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia „Amadeus”, Orkiestrą Radiową w Warszawie oraz Sinfonią Varsovią. Jako solista i kameralista występował w Polsce i za granicą (Czechy, Niemcy, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Szwecja, USA). Jest założycielem Krakowskiego Tria Stroikowego i kwintetu Dętego – zespołu, który wielokrotnie był nominowany do nagrody Polskiej Akademii Fonograficznej „Fryderyk”.

dr hab. Magdalena Jakubska-Szymiec – Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu
Grę na saksofonie studiowała w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Bernarda Steuera, w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie Oto Vrhovnika oraz w Conservatoire National de Region de Perpignan we Francji w klasie R. Knopa. Od 2006 r. prowadzi klasy saksofonu w akademiach muzycznych w Poznaniu i Katowicach. Jest laureatką Grand Prix oraz I nagród  konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich. Zdobyła także I miejsce w konkursie o stypendium Yamaha Music Foundation of Europe w kategorii instrumenty dęte drewniane. Współpracuje m.in. z  NOSPR i Filharmonią Śląską. 

dr Jan Krzeszowiec – Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach
Artysta ukończył z wyróżnieniem i tytułem Primus Inter Pares Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie Jerzego Mrozika. Jest laureatem wielu konkursów fletowych, m.in. w Warszawie, Krakowie, Bukareszcie i Aversie. Swoje umiejętności doskonalił u wybitnych flecistów-pedagogów, m.in. Andrása Adorjána, Patricka Gallois, Juliusa Bakera, Jánosa Bálinta, Petera- Lukasa Grafa, Jeanne Baxtresser czy Miriam Nastasi. Jako solista współpracował ze znakomitymi dyrygentami, takimi jak Jacek Kaspszyk, Lawrence Foster, Giancarlo Guerrero, Jerzy Maksymiuk, Massimiliano Caldi, Bassem Akiki i Tan Dun. Występował m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, orkiestrami Filharmonii Pomorskiej, Filharmonii Śląskiej, NFM Filharmonią Wrocławską, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Orkiestrą Muzyki Nowej, Śląską Orkiestrą Kameralną i z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Ważną część jego działalności artystycznej stanowi muzyka kameralna. Współtworzy kwintet dęty LutosAir Quintet, z którym regularnie koncertuje zarówno w Polsce, jak i za granicą, wykonując m.in. dzieła zapomniane oraz powstałe na zamówienie zespołu. Od 2001 r. jest flecistą solistą w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej, obecnie NFM Filharmonii Wrocławskiej. Pracuje także na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej w Katowicach. W latach 2005‒2023 wykładał na macierzystej uczelni we Wrocławiu, gdzie w 2019 r. uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych. Nagrania z udziałem artysty, wydane przez Deutsche Grammophon, ECM czy DUX otrzymały nagrody Fryderyk i International Classical Music Awards. W 2022 i 2024 r. ukazały się jego dwie płyty zarejestrowane wraz z braćmi ‒ skrzypkiem Szymonem i wiolonczelistą Adamem (CD Accord): pierwsza z repertuarem koncertowym, z NFM Filharmonią Wrocławską pod batutą Jerzego Maksymiuka, a druga z muzyką kameralną ‒ utworami dedykowanymi Krzeszowiec Trio przez wybitnych polskich kompozytorów współczesnych, takich jak Rafał Augustyn, Krzysztof Meyer, Aleksander Nowak czy Elżbieta Sikora.

doc. Michaela Niedermeyer – Hochschule für Musik Carl Maria von Weber Dresden, Heinrich Schütz Konservatorium Dresden (Niemcy)
Prowadzi klasę klarnetu w Wyższej Szkole Muzycznej im. Carla Marii von Webera w Dreźnie, której jest absolwentką. Od ukończenia studiów pracuje również w innych szkołach muzycznych Saksonii, obecnie w Heinrich Schütz Konservatorium Dresden. Uczy takich przedmiotów jak klarnet, muzyka kameralna i orkiestrowa.

 

plakat

 

plakat

{"register":{"columns":[]}}