W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Benefis Pawła Kowola

25.02.2017

benefis_pawła_kowola

Data 25 lutego 2017 roku przejdzie do historii nie tylko naszej szkoły, ale i miasta Raciborza, bo to właśnie w ten sobotni wieczór przeżywaliśmy wszyscy benefis długoletniego nauczyciela naszej szkoły – Pawła Kowola. Trudno znaleźć słowa, które mogłyby w pełni opisać Jego postać i dokonania. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką; „Zasłużony dla Rozwoju Województwa Katowickiego”, nagrodą Starosty Raciborskiego Mieszko oraz odznaczony medalem oraz tytułem: „Zasłużony dla miasta Raciborza”. Z całą pewnością ilością swoich kompozycji, opracowań muzycznych oraz innych dokonań mógłby obdzielić kilka osób. Los chciał, że dokonał tego jeden człowiek – postać arcywielkiego formatu: dyrygent, kompozytor, aranżer, inicjator wydarzeń kulturalnych i festiwali, założyciel zespołów muzycznych, autor melodii i słów hymnu Raciborza, a także pedagog i nauczyciel, który przez kilkadziesiąt lat był związany z naszą szkołą i z ogniskiem muzycznym.rodził się 25 lutego 1932 roku w Krzyżkowicach (dzisiaj dzielnica Pszowa) w muzykalnej rodzinie. Ojciec powtarzał mi, żebym w życiu zawsze kierował się tylko kluczem wiolinowym – to zdanie swojego ojca Augustyna pamięta i wspomina, dodając, że potraktował go bardzo poważnie, bo całe swoje życie oddał muzyce – swojej drugiej miłości. Drugiej, bo tą pierwszą była żona Maria, którą poznał po przeprowadzce do Raciborza w 1953 roku. Wychowali wspólnie dwójkę dzieci: syna Edwarda – wiolonczelistę oraz córkę Ewą – skrzypaczkę, związaną zawodowo z Filharmonią Wrocławską. Pani Ewa była również gościem uroczystego benefisu, wspominała m.in. swoją edukację muzyczną u boku kochającego, ale i bardzo wymagającego ojca. Poza córką jubilata sala RCK-u zapełniła się liczną rzeszą gości, wśród których była spora grupa absolwentów naszej szkoły – byłych uczniów pana Pawła, który jako nauczyciel gry na fortepianie spędził w naszej szkole 36 lat. Cały okres jego aktywności zawodowej to imponujące 50 lat! Co więcej emerytura pana Pawła wcale nie spowodowała, że zakończył swoją zawodową działalność. Nie dziwi więc imponujący dorobek muzyczny jubilata w postaci ponad 2600 opracowań muzycznych (aranżacji i kompozycji własnych) oraz 500 opracowań pieśni ludowych. Wszystkie utwory (z jednym wyjątkiem), które zabrzmiały na sobotnim benefisie, wyszły spod ręki jubilata jako kompozycje własne bądź jako opracowania i aranżacje. Zaprezentowały je zespoły chóralne i taneczne wśród których znalazł się chór reprezentujący PSM Racibórz, złożony z nauczycieli naszej szkoły pod dyrekcją Andrzeja Rosoła. Na benefisie zaprezentowali się również:

– Raciborska Orkiestra Dęta „Plania”,

– Chór parafii św. Anny z Krzyżanowic,

– Zespół Raciborzanie Stowarzyszenia Kultury Ziemi Raciborskiej „Źródło”,

– Chór Parafii Św. Anny w Krzyżanowicach,

– Chór BRZEZIE,

– Andrzej Markowiak w partii solowej,

– Chór Parafii NSPJ w Raciborzu,

– trio – Agnieszka Busuleanu, Krzysztof Fulneczek, Wojciech Lepicki.

Dwie godziny – pomiędzy wykonaniem hymnu Raciborza rozpoczynającym benefis a gromkim „Sto lat”, wykonanym przez wszystkich gości na jego zakończenie – minęły niepostrzeżenie. Bowiem tacy ludzie jak Paweł Kowol nie rodzą się na pniu. Jego talent, pasja i życie, które w całości poświęcił muzyce, swojemu miastu, jego kulturalnemu i muzycznemu rozwojowi, budzą największy szacunek. Tym bardziej my obecni nauczyciele i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Raciborzu możemy być dumni, że w murach naszej szkoły pracował i tworzył człowiek takiego formatu. Dumni, ale i świadomi odpowiedzialności, jaka na nas spoczywa.

{"register":{"columns":[]}}