W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień kobiet - relacja z koncertu

08.03.2021

Koncert na Dzień Kobiet

Gdy w Dzień Kobiet sypie śniegiem, wiosna ku nam zmierza biegiem!”. Takimi słowami prezenter jednej z rozgłośni radiowych skomentował aurę panującą 8-go marca tego roku. Choć ten dzień rzeczywiście rozpoczął się dosyć „zimowo”, to wraz z upływem czasu temperatura nieco wzrosła. Najgorętsza atmosfera panowała jednak z pewnością na sali koncertowej naszej szkoły, gdzie o godzinie 17:00 odbył się Wiosenny Koncert z okazji Dnia Kobiet.

Przybyłą licznie publiczność powitał prowadzący koncert – Piotr Kucharz. Już na samym początku złożył szanownym paniom serdeczne, choć dość oszczędne życzenia, zaznaczając jednak że zostaną one dopełnione muzycznie przez artystów występujących tego wieczoru. Istotnie, różnorodne prezentacje i interpretacje, które następnie zabrzmiały z pewnością przyniosły wszystkim przybyłym sporo pozytywnych wrażeń.
Koncert otworzyły trzy tańce oraz dwie małe formy muzyczne. Zespół smyczkowy nauczycieli naszej szkoły „Arco Infuocato” (tym razem w układzie tria smyczkowego) wykonał energiczne Little Tango Davida Johnstona we własnym opracowaniu. Eleganckiego Menueta autorstwa Hermanna Wenzla w przemyślany i wyważony sposób zaprezentowała Emilia Klimża z klasy wiolonczeli pani Marianny Lubińskiej. Następnie Marcelina Tesarska z klasy wiolonczeli pani Eweliny Mrozek zaszczyciła publiczność wykonaniem dwóch utworów: Mazurka na wiolonczelę i fortepian Ferdinanda Ronchiniego oraz Capriccietto Augusta Nölcka. Jako ostatnia solistka tego wieczoru wystąpiła Marta Pawlik z klasy kontrabasu pana Piotra Kucharza wykonując pierwsze dwie części Concertino nr 1 Józefa Eichstädta.

Przeprowadzeniem do drugiej części koncertu była wariacja na temat początku 3. części I symfonii Gustava Mahlera, oprawiona w komentarz słowny i wykonana przez duo kontrabasowe w składzie: Wiktor Cegłowski i Piotr Kucharz. Niezwykle ciekawą, dwuczęściową kompozycję Andrzeja Mańkowskiego – „Krótką bajkę o młynarzu i młynareczce” oraz „Walc ” przedstawiło trio fortepianowe (skrzypce, wiolonczela i fortepian) złożone z naszych nauczycieli: Anny Muchy, Eweliny Mrozek i Jarosława Pawłowskiego. Podejmując znów formę walca, jednak wprowadzając atmosferę nostalgicznej zadumy, Walc sentymentalny Ewy Iwan z towarzyszeniem fortepianu wykonało duo skrzypcowe: Paulina Halamoda i Kalina Tomaszewska z klasy skrzypiec pani Danuty Jamickiej. We wszystkich partiach fortepianu naszym artystom towarzyszył Jarosław Pawłowski. Ostatnie dwie prezentacje należały do kameralnych zespołów smyczkowych i kompozytorów epoki baroku. Trio smyczkowe w składzie: Paulina i Agnieszka Ściborski (skrzypce) oraz Marta Pawlik (kontrabas) stylowo wykonało Kanon D-dur Johanna Pachelbela. Zakończeniem najważniejszego muzycznego wydarzenia tego dnia było wykonanie Koncertu na czworo skrzypiec nr 2 D-dur Georga Philippa Telemanna. W świetnie wypracowanej proporcji, dwie pierwsze części tegoż koncertu zaprezentowały Anna Mucha, Emilia Bolibrzuch, Zuzanna Bunio oraz Karolina Świerczek.

Niespodziewanym, choć niezwykle miłym akcentem było wręczenie kwiatów i złożenie życzeń paniom pracującym w naszej szkole przez przedstawicieli Rady Rodziców. Natomiast przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego z właściwą sobie dbałością i uprzejmością wręczyli słodki upominek wszystkim paniom obecnym na koncercie. Również i my dołączamy się do życzeń, w nadziei na ponowne spotkania z Państwem na kolejnych koncertach, na które jak zawsze – serdecznie zapraszamy.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}