W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Hołubce, krzesane i inne

17.01.2018

hołubce,_krzesane

17 stycznia br., w sali koncertowej naszej szkoły odbyły się warsztaty POLSKIE TAŃCE NARODOWE, w których brała udział młodzież naszej szkoły, tj. klasy IV-VI c6 oraz klasy I-IV c4. Warsztaty prowadziła przemiła instruktor tańca AM Katowice – p. Małgorzata Adamska, a towarzyszył jej akompaniator p. Andrzej Zaczkowski (akordeonista  wykształcenia:)

Podczas warsztatów uczniowie mieli okazję poznać podstawowe kroki każdego z pięciu narodowych tańców polskich. Całość rozpoczęła się od krótkiej rozgrzewki, żeby nikt nie nabawił się żadnej kontuzji. Na pierwszy ogień poszedł dostojny polonez, tańczony w parach. I to tutaj pojawił się pierwszy problem, ale nie były nim kroki poloneza, lecz konieczność połączenia się w pary mieszane. Jednak z małą pomocą nauczycieli, uczniowie stanęli na wysokości zadania i dobrani w pary, kroczyli przez salę w rytm poloneza. Pani instruktor zaczęła podkręcać tempo i następny w kolejności był krakowiak. Sala wypełniła się podskokami, licznymi hołubcami, krzesanymi oraz okrzykami i piskami niezbędnymi w tym tańcu – ta część wychodziła uczniom bezbłędnie!

Po krakowiaku nastąpiła krótka przerwa, podczas której uczniowie mogli odetchnąć i uzupełnić zapasy cukru w organizmie przed kolejną, jak się okazało, mocno wyczerpującą częścią warsztatową.

Tym razem p. Małgosia rozpoczęła od razu od żywego oberka. Uczniowie, już bez większych przeszkód połączyli się w pary i w rytm muzyki wirowali po całej sali. Zasapani, po wymagającym oberku liczyli na ukojenie w rytmie kujawiaka, ale nic z tego! Pani instruktor zarządziła mazura-niby chodzonego, ale szybko chodzonego, dynamicznego, wypełnionego tupnięciami, krzesanymi i hołubcami. Na sam koniec, aby uspokoić roztańczonych uczniów i trochę zwolnić tempo, p. instruktor zaprezentowała kroki spokojnego kujawiaka. Tutaj uczniowie mieli okazję poćwiczyć w parach obroty wokół własnej osi i po kole. Jak się okazało, nie była to wcale taka łatwa sprawa.

Kujawiak choć piękny, nie mógł być puentą tak pełnych wrażeń i emocji warsztatów, dlatego na sam koniec uczniowie jeszcze raz zatańczyli, podskakiwali i krzesali w rytmie krakowiaka.

Na koniec p. instruktor i p. akompaniator zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a Dyrekcja szkoły w geście podziękowania wręczyła upominki.

Dzięki warsztatom uczniowie mieli okazję, odczuć na własnej skórze, jak wyglądają nasze polskie tańce narodowe, nauczyć się ich podstawowych kroków, a także przełamać bariery związane z tańcem w parach.

{"register":{"columns":[]}}