W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Koncert organowy poświęcony F. Nowowiejskiemu

06.03.2017

koncert_organowy_poswiecony_Nowowiejskiemu

Program koncertu organowego poświęconego twórczości Feliksa Nowowiejskiego w wykonaniu uczniów P.S.M. I stopnia w Raciborzu i P.S.M. II stopnia w Rybniku, z klasy Elżbiety Włosek-Żurawieckiej .

Sala koncertowa P.S.M w Raciborzu, dnia 6.03.2017. godz.16.30.

1. Daria Chrubasik kl.IV P.S.M. W Raciborzu : Marche solenelle
2. Szymon Jarzyna kl.II P.S.M. w Rybniku : Fantazja Polska „Pasterka na Wawelu”op.9
3. Magdalena Pohlmann kl.III P.S.M. w Raciborzu : Moderato
4. Mariusz Wycisk kl.III P.S.M. w Rybniku : Epilog z III Symfonii „Lourdskiej”op.45 nr 3
5. Wiktor Utracki kl.III P.S.M. w Raciborzu : „Już słońce schodzi ogniste”
6. Marcin Knura kl.VI P.S.M. w Rybniku : Toccata z IX Symfonii op.45 nr 9

Komentarz do utworów organowych Feliksa Nowowiejskiego:

Twórczość organową Nowowiejskiego można podzielić na 3 grupy :
1) To utwory mniejsze z op.2,7,8,9 i 31 – z tych ostatnich pochodzą m.in. 3 fantazje gwiazdkowe „Na Boże Narodzenie”, z których najbardziej znaną usłyszeliśmy na koncercie w wykonaniu
Szymona Jarzyny z P.S.M. II stopnia Rybniku oraz kompozycje nieopusowane, nagrodzone
m.in. na konkursach w Arras (w 1911 r.) i w Paryżu (w 1922 r.). Z tej grupy utworów
usłyszeliśmy 3 kompozycje w wykonaniu uczniów naszej szkoły: Marche solenelle (Marsz uroczysty) w wykonaniu Darii Chrubasik z klasy 4 c.4, Entree solenelle(Wejście uroczyste) czyli Preludium na temat pieśni wieczornej „Już słońce schodzi ogniste” w wykonaniu Wiktora Utrackiego z klasy 3 c.4 oraz Prelude (Moderato G-dur) w wykonaniu Magdaleny Pohlmann z
klasy 3 c.4. Nazwy francuskie pochodzą ze zbioru utworów wydanych jako nagrodzone na konkursie w 1922 r. w Paryżu wraz z utworami kilku innych francuskich kompozytorów.
2) Do tej grupy utworów zalicza się 9 symfonii organowych op.45, z których usłyszeliśmy na koncercie 2 fragmenty wykonane przez absolwentów raciborskiej szkoły muzycznej:
Epilog (Finał) z III Symfonii „Lourdskiej” z motywem przewodnim pieśni Maryjnej „Po górach, dolinach” – wykonanej przez Mariusza Wycisk ( obecnie ucznia klasy 3 P.S.M. II st. w Rybniku) i Toccatę (cz.1) z IX Symfonii dedykowanej L. van Beethovenowi z motywem pieśni „Bogurodzica” – wykonanej przez Marcina Knurę (obecnie ucznia klasy 6 P.S.M. II st. w Rybniku). Swoje symfonie, zwłaszcza IX Symfonię nazywał Nowowiejski „muzycznym testamentem”, gdyż na wzór Beethovena, który w swojej IX Symfonii oddał hołd Bogu wieńcząc ją chórem „Ody do radości”, tak Nowowiejski chciał oddać cześć Matce Bożej wplatając w swej IX Symfonii melodię najstarszej polskiej pieśni ”Bogurodzica”.
3) W programie koncertu nie było kompozycji z trzeciej grupy utworów, do których należą 4 koncerty na organy solo op.56 i poemat „In paradisum”op.61, gdyż są to utwory zarówno trudne technicznie dla wykonawcy, jak i trudne w odbiorze dla przeciętnego słuchacza.

Ze względu na zwięzłość form prezentowanych na koncercie utworów oraz wysoki poziom młodych adeptów sztuki organowej – koncert bardzo się podobał zgromadzonej w sali koncertowej publiczności, a zwieńczyło go rozdanie nagród za prace multimedialne w szkolnym konkursie na temat życia i twórczości Feliksa Nowowiejskiego.

{"register":{"columns":[]}}