Muzyczno-rodzinnie w NOSPR
20.11.2016
Za hałdami, za lasami, w nowym budynku NOSPR w Katowicach…
…20 listopada odbył się koncert symfoniczny, na który wybrali się uczniowie, rodzice i nauczyciele naszej szkoły. Wystąpiła Europejska Studencka Orkiestra Symfoniczna, współtworzona przez młodych muzyków z Wrocławia, Drezna, Lwowa i Pragi pod batutą maestro Marka Pijarowskiego. Dużą radość sprawiło wszystkim odkrycie, że wśród utalentowanych instrumentalistów znalazły się również absolwentki naszej szkoły – Jessica Palisa i Agata Serafin.
Wykonawcy zaprezentowali cztery utwory powstałe pod koniec XIX i na początku XX wieku: Uwerturę akademicką op. 80 Johannesa Brahmsa, Koncert skrzypcowy op. 8 Mieczysława Karłowicza, Poemat symfoniczny Don Juan Richarda Straussa oraz II Suitę symfoniczną Daphnis i Chloé Maurice’a Ravela.
Pierwszy utwór był ukłonem w stronę miasta Wrocławia. Brahms skomponował Uwerturę dziękując za otrzymanie tytułu doctora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Na niedzielnym koncercie Uwertura była dopiero „rozgrzewką”. Orkiestra swój młodzieńczy entuzjazm zachowała na kolejne utwory.
Głównym punktem pierwszej części koncertu było wykonanie przez skrzypka Jacka Ropskiego i orkiestrę Koncertu Karłowicza. Gra solisty była niezwykle elegancka, dopracowana do najdrobniejszego szczegółu. Orkiestra śmiało towarzyszyła skrzypkowi, niekiedy wysuwając się zdecydowanie na pierwszy plan.
Poemat Don Juan jest bardzo wymagającym utworem dla całej orkiestry. Podczas koncertu w NOSPR studenci błyskotliwie, a kiedy trzeba, bardzo lirycznie przekazali słuchaczom historię bohatera. Na estradzie pojawiły się nowe instrumenty, m. in. kontrafagot, dzwonki i harfy, rozszerzając paletę barw orkiestry.
W ostatnim utworze do olbrzymiej orkiestry (poszerzonej dodatkowo o bęben wielki, werbel, kastaniety, tamburyn, czelestę) dołączył Chór Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Szczególną uwagę przykuwała solowa gra poszczególnych instrumentów oraz nieco „hiszpański” charakter finału.
Publiczność byłą zachwycona koncertem i nagrodziła wykonawców owacją na stojąco. Orkiestra na bis wykonała Mazura z opery Halka Stanisława Moniuszki – utwór, w którym można było usłyszeć (i zobaczyć) bardzo nietypowy sposób gry smyczkiem, col legno.
Koncert wywołał wśród słuchaczy wiele pozytywnych emocji. Uczniowie z pewnością będą miło wspominać wycieczkę do Katowic. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wyjazdy!
Koncert zorganizowała sekcja przedmiotów ogólnomuzycznych.