W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Relacja z Koncertu Muzyki Polskiej

19.11.2014

19 listopada 2014 roku odbył się w naszej szkole coroczny KONCERT MUZYKI POLSKIEJ. Tym razem połączony był on i osadzony w tematyce związanej z naszym narodowym folklorem, a głównie za sprawą Oskara Kolberga, którego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uhonorował ogłoszeniem roku 2014 ROKIEM KOLBERGA.

Koncert ten obfitował w ludowe akcenty w różnorodnych przejawach.

Na początku wystąpiła z melodią ludową nasza orkiestra szkolna pod batutą pani Moniki Schmidt, a następnie pan Piotr Pisarczyk przedstawił postać Oskara Kolberga na podstawie prezentacji multimedialnej, która powstała z prac stworzonych przez uczniów na konkurs multimedialny poświęcony Kolbergowi.

Klamrą kompozycyjną były pioseneczki ludowe śpiewane przez ubrane w przepiękne stroje ludowe uczennice z klasy II B cyklu sześcioletniego. Przygotowała ich i akompaniowała im pani Barbara Wałach. Rozpoczęły one koncert, występowały między innymi punktami programu i zakończyły wszystkie występy, będąc niejako refrenem, który przewija się między zwrotkami jak w rondzie. Zaśpiewały na początek: Pięknie Was witamy, potem W murowanej piwnicy, Grajże skrzypku, Przepióreczka, Pojedziemy na łów, Tam na górze dębina, Posłała mnie matka, Czarny baran, Siedzi sobie zając, Zielony mosteczek, Myszka, Grozik, Mam chusteczkę, Tańcowała ryba z rakiem, Zwodzony, Laboga i zakończyły cały koncert piosenką „A dziękuję ja muzyce”.

Pod koniec części muzycznej pojawiły się nawet 3 tańce w wykonaniu uczniów i uczennic klasy trzeciej cyklu sześcioletniego przebranych oczywiście w oryginalne stroje ludowe. Przygotowała ich pani Barbara Wałach, a akompaniowała im kapela w składzie: pan Henryk Malon na akordeonie, pani Monika Schmidt na skrzypcach i gościnnie nasz absolwent Paweł Wałach na klarnecie. Dzieci zatańczyły Koziorajkę, Trojak, Owczareczek.

Instrumentaliści naszej szkoły między pioseneczkami wykonali:
– Na góralską nutę, R. Twardowskiego – trio skrzypcowe: W. Klaja, J. Skowronek, W. Śmietana, przygotowane przez panią Danutę Jamicką
– Krakowiak, J. Stefaniego – trio fletowe: W. Hain, W. Bogdziewicz, P. Miczajka (przyg. p. J. Maciejewska-Ratuś)
– Pieśń wieczorna, S. Moniuszki – trio klarnetowe:  K. Cycoń, M. Pociecha, D. Łyko (przyg. p. D. Wala)
– Kamienna lampa w herbacianym ogrodzie, J. Garści – pianista Tymoteusz Opiela (przyg. p. M. Kowalczyk-Podsiadły)
– Taniec hajducki (anonim) – organistka Magda Pohlmann (przyg. p. E. Włosek-Żurawiecka)
– Sonatina F cz. III, J. Garści – wiolonczelistka Alicja Pytlik (przyg. p. M. Lubińska)
– Scherzo, B. Dowlesza – akordeonista Mikołaj Mucha (przyg. p. H. Malon)

Finałowym akcentem było przyznanie przez panią dyrektor Katarzynę Nawrat nagród uczniom i uczennicom młodszych klas w konkursie plastycznym poświęconym muzyce ludowej i Oskarowi Kolbergowi oraz starszym, którzy przygotowali prace multimedialne na ten sam  konkurs.

Dziękujemy uczniom za występy i przygotowanie się do konkursu, nauczycielom za przygotowanie uczniów, rodzicom za opiekę i przybycie na koncert. Szczególne podziękowania składamy pani Aldonie Krupa-Gawron, która udostępniła nam stroje ludowe.

{"register":{"columns":[]}}