Relacja z koncertu poświęconemu Witoldowi Lutosławskiemu
13.11.2014
W środę, 13. listopada br. o godz. 16:30 w PSM I st. im. S. Moniuszki w Raciborzu na niespełna godzinę można było udać się w podróż w czasie i przestrzeni do miejsc i zdarzeń związanych z Witoldem Lutosławskim. Okazją ku temu była setna rocznica jego urodzin i ogłoszony uroczyście przez Sejm RP Rok Witolda Lutosławskiego. Koncert ten połączony z prezentacjami multimedialnymi wpisał się w kalendarz imprez szkolnych, jako coroczny Koncert Muzyki Polskiej.
Na widowni zgromadzili się nauczyciele, rodzice, wśród gości znaleźli się także przedstawiciele lokalnych władz samorządowych: vice prezydent Raciborza, pani Ludmiła Nowacka, jak również delegacja z Domu Pomocy Społecznej „Złota jesień” w Raciborzu.
Na początku wysłuchaliśmy chóru przygotowanego przez panią Agnieszkę Patalong połączonego z orkiestrą pod batutą pani Moniki Schmidt w utworach „Rok i bieda” oraz „Idzie Grześ”. Następnie prowadzący koncert pan Piotr Pisarczyk przytoczył nam historię pierwszych lat Witolda Lutosławskiego i jego edukacji w oparciu o pokaz multimedialny stworzony na podstawie prezentacji multimedialnych naszych uczniów. Utwór pt. „Kotek” zaprezentowała nam flecistka Wiktoria Bogdziewicz z klasy pani Joanny Maciejewskiej-Ratuś, a akompaniował jej pan Jarosław Pawłowski. Potem na estradzie zabrzmiał kwartet smyczkowy przygotowany przez panią Annę Mucha w składzie Paulina Świerczek, Maria Dębina, Wiktoria i Marta Linek w utworze pt. „Rektor”. Ostatni przed drugą częścią prezentacji wystąpił Franciszek Żurawiecki z klasy pana Eugeniusza Cwika wykonując „Gaik”, oczywiście autorstwa Witolda Lutosławskiego (jak wszystkie kompozycje na tym koncercie). Po obejrzeniu fragmentu pokazu dotyczącego twórczości w życiu Lutosławskiego mieliśmy okazję posłuchać utworów: „Ptasie plotki” (trio smyczkowe w składzie Wiktoria Klaja, Maria Stugiewicz, Julia Skowronek, przygotowane przez panią Danutę Jamicką), „Rzeczka” (przygotowana przez panią Maciejewską-Ratuś flecistka Wiktoria Hain przy akompaniamencie pana Pawłowskiego) oraz „Rektor” (pianista Filip Margielewski z klasy pani Marty Kowalczyk-Podsiadły). W ostatnim fragmencie prezentacji o Lutosławskim obejrzeliśmy slajdy dotyczące jego działalności artystycznej, a na zakończenie uczniowie z klasy trzeciej cyklu sześcioletniego zaśpiewali „Pióreczko” i „Taniec”. Przygotowała ich i akompaniowała im pani Barbara Wałach.
Po części muzyczno-multimedialnej nadszedł czas na rozstrzygnięcie poświęconych Lutosławskiemu konkursów plastycznego i multimedialnego organizowanych przez sekcję teorii. Dokonała go pani Katarzyna Nawrat – dyrektor naszej szkoły, przyznając nagrody rzeczowe i dyplomy uczestnikom zmagań pozamuzycznych. Oto lista nagrodzonych w konkursach:
Konkurs multimedialny: Aleksandra Gawełek, Julia Kardynał, Natalia Niedbała, Paulina Świerczek, Dawid Bogdziewicz, Seweryn Durczok, Emilia Minko, Julianna Koczy, Justyna Dudek, Aleksandra Kajstura, Michał Wardęga, Filip Margielewski, Oliwia Pytlik, Wiktoria Bogdziewicz.
Nagroda społeczności szkoły za najlepszą prace plastyczną: Olaf Matusiewicz, Julia Zapart
Konkurs plastyczny – wyróżnione prace: Franciszek Elsner, Viktoria Groeger, Grzegorz Machecki, Emilia Fita, Julia Żyła, Krzysztof Mucha, Elżbieta Krzykała, Paulina Cwik, Nadia Wiesner.
Konkurs plastyczny – udział: Kinga Soroka, Katarzyna Haracz, Karolina Krupa, Julia Zapart, Dominika Machecka, Zuzanna Szpilka, Zofia Arling, Wiktoria Szebel, Piotr Marcol, Magdalena Minko, Martyna Listopad, Emilia Kowol, Nicole Strzałkowska, Emilia Pawlik, Emilia Popela, Patrycja Komarnicka, Olaf Matusiewicz, Emilia Nowak, Wojciech Zapart.
Na zakończenie pani dyrektor zaprosiła wszystkich zgromadzonych na kolejny – ostatni już w tym roku kalendarzowym – koncert kolędowy, z którego relacja z pewnością ukaże się na naszej stronie internetowej.