W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Warsztaty fletowe i fletowy koncert

24.04.2017

warsztaty-fletowe-47-1140x500

W dniach 24-25 kwietnia w naszej szkole odbyło się wielkie święto fletu.

W poniedziałek 24 kwietnia  oraz we wtorek 25 kwietnia uczniowie klas fletu

uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez panią profesor Urszulę Janik z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. 

Cieszymy sie ogromnie, że mieliśmy okazję pracować pod kierunkiem tak wspaniałej artystki.

Poniedziałkowy poranek rozpoczął  się iście „sportową” rozgrzewką, co można zobaczyć na zdjęciach. Nie mieliśmy czasu na lenistwo tego dnia, gdyż atrakcji było co niemiara. Każdy flecista (głównie flecistki,ale jeden i „rodzynek”) miał okazję pracować z panią profesor. Niektórzy nauczyli się grać i śpiewać jednocześnie, co było nie lada wyzwaniem i ciekawostką, że w ogóle tak można.🙂 Poprawialiśmy też umiejętność dmuchania (czyli oddechu przeponowo-żebrowego), posługując się niecodziennymi gadżetami, np. słomkami do napojów…

Tego dnia, odbyła sie również wystawa fletów firmy Yamaha, jednym słowem – dla każdego coś miłego. Największą atrakcją cieszył się flet piccolo, który wcześniej uczniowie mieli okazję bliżej poznać podczas Dni Otwartych w Naszej Muzycznej Klasie nr 6.

Ostatnim akcentem w tym dniu, był koncert w wykonaniu pani profesor Urszuli Janik oraz akompaniującej jej profesor Joanny Kaczmarskiej-Bieżyńskiej. Program koncertu był niezwykle bogaty. Usłyszeliśmy utwory przedstawicieli  francuskiej  elity  kompozytorskiej XX wieku, m.in. Image Bozzy oraz utwory nawiązujące do paryskiej szkoły, m.in. Sonate D-dur na flet i fortepian Sergiusza Prokofiewa oraz Impresję Kapryśną polskiego publicysty, krytyka muzycznego i kompozytora Stefana Kisielewskiego. Na zakończenie artystki zaprezentowały niezwykle interesującą pozycję jaką jest Le merle noir (Czarny Kos) Oliviera Messiaena. Utwór pochodzi z okresu, kiedy kompozytor zafascynował się ornitologią i rozpoczął zapisywanie śpiewu ptaków w notacji muzycznej. Podczas koncertu w niezwykle ciekawy sposób partia fletu była grana do otwartej klapy fortepianu.

Drugiego dnia także odbyły się warsztaty, a najmłodsza uczestniczka otrzymała płytę pani profesor z dedykacją. 

Dziękujemy za ogromne zaangażowanie pani profesor Janik oraz dyrekcji, pracownikom naszej szkoły, uczniom oraz rodzicom .
Warsztaty zorganizowała oraz koncert poprowadziła pani Katarzyna Starzec-Kawalec.

{"register":{"columns":[]}}