Warsztaty fortepianowe
27.03.2023
Wnikliwi obserwatorzy naszych szkolnych, a przede wszystkim sekcyjnych aktywności pamiętają zapewne spotkanie z Panią Klaudią Misiak, które w poprzednim roku szkolnym zorganizowała sekcja fortepianu, organów i akordeonu, czyli FOA. Mieliśmy nadzieję, że i w tym roku Pani Klaudia Misiak znajdzie dla nas – nauczycieli i uczniów sekcji FOA – czas, i ponownie zaaplikuje nam kolejną dawkę emocji, związanych z grą na fortepianie. Cieszymy się, że to spotkanie doszło do skutku i mogliśmy spotkać się w naszej szkole 27 marca. A co do emocji – to oczywiście znów ich nie brakowało.
Spora grupa uczniów uczestniczyła w tym spotkaniu zarówno grając, jak i słuchając gry koleżanek i kolegów. Repertuar stanowiły utwory barokowe, klasyczne, etiudy i utwory dowolne, usłyszeliśmy także utwory na cztery ręce. Wszystkie prezentacje wnikliwie obserwowała Pani Klaudia i każdy z wykonawców z trwogą:) oczekiwał na werdykt. A ten był jak zwykle sprawiedliwy i zachęcający do dalszej pracy. Po raz kolejny dowiedzieliśmy się jak ćwiczyć, żeby wyćwiczyć! Tutaj przydatne okazały się ćwiczenia „utrudniające” ( w przeciwieństwie do „ułatwiających”), bardzo obrazowo przedstawiona przez Panią Klaudię „gra” piątym palcem:), o której była mowa już na poprzednich warsztatach! Przypomnieliśmy sobie najważniejszą prawdę pianistów: „Gramy NA fortepianie, a nie PRZY fortepianie” - to dla tych, którzy nadgarstek trzymają zbyt nisko, a także to, że „ozdobnik” to nie „obrzydnik”. Nie zabrakło również ciekawostek – tych o sporej ilości dzieci, które posiadał Bach – i jakie to ma konsekwencje dla nas:), dylematów filozoficznych - „czy melodia reprezentuje szlachciankę, czy konia?”, a także odkryć historycznych – sonatina to „telenowela na instrument”. Ćwiczyliśmy „ukłony” ręką i w wyobraźni, zaśmiecaliśmy scenę, żeby ustabilizować pracę nadgarstka lub prawidłowo wykonać staccato, i usilnie pracowaliśmy tak, aby nasze palce się „nie zepsuły”:). Pojawiły się również ćwiczenia w kreśleniu kółek i trójkątów obiema rękami, które to ćwiczenie niezmiennie nas zadziwia – okazuje się, że niewielu z nas ma naprawdę podzielność uwagi:).
Może i z podzielnością uwagi mamy mały problem, ale nie zmienia to faktu, że prowadząca warsztaty Pani Klaudia Misiak zdołała nas jednak ujarzmić. Było ciekawie, inspirująco, zachęcająco i niezwykle wesoło. Te kilka godzin minęło bardzo szybko, a – niektórzy – zwłaszcza najmłodsi uczniowie – okazali się najbardziej wytrwałymi słuchaczami.
Dziękujemy za możliwość spotkania się z Panią Klaudią. Dziękujemy Pani Klaudii, że po raz kolejny zaraziła nas swoją wiedzą, spontanicznością i niespożytą energią. Dziękujemy uczniom i nauczycielom za obecność i aktywny udział.
Czekamy na kolejne warsztaty!