W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Warsztaty wiolonczelowe w Katowicach

18.11.2019

warsztaty_wiolonczelowe

W dniu 18.11.2019 uczniowie z klas wiolonczeli Pani Marianny Lubińskiej i Pani Elżbiety Szczyrby udali się wraz ze swoimi nauczycielkami na wycieczkę do Katowic, której celem było uczestnictwo w IV Międzynarodowym Festiwalu Wiolonczelowym na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego.
Najpierw jako słuchacze brali udział w próbie orkiestry akademickiej, która przygotowywała się do koncertu pod batutą znanego dyrygenta Mirosława Jacka Błaszczyka, towarzysząc wspaniałym solistom: skrzypkowi Szymonowi Krzeszowcowi i wiolonczeliście Alexandrowi Gebertowi. Uczniowie mieli okazję usłyszeć fragmenty Koncertu podwójnego a-moll na skrzypce i wiolonczelę Johannesa Brahmsa.
Następnie uczestniczyli w warsztatach wiolonczelowych, które poprowadził wykładowca tej uczelni dr Adam Krzeszowiec. Część uczniów brała w nich czynny udział, prezentując swój program. Każdy jednak mógł zaczerpnąć z wiedzy tego wiolonczelisty i odnieść wiele wskazówek do siebie, stosując je później w swojej grze. Dzięki pomysłowości wykładowcy i jego kreatywnemu sposobowi pracy z uczniami warsztaty były bardzo przyjemne w odbiorze. Wychowawczynie klas ponownie zostały zainspirowane do nauczania, wracając z warsztatów z nowym spojrzeniem na rozwijanie umiejętności gry u młodych adeptów sztuki.
Ważnym elementem wycieczki  było również obejrzenie budynków Akademii, wejście do sal ćwiczeniowych, sali koncertowej.
Ostatnim punktem programu był koncert wiolonczelisty Macieja Kułakowskiego, który wystąpił wraz z pianistą Jean-Selim Abdelmoula, prezentując wybitne dzieła literatury wiolonczelowej: Adagio und Allegro Roberta Schumanna,  Sonatę F-dur Johannesa Brahmsa, Louange à l’Éternité de Jésus Oliviera Messiaena oraz Sonatę A-dur Cesara Francka.

Wspólnie spędzony czas na katowickiej uczelni wzbogacił uczniów i ich nauczycielki o nowe doświadczenia. Przede wszystkim przyniósł wiele muzycznych wrażeń, ale przyczynił się również do integracji całej grupy, co z pewnością będzie owocować lepszą współpracą w szkole.

{"register":{"columns":[]}}