W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Pracownia muzyczna, wiele instrumentów, na stojaku siedzą papugi, napis Sieradzki Festiwal Muzykujących Rodzin

Sieradzki Festiwal Muzykujących Rodzin 2022

Statuetka Sieradzkiego Festiwalu Muzykujących Rodzin 2022. Na literze X siedzą 2 żółto - niebieskie papugi. Ma lewym dolnym ramieniu litery X napis SFMR, na cokole napis 2022

Wciąż aktualne są słowa Czesława Miłosza, które zostały przywołane podczas jubileuszowego, dziesiątego Sieradzkiego Festiwalu Muzykujących Rodzin.
„Już to, że zebrali się z różnych dzielnic miasta, z różnych układów rodzinnych,
z różnych mieszkań, domów, widoków ze swego okna, i razem wykonują,
czyli razem poddają się rozkazowi zapisanych na papierze dźwięków,
jest godne podziwu.”
Po przerwie spowodowanej pandemią powrócił Sieradzki Festiwal Muzykujących Rodzin.  Dziesiąta edycja stała się pretekstem do wspomnień. O swojej przygodzie z Festiwalem opowiedziały rodziny Nowaczyków i Grześkowiaków, które od 2011 roku regularnie biorą udział w imprezie. Została również rozwiązana tajemnica logo Festiwalu. Obrazem, który stał się inspiracją dla pana Czesława Łacwika jest obraz pod nazwą „Alegoria słuchu” z 1617 r., którego twórcami byli Jan Breughel Starszy i Peter Paul Rubens. Jest to bardzo ciekawe dzieło – przeznaczone nie tylko do oglądania, ale także do słuchania. Zatrzymując uwagę na poszczególnych fragmentach dzieła możemy „usłyszeć” dźwięki skojarzone z aktualnie oglądanym elementem, o czym zapewniał i próbował udowodnić pan Sławomir Cieślak.
Przygotowana została również ekspozycja wszystkich statuetek SFMR.
Na Festiwalu rozbrzmiewały różne utwory. Każda rodzina przedstawiła to, co im „w duszy gra”.
I tak  Zosia, Wiktoria i Klara Nowaczykówny zmierzyły się z utworem opracowanym na sześć rąk „The long haired lady” Dominique Lawalree.
Alicja Grześkowiak przy akompaniamencie swojej siostry Marii zaśpiewała „My heart will go on” Celin Dion, a towarzystwie swojego taty Andrzeja „Someone like you” z repertuaru Adele.
Nie zawiedliśmy się na rodzinie Wieczorków. Wojtek grający na perkusji wraz ze swoim tatą Marcinem (akordeon) zagrali utwór ze ścieżki dźwiękowej filmu „Serenada w Dolinie Słońca” – „Chattanooga Choo Choo”.
Po raz pierwszy gości na naszym Festiwalu rodzina Milaków. W ich wykonaniu sieradzka publiczność miała okazję wysłuchać przeboju Alvaro Solera – Sofia oraz hitu zespołu Mettalica - Nothing Else Matters. W rodzinie Milaków Michalina gra na skrzypcach, a jej tata Radosław na gitarze.
Rodzeństwo Dyjów występowało już niejednokrotnie na Festiwalu. W tym roku Daria grająca na skrzypcach przy akompaniamencie Igora (fortepian) zagrali znany i lubiany przebój Leonarda Cohen`a „Hallelujah”.
Gromkimi brawami został nagrodzony występ najmłodszej, bo dwuletniej, uczestniczki Sieradzkiego Festiwalu Muzykujących Rodzin. Celina Krasińska wraz ze swoim tatą Pawłem wykonała „Ptaszki” na cztery ręce. Następnie, trochę w nawiązaniu do logo Festiwalu, małżeństwo Krasińskich, Sylwia (skrzypce) i Paweł (gitara) zagrało „Pod papugami” z repertuaru Czesława Niemena. Ale prawdziwe show było dopiero przed nami. Do wspólnego zdjęcia wraz z rodzicami miała pojawić się na scenie Celinka. Nie chciała jednak pozować – z dziecięcą gracją wdrapała się na fortepianowy stołek i zaprezentowała swoją „kompozycję”.
Na zakończenie na scenie pojawiła się wielopokoleniowa rodzina Elerowskich. Dziadek Eugeniusz (gitara, śpiew) wraz z wnuczką Ewą (fortepian, śpiew) i wnukiem Adamem (grzechotka) przedstawiła kompozycję Johna Lennona – „Imagine” we własnym przekładzie literackim.
W tegorocznym Festiwalu wzięło udział 7 rodzinnych zespołów. Na scenie zaprezentowało się łącznie 18 osób.
Organizatorzy Sieradzkiego Festiwalu Muzykujących Rodzin, Towarzystwo Muzyczne Fermata i Państwowa Szkołą Muzyczna I stopnia w Sieradzu serdecznie dziękują Urzędowi Miasta za wsparcie finansowe imprezy w ramach zadania nr 2 WZBOGACANIE ŻYCIA SIERADZAN POPRZEZ IMPREZY KULTURALNE.
    ​ Wielkie podziękowania składamy na ręce Pana Czesława Łacwika, właściciela „Pracowni Graficznej R” ze Zduńskiej Woli, który zadbał o graficzną oprawę naszego koncertu i zaprojektował, wykonał i serce włożył w piękne statuetki, które otrzymała na pamiątkę każda rodzina.
    ​ Dziękujemy rozgłośni „Nasze Radio” za patronat medialny oraz wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnej technicznej obsługi koncertu – kolegom i koleżankom z PSM I st. w Sieradzu i Towarzystwa Muzycznego FERMATA.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}