W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Historia szkoły

Od filii do Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia

Historia szkolnictwa muzycznego w Słupcy rozpoczyna się od momentu powołania w roku 1979 filii Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Koninie. W udostępnionych przez słupeckie Liceum Ekonomiczne trzech pomieszczeniach zaadaptowanych na klasy do nauki gry na instrumentach muzycznych i teorii, pracę rozpoczęło czterech nauczycieli uczących gry na fortepianie, gitarze i akordeonie. W każdej klasie cyklu dziecięcego i młodzieżowego prowadzone były również zajęcia z teorii muzyki. W roku 1981 pracowało już ośmiu nauczycieli, a szkoła poszerzyła swoją ofertę nauki o instrumenty dęte blaszane.

 

zdjęcie fragmentu budynku liceum ekonomicznego w Słupcy na tle roślin
Filia PSM I i II st. w Koninie w słupeckim Liceum Ekonomicznym

 

W tym czasie działalnością filii kieruje słupczanka, nauczycielka gry na fortepianie p. Bożena Urbaniak. Podejmowane przez nią starania o poprawę warunków lokalowych nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Działania te pozytywnie finalizuje dopiero w 1990 roku nowy kierownik szkoły p. Kinga Majewska.

Na mocy porozumienia pomiędzy władzami miasta Słupcy a dyrekcją PSM I i II st. w Koninie, szkoła muzyczna otrzymuje nową siedzibę w zabytkowej willi przy ulicy Warszawskiej. Choć nie cały budynek jest w posiadaniu szkoły (parter zajmuje muzeum regionalne), to warunki do nauki i pracy zdecydowanie się poprawiają. Do szkoły wprowadzone zostają skrzypce i rytmika, zaczynają również funkcjonować chór i zespoły instrumentalne. W tym okresie szkoła zatrudnia już dwunastu nauczycieli.

 

zdjęcie budynku muzeum regionalnego w Słupcy
PSM w budynku muzeum

 

Przełomową staje się data 22 stycznia 1990 roku, kiedy postanowieniem dyr. Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Koninie placówka uzyskuje samodzielność, a obowiązki dyrektora szkoły powierzone zostają dotychczasowej kierowniczce filii p. Kindze Majewskiej. Jak już wspominałem, pomimo znaczącej poprawy warunków funkcjonowania placówki, nadal trwają starania o pozyskanie na szkołę samodzielnego budynku lub zgodę na jego wybudowanie. Udaje się to osiągnąć w 1992 roku kiedy władze miejskie przekazują na ten cel działkę przy ul. Berlinga, a Ministerstwo Kultury i Sztuki zobowiązuje się sfinansować przedsięwzięcie. Prace przy budowie nowej szkoły muzycznej rozpoczynają się w 1993 roku, a budowa pierwszego segmentu administracyjno-dydaktycznego trwa do roku 1996. W trakcie budowy szkoła przejściowo korzysta również z pomieszczeń po zlikwidowanym przedszkolu przy ul. Poznańskiej 15. W kolejnym 1997 roku zostaje oddany do użytku drugi segment z salami dydaktycznymi i salą konferencyjną.

 

zdjęcie budynku PSM I st. w Słupcy od strony ulicy
PSM I stopnia w Słupcy

 

Wraz z rozwojem szkolnej infrastruktury, wprowadzane są do niej również nowe klasy instrumentów: wiolonczeli, klarnetu i fletu. Niestety w związku z brakiem funduszy w Ministerstwie Kultury i Sztuki wstrzymane zostają na czas bliżej nieokreślony prace przy budowie ostatniego segmentu jakim jest sala koncertowa.

Dzięki bardzo dobrym efektom pracy nauczycieli oraz osobistemu zaangażowaniu dyr. K. Majewskiej, udaje się w roku 1999 powołać do życia w Słupcy Zespół Szkół Muzycznych, w skład którego weszły: szkoła muzyczna I st. oraz szkoła muzyczna II st.

Od połowy roku szkolnego 2003/2004 pracami Zespołu kieruje nowy dyrektor p. C. Witlewski. Z jego inicjatywy doszło już do spotkania przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz władz samorządowych, na którym podjęto decyzję o wspólnym sfinansowaniu ostatniego etapu budowy. Pojawiła się wreszcie realna szansa na dokończenie auli, największej sali widowiskowej w mieście.

W roku 2005 Zespołowi Szkół Muzycznych zostaje nadane imię młodopolskiego kompozytora i pianisty Apolinarego Szeluty.

Po dalszych dwóch latach starań dyr. Witlewskiego w roku 2006 zostaje oddana aula szkoły muzycznej, a dzięki dobrej współpracy z Radą Rodziców i finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do sali koncertowej zostaje zakupiony koncertowy fortepian. Ostatnim etapem budowy było zagospodarowanie terenu wokół szkoły: ogrodzenie działki, utwardzenie parkingu oraz nasadzenia krzewów i drzew.

We wrześniu 2022 Zespół Szkół Muzycznych zostaje przekształcony w Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia.

Obecnie w nasze placówce, dzięki doskonałym warunkom lokalowym dzieci mogą uczyć się grać na fortepianie, skrzypcach, gitarze, flecie, wiolonczeli, klarnecie, saksofonie, akordeonie, trąbce i perkusji.

{"register":{"columns":[]}}